Jezero Bunyonyi

Jezero Bunyonyi v Ugandě mnozí považují za jedno z nejkrásnějších jezer v Africe. Nachází se na jihozápadě Ugandy v nadmořské výšce 1 948 m n.m. Je asi 25 kilometrů dlouhé a 7 kilometrů široké. Přesná hloubka jezera není známá, nikdy nebyla přesně změřena. Odhaduje se, že by mohlo být minimálně 50 metrů, možná i stovky metrů hluboké, čímž by bylo druhé nejhlubší jezero v Africe (po jezeru Tanganyika).

Předpokládá se, že jezero vzniklo před 10 000 lety, když byla řeka Ndego zablokována lávou vytékající z jednoho z vulkánů v sopečném pohoří Mgahinga.

Co je ale pro turisty více důležité než hloubka je to, že jezero Bunyonyi je jedno z mála jezer v Ugandě, v němž se nevyskytuje parazitální onemocnění bilharzie a je tedy možné v něm bez obav plavat.

Slovo Bunyonyi ve skutečnosti znamená něco jako „ptačí místo“ – a můžete si být jisti, že na jezeře a v okolí spatříte hodně zajímavých ptačích druhů. Pokud budete mít štěstí, uvidíte i Jeřába královského – národního ptáka Ugandy, který je vyobrazený na ugandské vlajce.

Na hladině jezera se nachází dvacet devět malebných ostrovů, které lze prozkoumat při plavbě lodí. Můžete pozorovat okolní krajinu i život místních lidí. Břehy jezera jsou úrodné a hodně lidí se zde lidé živí prací na malých terasovitých políčkách v okolních svazích. Oblíbená je vycházka k opuštěnému kostelu na vrcholu jednoho z ostrovů.

Jezero Bunyonyi a jeho malebné ostrovy
Jezero Bunyonyi a jeho malebné ostrovy

Turistická infrastruktura jezera a jeho nejbližšího okolí je dobře vybudovaná, ostrovy a pobřeží jezera Bunyonyi nabízejí ubytování všeho druhu. Přesto si jezero a především ostrovy na něm uchovávají kouzelnou atmosféru.

Jezero Bunyonyi nabízí mnoho možností ubytování
Jezero Bunyonyi nabízí mnoho možností ubytování

Jezero je dobře dostupné z městečka Kabale vzdáleného přibližně sedm kilometrů.

Vzhledem k poloze je ideální si pobyt u jezera Bunyonyi naplánovat před a nebo po trekem za horskými gorilami v národním parku Bwindi.

Turistické aktivity na jezeře Bunyonyi

Jezero Bunyonyi nabízí mnoho možností jak skvěle relaxovat v nádherné krajině. Vzhledem k jeho nadmořské výšce je místní klima chladnější, než by Evropan čekal v Africe nedaleko od rovníku.

Projížďka na lodi

Na břehu jezera je možné si pronajmout nespočet lodí, které vás vezmou na výlet s malebnými výhledy. S místním průvodcem se dozvíte mnoho o dvaceti devíti ostrovech (obydlených i neobydlených) a kmenech lidí, kteří žijí kolem jezera.

Lodě lákají k večerní projížďce
Lodě lákají k večerní projížďce

Komunitní návštěvy a túry

Banánové plantáže a svěží zelená vegetace poskytují hezké prostředí pro krátké i celodenní vycházky.

Návštěva místních komunit vám otevře oči a ukáže tradiční způsob života Uganďanů. Poslechněte si oblíbené mýtické příběhy, které se vyprávěly z generace na generaci. Místní lidé jsou velmi vstřícní.

Pozorování ptáků

Z velmi dobrého důvodu se jezeru říká „místo mnoha malých ptáků“. Je domovem více než 200 druhů ptáků, například jeřábů, volavek. Pokud jste milovníkem ptáků, ale zároveň máte rádi klid, jezero Bunyonyi je ideálním místem pro vás.

Jezero Bunyonyi - královský jeřáb je nádherný pták
Královský jeřáb je nádherný pták

Plavání

Jezero je sladkovodní a nevyskytuje se v něm ani parazit Bilharzie, ani nebezpeční hroši nebo krokodýli.

Jeho chladnější vody nabízí dobré podmínky pro plavání a perfektní osvěžení.

Místní trh

Zkušenosti z afrického trhu jsou něco, co byste měli určitě zažít. Trhy kolem jezera Bunyonyi mají vše, co vás napadne, od afrických řemesel, zeleniny, obuvi, oblečení a elektroniky. Nebojte se vyjednávat o cenách.

