Margherita Peak (5 109 m n.m.) – 7 dní

Standardní program pro sedmidenní trek na Margherita Peak

Pokud jste ubytovaní v hostelu Trekkers v Kyanjuki, Kilembe, přijdou za vámi horští průvodci obvykle už odpoledne nebo večer před trekem a dají vám potřebné školení pro nadcházející trek v horách. Pokud ne, dostanete potřebné školení ráno před zahájením výstupu.

Den 1 Výstup z Trekkers Hostel 1 450 m n.m. do Kalalama Camp 3 134 m n.m.

Trek začíná v hostelu Trekkers v Kyanjuki, Kilembe, který se nachází 1 450 metrů nad mořem a 12 kilometrů od města Kasese. Vhodné je zahájit trek do 9 hodin, ale teoreticky můžete vyrazit až v 11-12 hodin. Dojdete k 2,2 km vzdálené bráně UWA (Uganda Wildlife Authority) ve výšce 1 727 metrů, což zabere zhruba jednu hodinu. Zde zaplatí vaši průvodci vstupné do národního parku a jeho strážci vás seznámí s pravidly chování v národním parku.

Začínáme chůzí do údolí přes vysoké lesy zóny Afro Montane. Jedná se o stálé stoupání s množstvím ptáků v okolním lese a šancí uvidět modré opice. Návštěvníci mohou občas vidět skupiny 15 až 20 černobílých opic Colobus, jak se prohánějí korunami stromů. Vzácně lze pozorovat opici L’Hoest nebo můžete v dálce slyšet divokého šimpanze. Existuje zde široká škála druhů rostlin od lesních stromů po bambusové houštiny, nízké keře, květiny, houby a mnoho stromů porostlých mechem a lišejníky, což vytváří zvláštní atmosféru.

V Sine Camp ve výšce 2 596 metrů jsou dřevěné chaty postavené mezi vysokými lesními stromy na úzkém hřebeni, kde si můžete odpočinout a kochat se přitom krásou lesa Afro Montane, zatímco se díváte dolů na krásný vodopád Enock Falls, který padá přes skály hluboko dolů.

Na závěr dne dorazíme až do Kalalama Camp ve výšce 3 134 metrů, odkud jsou fantastické výhledy.

Strava: oběd, večeře
Ubytování: Kalalama Camp

Den 2 Výstup Kalalama Camp 3 134 m n.m. do Bugata Camp 4 062 m n.m.

Stezka se z Kalalama Camp klikatí nahoru přes několik malých pahorků po vrcholku hřebene, poté klesá dolů údolím, než se znovu začne zvedat. Přitom překročíte několik malých potoků a projdete blízko vodopádů. Poté vytrvale stoupáte po straně nádherné řeky, která se svažuje dolů po skalách pod stromy Giant Heather, jejichž kmeny jsou pokryty zeleným mechem. Stezka se neustále klikatí, když stoupáte do hlubokého údolí, ve kterém naleznete obrovskou škálu rostlin a květin. Toto údolí je jedinečné díky mnoha obrovským vřesům, které vytvářejí nádhernou atmosféru často zahalenou v mlze.

První zastávkou bude Mutinda Camp, kde si můžete odpočinout. Dále je stezka je bažinatá, zejména v období dešťů, ale s trochou dovednosti vám můžou trsy trávy pohyb usnadnit. Provozovatelé stezky zde také postavili několik lávek přes ta nejhorší rašeliniště, kde by byl pohyb jinak velmi obtížný a nebo zcela nemožný.

Přejdete údolím Mutinda přes trsovou trávu s mnoha obřími lobelkami, než vystoupáte příkrým úsekem až do údolí Namusangi (3 840 metrů n.m.), které náhle končí vodopády a fantastickým výhledem na Mutinda Peaks. Údolí Namusangi je široké a čeká vás překonávání několika bažin, tak jak stezka vytrvale stoupá do Bugata Camp ve výšce 4 062 metrů.

Tábor Bugata se nachází nad jezerem Bugata s výhledem přes jezero Kopello na vrchol Weismann’s Peak, který je často pokryt sněhem. Na druhou stranu se můžete kochat pohledem dolů do údolí na jezero Afrika a Kanganika a mnoho malých vrcholů směrem k táboru Mutinda.

