Mt. Baker (4 860 m n.m.) – 7 dní

Standardní program pro sedmidenní trek na Mt. Baker

Pokud jste ubytovaní v hostelu Trekkers v Kyanjuki, Kilembe, přijdou za vámi horští průvodci obvykle už odpoledne nebo večer před trekem a dají vám potřebné školení pro nadcházející trek v horách. Pokud ne, dostanete potřebné školení ráno před zahájením výstupu.

Den 1 Výstup z Trekkers Hostel 1 450 m n.m. do Sine Camp 2 596 m n.m. (Kalalama Camp 3 134 m n.m.)

Trek začíná v hostelu Trekkers v Kyanjuki, Kilembe, který se nachází 1 450 metrů nad mořem a 12 kilometrů od města Kasese. Vhodné je zahájit trek do 9 hodin, ale teoreticky můžete vyrazit až v 11-12 hodin. Dojdete k 2,2 km vzdálené bráně UWA (Uganda Wildlife Authority) ve výšce 1 727 metrů, což zabere zhruba jednu hodinu. Zde zaplatí vaši průvodci vstupné do národního parku a jeho strážci vás seznámí s pravidly chování v národním parku.

Začínáme chůzí do údolí přes vysoké lesy zóny Afro Montane. Jedná se o stálé stoupání s množstvím ptáků v okolním lese a šancí uvidět modré opice. Návštěvníci mohou občas vidět skupiny 15 až 20 černobílých opic Colobus, jak se prohánějí korunami stromů. Vzácně lze pozorovat opici L’Hoest nebo můžete v dálce slyšet divokého šimpanze. Existuje zde široká škála druhů rostlin od lesních stromů po bambusové houštiny, nízké keře, květiny, houby a mnoho stromů porostlých mechem a lišejníky, což vytváří zvláštní atmosféru.

V Sine Camp ve výšce 2 596 metrů jsou dřevěné chaty postavené mezi vysokými lesními stromy na úzkém hřebeni, kde můžete zakončit denní pochod a odpoledne posedět a kochat se přitom krásou lesa Afro Montane, zatímco se díváte dolů na krásný vodopád Enock Falls, který padá přes skály hluboko dolů. Někteří klienti rádi sedí venku a užívají si tepla táboráku a povídají si s průvodci o horách a životě v jejich komunitě.

Ti, kteří jsou fit a chtějí pokračovat až do Kalalama Camp ve výšce 3 134 metrů, tak mohou učinit a to jim kromě fantastických výhledů z Kalalama Camp poskytne následující den více času v táboře Mutinda, kde můžete například vylézt na Mutinda Lookout ve výšce 3 975 metrů s ještě lepšími výhledy na okolí.

Strava: oběd, večeře
Ubytování: Sine Camp (Kalalama Camp)

Den 2 Výstup z Sine Camp 2 596 m n.m. (Kalama Camp 3 134 m n.m.) do Mutinda Camp 3 975 m n.m.

Pokud jdete ze Sine Camp, trek začíná po dobré snídani přibližně v 8:30 a brzy vstoupíte do bambusové vegetační zóny, v níž vás čeká prudké stoupání s mnoha vysokými schody. V období dešťů je bambusová zóna poměrně blátivá a kluzká, což pochod zpomaluje. Atmosféra a les jsou však nádherné.

V táboře Kalama v nadmořské výšce 3 134 metrů si můžete odpočinout a dát si rychlý šálek čaje nebo kávy, než se vydáte na další pochod do tábora Mutinda.

Stezka se klikatí nahoru přes několik malých pahorků po vrcholku hřebene, poté klesá dolů údolím, než se znovu začne zvedat. Přitom překročíte několik malých potoků a projdete blízko vodopádů. Poté vytrvale stoupáte po straně nádherné řeky, která se svažuje dolů po skalách pod stromy Giant Heather, jejichž kmeny jsou pokryty zeleným mechem. Stezka se neustále klikatí, když stoupáte do hlubokého údolí, ve kterém naleznmete obrovskou škálu rostlin a květin. Toto údolí je jedinečné díky mnoha obrovským vřesům, které vytvářejí nádhernou atmosféru často zahalenou v mlze.

Odpoledne můžete chtít vystoupat na vrchol vyhlídky Mutinda (jednu až dvě hodiny nahoru a hodinu dolů). Výhledy jsou úžasné, když stojíte na mechem pokrytých skalách ve výšce 3 975 metrů a pozorujete pohoří Rwenzori a dole město Kasese a jezero George.

Pro klienty, kteří lezou na Margheritu nebo na některý z dalších nejvyšších vrcholů, je výstup na vyhlídku Mutinda také skvělým způsobem, jak se lépe aklimatizovat a snížit tak riziko vysokohorské nemoci.

Strava: plná penze
Ubytování: Mutinda Camp

Den 3 Výstup z Mutinda Camp 3 975 m n.m. do Bugata Camp 4 062 m n.m.