Plavba na kánoi

Kánoe je tradiční a nejběžnější způsob dopravy po jezeře Bunyonyi. Místní obyvatelé se neustále přesouvají po jezeře z ostrova na ostrov za účelem prodeje zboží.

Jízda na kánoi je perfektní volbou, která vám poskytne více času na jezeře, možnost zastavit se přímo uprostřed a užít si trochu klidu a panoramatického výhledu. Můžete si i zkusit sami pádlovat.

Tato služba je k dispozici kdykoli během dne, ovšem večer, během západu slunce má obzvláštní kouzlo.

Plavba na tradiční kánoi je unikátním zážitkem
Plavba na tradiční kánoi je unikátním zážitkem

Horská cyklistika

Kolem jezera a na okolních kopcích je několik vhodných stezek pro cykloturistiku. Výlet na kole vám umožní blíže poznat místní lidi. Půjčení kol může zařídit váš průvodce.

Ziplining

Poměrně nedávným přírůstkem mezí nabízenými turistickými aktivitami je Ziplining. Mezi stromy na protilehlých březích jezera jsou natažena pevná lana. Vy se tak můžete procházet a houpat nad klidnými vodami jezera.

Objevte ostrovy

Na jezeře se nachází dvacet devět ostrovů, každý jinak fascinující. Nejčastěji nejvíce navštěvované patří:

Akampene (Ostrov trestu)

Považuje se za nejmenší ostrov na jezeře, ale je možná nejznámější. Ostrov Akampene má morbidní tradici, kterou místní lidé udržovali po dlouhou dobu. Mladé dívky, které otěhotněly před svatbou, byly odvezeny na tento ostrov a přivázány ke stromu, aby pykaly za své „prohřešky“. Pokud je někdo nevysvobodil tím, že si je vzal za ženu, tak na tomto ostrově zemřely.

Ostrov Kyahugye

Je považován za jeden z nejzajímavějších ostrovů, můžete zde uvidět řadu zvířat, například zebry, waterbucks, impaly a mnoha dalších. Můžete si zde dopřát malou safari vyjížďku nebo vycházku.

Ostrov Bushara

Pro nejlepší pozorování ptáků v této oblasti se musíte podívat na ostrov Bushara. Vemte si dalekohled a fotoaparát s dlouhým objektivem.

Ostrov Bwama

Jedná se o největší z ostrovů a je obýván lidmi. Dr. Leonard Sharp byl skotský misionář, který přišel do Ugandy ve 20. letech 20. století a v roce 1931 zde založil útočiště pro lidi trpící leprou. Zřídil zde centrum pro léčbu malomocenství, kde se lidé necítili týraní nebo opomíjení.

Ostrov Bacuranuka

K tomuto ostrovu se váže jeden zajímavý mýtický příběh. Kdysi dávno dvacet mužů vařilo místní pivo (bushera), když za nimi přišla stará žena a požádala o doušek tohoto nápoje. Muži jí nezdvořile odmítli. Stará dáma je tedy požádala, aby jí svezli na pevninu, což přijali, protože se jí chtěli zbavit. Rozzlobená stará žena potom proklela celý ostrov, který se obrátil vzhůru nohama a pohltil a utopil všechny muže, kteří na ostrově vařili busheru.

Standardní itineráře zahrnující jezero Bunyonyi

Externí odkazy

Zajímavý článek o jezeru Bunyonyi s názvem Půvabné okolí ostrova odvržených: Jezero Bunyonyi v Ugandě zveřejnil v roce 2017 magazín 100+1 Zahraniční zajímavost. I my jsme z něj čerpali některé informace při tvorbě tohoto článku.

Další aktivity v Ugandě

Na příjemnou relaxaci, túry a vodní aktivity u jezera Bunyonyi si můžete naplánovat jeden nebo více dní, podle vašich preferencí.

Na zbytek vašeho pobytu v Ugandě si můžete naplánovat další zajímavé aktivity v Ugandě, jako je například plavba k Murchisonovým vodopádům na Nilu, trek za horskými gorilami nebo šimpanzi, pozorování stromových lvů v sektoru Ishasha, návštěva záchranné stanice nosorožcůsafari v dalších národních parcích Ugandyplavba po kanálu Kazinga, treky v pohoří Rwenzori, výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga, pozorování člunozubce afrického v mokřadech Mabamba a další. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.