Oblast je pokryta trsovou trávou, smilem (Helichrysum), třezalkou tečkovanou, střevlíkem obrovským (Senecio adnivalis) a lobelkou obrovskou (Lobellia gibberoa).

Vyskytuje se zde mnoho rudých duikerů (Cephalophuc nigrifrons), což je poddruh savce, vyskytující se pouze v pohoří Rwenzori.

Bugata Camp má helikoptérovou přistávací plochu (GPS N 18,312 E 29 53,457) pro případ potřeby záchrany helikoptérou. Mějte ale na paměti, že helikoptéra v Ugandě stojí přibližně 10 000 dolarů za hodinu doby letu, což je mnohem více než v jiných zemích, takže velmi doporučujeme pojištění pro případ její potřeby.

Strava: plná penze
Ubytování: Bugata Camp

Den 3 Trek z Bugata Camp 3 975 m n.m. do Hunwick Camp 3 974 m n.m.

Ráno se vydáme do Hunwick Camp přes průsmyk Bamwanjarra který se nachází ve výšce 4 450 metrů. Zde máme chatu, kterou můžeme využít, pokud by se počasí hodně pokazilo. Z průsmyku se za jasného dne naskytne nádherný výhled na všechny tři hlavní vrcholy pohoří Rwenzori.

Stezka dále prochází dolů do údolí a kolem slatin a husté stále zelené vegetace a mechu. Uvidíte spoustu lobelií obrovských.

Zde je možná nejlepší místo ve Rwenzori k pozorování ptáka malachitský Sunbird, který se živí květy lobelky. Dále jsou po cestě strmé úseky, než se vystoupá do Hunwick Camp, který se nachází na vrcholu hlubokého údolí a je z něj dobrý výhled na Mt. Stanley, Mt. Baker, Weismann’s Peak a McConnell’s Prong.

Strava: plná penze
Ubytování: Hunwick Camp

Den 4 Výstup z Hunwick Camp 3 974 m n.m. do Margerita Camp 4 485 m n.m.

Z Hunwick Camp se vydáme dolů přes dno údolí k jezeru Kitendara s velmi hlubokou vodou a nádhernou vegetací v okolí.

Odtud vylezeme na průsmyk Scotta Elliotta a poté na hřeben do tábora Margherita ve výšce 4 485 metrů. Ten se nachází mezi obrovskými skalami a poskytuje úkryt před silným větrem.

Toto je místo, kde vévoda z Abruzzi tábořil při výstupu na vrchol Margherita v roce 1906.

Strava: plná penze
Ubytování: Margherita Camp

Den 5 Výstup z Margerita Camp 4 485 m n.m. na Margherita Peak 5 109 m n.m. a sestup do Hunwick Camp 3 974 m n.m.

Nastal den D! Vydáte se na závěrečný výstup na Mt Stanley (Margherita Peak).

Probudíte se ve 2:00 ráno a po velmi časné snídani vyrazíte na cestu v 2:30. Je nutné začít tak brzy, protože na vrchol musíme s ohledem na bezpečný návrat dorazit nejpozději kolem 10:00 hodin ráno. Pokud na vrchol do té doby nedosáhnete, musíte se bez ohledu na případné zklamání z neúspěchu v zájmu bezpečnosti otočit a začít se vracet.

Ledovec Margherita je také poznamenaný globálním oteplováním a jak jeho vnější okraje ustupují, led se stává strmější, přičemž jeden úsek o délce asi 200 metrů má více než 60% sklon.

Při pohybu po ledovci je nutné neodchýlit se od trasy vytýčené průvodcem.

Klientům s malými nebo žádnými horolezeckými zkušenostmi doporučujeme nelézt až na Margherita Peak, ale na zůstat na ledovci a vylézt místo toho na dobré vyhlídkové místo na skalnatém výběžku na jižním okraji Alexandr Peak a užít si fantastický výhled na Kongo a nižší horské hřebeny.

Po vystoupání na vrchol ve výšce 5 109 metrů se vydáte dolů nazpět do Hunwick Camp.

