Trek za šimpanzi

Unikátní záběry ze setkání se šimpanzi
Unikátní záběry ze setkání se šimpanzi

Trek za šimpanzi a setkání s nimi je vedle setkání s gorilami jedním z největších lákadel Ugandy. Šimpanz je považován za nejbližšího příbuzného lidí na základě shody lidské a šimpanzí DNA. Šimpanzi žijí v pralesích Afriky od Guineje po Ugandu a na jih až k jezeru Tanganika. Většinou jsou vázaní na deštný prales.

Trek za šimpanzi

Návštěva habituovaných (na člověka zvyklých) šimpanzů funguje v Ugandě na povolenky a v malých organizovaných skupinkách, podobně jako návštěva horských goril. Setkání se šimpanzi i s gorilami patří k nezapomenutelným životním zážitkům.

Povolenky, které musí mít každá výprava za šimpanzi, jsou výrazně levnější než povolenky na gorily. Aktuálně stojí 200 USD na osobu.

Pokud se chystáte na trek za šimpanzi, je třeba přijet o den dříve a ubytovat se poblíž vstupu do národního parku Kibale Forest. Na trek se vyráží brzy ráno druhého dne, aby bylo dostatek času na vystopování šimpanzů. Do parku s vámi jde zkušený specializovaný průvodce – zaměstnanec národního parku.

Cesta za šimpanzi lesem trvá několik hodin, obvykle dvě. Doba strávená se šimpanzi je stejně jako u horských goril omezena na jednu hodinu. Potom je třeba setkání se šimpanzi ukončit a odejít, abyste je nemohli déle omezovat a nevhodně zasahovat do jejich života. Poté, co s šimpanzi strávíte určený čas, se vrátíte nazpět ke vstupu do parku, kde si vás opět vyzvedneme.

Standardní itineráře zahrnující trek za šimpanzi

Trek za šimpanzi
Šimpanzi se rádi pohybují v korunách stromů

Více o šimpanzích

Šimpanz (Pan) je člověku blízce příbuzný lidoop z čeledi hominidů, patřících do řádu primátů. Do tohoto rodu se řadí dva žijící zástupci: šimpanz učenlivý a šimpanz bonobo. Oba druhy žijí v Africe. Šimpanze učenlivého pokrývá černá nebo šedá srst, s výjimkou uší, tváří, dlaní a chodidel. Tváře jsou obvykle růžové, s věkem tmavnou až zčernají. Bonobo je o něco menší, s lehčí tělesnou stavbou, menšími zuby a tmavšími tvářemi. Uši mu překrývají chomáče chlupů. Jsou to všežravci.

O poznání života šimpanzů se zasloužila paní Jane Lawick-Goodallová, jejíž knihy o studiu života šimpanzů v tanzanské rezervaci Gombe vycházejí i u nás. Zjistila například že šimpanzi používají nástroje a společně loví zvěř pro maso.

V Ugandě se vyskytuje druh šimpanze Pan troglodytes schweinfurthi (šimpanz učenlivý), a to především v pralesním národním parku Kibale Forest.

Výskyt šimpanzů v Africe
Výskyt šimpanzů v Africe

Národní park Kibale Forest

Národní park Kibale forest se nachází v předhůří pohoří Rwenzori neboli „Měsíčních hor“ a táhne se podél hranice s Demokratickou republikou Kongo. Krajinu tvoří především tropický horský les. V lesech narazíte na spoustu zrádných bažin, kde se vyskytuje velké množství ptáků a primátů.

Národní park Kibale forest
Národní park Kibale Forest

Oblast národního parku Kibale Forest obývají také dva domorodé kmeny – Batooro a Bakiga – jejichž příslušníci využívají prales k obživě a berou si zde dřevo jako stavební materiál. Jejich zásahy do ekosystému jsou ale minimální. V pralese žijí stovky druhů motýlů a ptáků, včetně velmi vzácných druhů. Dominantními savci jsou v Kibale kromě šimpanzů i další druhy primátů (kočkodani, guarézy, paviáni a další). Kibale je národní park s největší koncentrací primátů v celé Africe. Také se zde můžete setkat s pralesními slony, pralesními prasaty, několika druhy antilop, levhartem a na savanách i se lvem.

Do parku Kibale se lze dostat přímo z hlavního města Kampaly přes Fort Portal, nebo použít cestu z jihu přes sousední park Queen Elizabeth.

Externí odkazy

Související články v blogu

Setkání se šimpanzi

Setkání se šimpanzi v jejich přirozeném prostředí se řadí mezi životní zážitky. Návštěvníci ugandského lesa Budongo mohou nyní nejen strávit celý den s divokými šimpanzi, ale mohou hrát zásadní roli při ochraně jejich budoucnosti. Při čtení tohoto článku zjistěte, jak můžete i vy při své návštěvě něco změnit… Moje setkání se šimpanzi v lese Budongo […]

Nosorožci v Ugandě

Zájezd Uganda září 2021

31. srpna 2021 přiletěla skupina pěti českých a slovenských klientů do Ugandy na dvanáctidenní zájezd. Uganda se na jaře roku 2021 konečně znovu otevřela pro turisty po téměř ročním lockdownu. Toho využili naši klienti, kteří původně chtěli přijet už v září roku 2020, ale v této době to bohužel nebylo možné, a proto svůj zájezd […]

Putování za šimpanzi v národním parku Kibale Forest

Putování za šimpanzi

31. srpna 2021 přiletěla skupina našich českých a slovenských klientů na dvanáctidenní zájezd do Ugandy a putování za šimpanzi rozhodně nemohlo chybět v jejich programu. 1. září 2021 dorazili do ubytování poblíž národního parku Kibale Forest a následující den se vydali pěšky na cestu za šimpanzi. Národní park Kibale Forest se nachází v předhůří pohoří Rwenzori (Měsíční hory) podél hranice […]

Další aktivity v Ugandě

Vlastní návštěva šimpanzů je typicky jednodenní záležitostí. Proto je vhodné ji kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například setkání s horskými gorilami, návštěva záchranné stanice nosorožců Ziwa Rhino Sanctuary, výlet k Murchisonovým vodopádům, safari v národních parcích Ugandy, treky v pohoří Rwenzori, plavbu po kanálu Kazinga, nebo výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.