Trek za šimpanzi

Trek za šimpanzi a setkání s nimi je vedle setkání s gorilami jedním z největších lákadel Ugandy. Šimpanz je považován za nejbližšího příbuzného lidí na základě shody lidské a šimpanzí DNA. Šimpanzi žijí v pralesích Afriky od Guineje po Ugandu a na jih až k jezeru Tanganika. Většinou jsou vázaní na deštný prales.

Trek za šimpanzi

Návštěva habituovaných (na člověka zvyklých) šimpanzů funguje v Ugandě na povolenky a v malých organizovaných skupinkách, podobně jako návštěva horských goril. Setkání se šimpanzi i s gorilami patří k nezapomenutelným životním zážitkům.

Povolenky, které musí mít každá výprava za šimpanzi, jsou výrazně levnější než povolenky na gorily. Aktuálně stojí 200 USD na osobu v národním parku Kibale, což je nejlepší místo na pozorování šimpanzů v Ugandě. Šance na jejich vystopování se blíží 100%.

Druhým nejlepší místem pro pozorování šimpanzů v Ugandě je lesní rezervace Kalinzu Forest. Povolenka zde stojí jen 50 USD, ale šance na vystopování a pozorování šimpanzů jsou také velmi dobré, uvádí se 95%.

Pokud se chystáte na trek za šimpanzi, je vhodné přijet o den dříve a ubytovat se poblíž. Na trek se vyráží brzy ráno druhého dne, aby bylo dostatek času na vystopování šimpanzů. Do parku s vámi jde zkušený specializovaný průvodce – zaměstnanec národního parku.

Cesta za šimpanzi lesem trvá několik hodin, obvykle dvě. Doba strávená se šimpanzi je stejně jako u horských goril omezena na jednu hodinu. Potom je třeba setkání se šimpanzi ukončit a odejít, abyste je nemohli déle omezovat a nevhodně zasahovat do jejich života. Poté, co s šimpanzi strávíte určený čas, se vrátíte nazpět ke vstupu do parku, kde si vás opět vyzvedneme.

Prodloužené setkání se šimpanzi

V případě zájmu je možné si dobu vlastního setkání se šimpanzi v národním parku Kibale prodloužit na čtyři hodiny. Příplatek je 50 USD, takže celková cena za osobu je v takovém případě 250 USD.

Standardní itineráře zahrnující trek za šimpanzi

Trek za šimpanzi
Šimpanzi se rádi pohybují v korunách stromů

Více o šimpanzích

Šimpanz (Pan) je člověku blízce příbuzný lidoop z čeledi hominidů, patřících do řádu primátů. Do tohoto rodu se řadí dva žijící zástupci: šimpanz učenlivý a šimpanz bonobo. Oba druhy žijí v Africe. Šimpanze učenlivého pokrývá černá nebo šedá srst, s výjimkou uší, tváří, dlaní a chodidel. Tváře jsou obvykle růžové, s věkem tmavnou až zčernají. Bonobo je o něco menší, s lehčí tělesnou stavbou, menšími zuby a tmavšími tvářemi. Uši mu překrývají chomáče chlupů. Jsou to všežravci.

O poznání života šimpanzů se zasloužila paní Jane Lawick-Goodallová, jejíž knihy o studiu života šimpanzů v tanzanské rezervaci Gombe vycházejí i u nás. Zjistila například že šimpanzi používají nástroje a společně loví zvěř pro maso.

V Ugandě se vyskytuje druh šimpanze Pan troglodytes schweinfurthi (šimpanz učenlivý), a to především v pralesním národním parku Kibale Forest.

Výskyt šimpanzů v Africe
Výskyt šimpanzů v Africe

Národní park Kibale Forest

Národní park Kibale forest se nachází v předhůří pohoří Rwenzori neboli „Měsíčních hor“ a táhne se podél hranice s Demokratickou republikou Kongo. Krajinu tvoří především tropický horský les. V lesech narazíte na spoustu zrádných bažin, kde se vyskytuje velké množství ptáků a primátů.

Národní park Kibale forest
Národní park Kibale Forest

Oblast národního parku Kibale Forest obývají také dva domorodé kmeny – Batooro a Bakiga – jejichž příslušníci využívají prales k obživě a berou si zde dřevo jako stavební materiál. Jejich zásahy do ekosystému jsou ale minimální. V pralese žijí stovky druhů motýlů a ptáků, včetně velmi vzácných druhů. Dominantními savci jsou v Kibale kromě šimpanzů i další druhy primátů (kočkodani, guarézy, paviáni a další). Kibale je národní park s největší koncentrací primátů v celé Africe. Také se zde můžete setkat s pralesními slony, pralesními prasaty, několika druhy antilop, levhartem a na savanách i se lvem.

Do parku Kibale se lze dostat přímo z hlavního města Kampaly přes Fort Portal, nebo použít cestu z jihu přes sousední park Queen Elizabeth.

Rezervace Kalinzu Forest

Lesní rezervace Kalinzu Forest se nachází na jihozápadě Ugandy v blízkosti lesa Maramagambo a národního parku Queen Elizabeth. V rezervaci Kalinzu žije hojně divoká zvěř a více než 350 druhů ptáků. Žije zde šest druhů primátů, mezi které patří šimpanzi, paviáni, opice Colobus a další. Zájemci o motýly se mohou těšit na více než 250 druhů. V lesní rezervaci roste přes 400 druhů stromů a květin. Čas od času zavítají do lesa i velcí savci, jako jsou lvi, divoká prasata, antilopy, levharti a buvoli.

Kromě treku za šimpanzi jso zde i velmi oblíbené různé treky po lese s pozorováním divoké zvěře.

Externí odkazy

Související články v blogu

Setkání se šimpanzi

Setkání se šimpanzi v jejich přirozeném prostředí se řadí mezi životní zážitky. Návštěvníci ugandského lesa Budongo mohou nyní nejen strávit celý den s divokými šimpanzi, ale mohou hrát zásadní roli při ochraně jejich budoucnosti. Při Číst celý článek…

Nosorožci v Ugandě

Zájezd Uganda září 2021

31. srpna 2021 přiletěla skupina pěti českých a slovenských klientů do Ugandy na dvanáctidenní zájezd. Uganda se na jaře roku 2021 konečně znovu otevřela pro turisty po téměř ročním lockdownu. Toho využili naši klienti, kteří Číst celý článek…

Putování za šimpanzi v národním parku Kibale Forest

Putování za šimpanzi

31. srpna 2021 přiletěla skupina našich českých a slovenských klientů na dvanáctidenní zájezd do Ugandy a putování za šimpanzi rozhodně nemohlo chybět v jejich programu. 1. září 2021 dorazili do ubytování poblíž národního parku Kibale Číst celý článek…

Další aktivity v Ugandě

Vlastní návštěva šimpanzů je typicky jednodenní záležitostí. Proto je vhodné ji kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například setkání s horskými gorilami, návštěva záchranné stanice nosorožců Ziwa Rhino Sanctuary, výlet k Murchisonovým vodopádům, safari v národních parcích Ugandy, treky v pohoří Rwenzori, plavbu po kanálu Kazinga, výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga, pozorování člunozubce afrického v mokřadech Mabamba a dalšími. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampalavolnočasové aktivity v Jinja.