Strava: plná penze
Ubytování: Hunwick Camp

Den 6 Sestup z Hunwick Camp 3 974 m n.m. do Kiharo Camp 3 460 m n.m.

Z Hunwick Camp začínáme den výstupem na hřeben směrem k McConnell Prong, kde získáte nejlepší výhled na všechny tři vrcholy a průsmyk Scotta Elliotta, než se dostanete na Oliverův průsmyk (Oliver’s Pass) ve výšce 4 505 metrů. Stezka pak pokračuje pod Weismann’s Peak k soutoku řeky Nyamwamba, která teče dolů přes Kilembe a Kasese k jezeru George v národním parku Queen Elizabeth.

Pokud máte dost sil a přejete si vylézt na Weismann’ss Peak ve výšce 4 620 metrů na mořem směrem od Oliver’s Pass, můžete tak učinit. Za jasného dne se vám odtud naskytnou fantastické výhledy na Margheritu a Mt. Stanley, Mt. Speke a Mt. Baker.

Z vrcholu Weismann’s Peak sestoupíme dolů do tábora Kiharo ve výšce 3 460 metrů n.m. údolím Nyamwamba. V údolí se nachází hustý stálezelený podrost a mech se skalnatými štíty tyčícími se nad nimi. Když sestupujete z údolí, všimnete si, že terén je tvořen několika plochými bažinatými oblastmi, kde před miliony let byly ledovce a které sem dovalily několik stěn balvanů. Údolí je také domovem mnoha rudých duikerů (Cephalophuc nigrifrons).

Do tábora Kiharo dorazíte po náročném, ale krásném, sestupu pravděpodobně až za soumraku. Celá oblast je bohatá na stálezelené rostliny a divoké potoky.

Zejména během sušších měsíců je v noci možné slyšet volání skalních damanů (hyrax), malých savců, kteří často sedí ve skalních útesech.

Strava: plná penze
Ubytování: Kiharo Camp

Den 7 Sestup z Kiharo Camp 3 460 m n.m. do Trekkers Hostel 1 450 m n.m.

Stezka údolím Nyamwamba jde převážně z kopce s naprosto ohromujícími výhledy. Mechem pokryté skály podél řeky, kaskádové vodopády, hluboká údolí a lesy jsou možná ta nejhezčí místa v pohoří Rwenzori.

Několik kilometrů od kempu Kiharo odbočuje cesta doprava a vede podél řeky. V některých oblastech můžete při pochodu podél řeky zahlédnout rudého duikera, který se tiše krmí na malých mýtinách. Pokud si přejete, můžete raději jít po řece a skákat přes balvany, když scházíte dolů. Několik kilometrů po řece je velmi strmých s mnoha vodopády, takže se musíme vzdálit od řeky a sledovat úzký hřeben, abychom obešli ty nejvíce strmé úseky. Po opětovném setkání s řekou, pod obrovským skalním přístřeškem zvaným Riverside Rock Shelter, můžete poobědvat. Po překročení malého potoka stoupáte do mírného svahu, protože je terén u řeky příliš prudký. Les je v této části opravdu nádherný s mnoha ptáky, primáty, duikery a damany (hyraxy).

Toto je konec nezapomenutelného treku v pohoří Rwenzori.

Strava: snídaně, oběd
Ubytování: není součástí

Mapa pohoří Rwenzori

Mapa pohoří Rwenzori zobrazující trasy, kempy a vrcholy
Mapa pohoří Rwenzori zobrazující trasy, kempy a vrcholy (klikněte pro zvětšení)

Fakultativní služby a výlety

Nesplnil standardní program vaše očekávání? Dejte nám vědět, a my vám jej upravíme podle vašich požadavků.

Mám zájem o cenovou nabídku

V případě zájmu o cenovou nabídku na tento výstup vyplňte prosím formulář níže a klikněte na tlačítko „ODESLAT POPTÁVKU“ na jeho konci.


    Nemáte rádi kontaktní formuláře? Tak nám prostě pošlete email na adresu info@gorily-uganda.cz.
    A nebo nám zavolejte telefonicky / pomocí aplikace WhatsApp na +420732599863.

    Další standardní programy pro treky v pohoří Rwenzori

    << Návrat k nabídce Treky v pohoří Rwenzori