Stezka je zde bažinatá, zejména v období dešťů, ale s trochou dovednosti vám můžou trsy trávy pohyb usnadnit. Provozovatelé stezky zde také postavili několik lávek přes ta nejhorší rašeliniště, kde by byl pohyb jinak velmi obtížný a nebo zcela nemožný.

Přejdete údolím Mutinda přes trsovou trávu s mnoha obřími lobelkami, než vystoupáte příkrým úsekem až do údolí Namusangi (3 840 metrů n.m.), které náhle končí vodopády a fantastickým výhledem na Mutinda Peaks. Údolí Namusangi je široké a čeká vás překonávání několika bažin, tak jak stezka vytrvale stoupá do Bugata Camp ve výšce 4 062 metrů.

Tábor Bugata se nachází nad jezerem Bugata s výhledem přes jezero Kopello na vrchol Weismann’s Peak, který je často pokryt sněhem. Na druhou stranu se můžete kochat pohledem dolů do údolí na jezero Afrika a Kanganika a mnoho malých vrcholů směrem k táboru Mutinda.

Oblast je pokryta trsovou trávou, smilem (Helichrysum), třezalkou tečkovanou, střevlíkem obrovským (Senecio adnivalis) a lobelkou obrovskou (Lobellia gibberoa).

Vyskytuje se zde mnoho rudých duikerů (Cephalophuc nigrifrons), což je poddruh savce, vyskytující se pouze v pohoří Rwenzori.

Bugata Camp má helikoptérovou přistávací plochu (GPS N 18,312 E 29 53,457) pro případ potřeby záchrany helikoptérou. Mějte ale na paměti, že helikoptéra v Ugandě stojí přibližně 10 000 dolarů za hodinu doby letu, což je mnohem více než v jiných zemích, takže velmi doporučujeme pojištění pro případ její potřeby.

Strava: plná penze
Ubytování: Bugata Camp

Den 4 Trek z Bugata Camp 3 975 m n.m. do Hunwick Camp 3 974 m n.m.

Ráno se vydáme do Hunwick Camp přes průsmyk Bamwanjarra který se nachází ve výšce 4 450 metrů. Zde máme chatu, kterou můžeme využít, pokud by se počasí hodně pokazilo. Z průsmyku se za jasného dne naskytne nádherný výhled na všechny tři hlavní vrcholy pohoří Rwenzori.

Stezka dále prochází dolů do údolí a kolem slatin a husté stále zelené vegetace a mechu. Uvidíte spoustu lobelií obrovských.

Zde je možná nejlepší místo ve Rwenzori k pozorování ptáka malachitský Sunbird, který se živí květy lobelky. Dále jsou po cestě strmé úseky, než se vystoupá do Hunwick Camp, který se nachází na vrcholu hlubokého údolí a je z něj dobrý výhled na Mt. Stanley, Mt. Baker, Weismann’s Peak a McConnell’s Prong.

Strava: plná penze
Ubytování: Hunwick Camp

Den 5 Výstup z Hunwick Camp 3 974 m n.m. na Mt. Baker 4 860 m n.m. a sestup do Hunwick Camp 3 974 m n.m.

Nastal den D! Vydáte se na závěrečný výstup na Mt. Baker. Čeká nás 4 až 6 hodin stoupání nahoru a potom 2 až 3 hodiny sestup dolů.

Vyrazíme brzy ráno v 6:30 na výstup na Mt. Baker. Od McConnell Camp (Camp 4), který minete po cestě, je to na vrchol tři až čtyři hodiny strmého skalnaté stoupání, během kterého potřebujete nemít strach z výšek, protože některé úseky jsou nad příkrými srázy. Přestože je výstup na Mt. Baker považován kromě období sněhu (dešťů) od dubna do května a září až října za netechnický výstup, bude na strmých úsecích vždy použito jistící lano. Po výstupu nahoru sestoupíte po spáře ve skalní stěně na ledovec a na závěr se dostanete 300 metrů dlouhou chůzí na vrchol.

Za hezkého počasí jsou výhledy na hlavní zasněžené vrcholy Magherita, Alexandra a Stanley fantastické. Po vstřebání tohoto celoživotního zážitku se vydáme nazpět přes ledovec, vystoupáme zpět ve spáře ve skalní stěně a následně sestupujeme přes McConnell Camp (Camp 4) do Hunwick Camp, kde budete znovu spát.

Strava: plná penze
Ubytování: Hunwick Camp

Den 6 Sestup z Hunwick Camp 3 974 m n.m. do Kiharo Camp 3 460 m n.m.

Z Hunwick Camp začínáme den výstupem na hřeben směrem k McConnell Prong, kde získáte nejlepší výhled na všechny tři vrcholy a průsmyk Scotta Elliotta, než se dostanete na Oliverův průsmyk (Oliver’s Pass) ve výšce 4 505 metrů. Stezka pak pokračuje pod Weismann’s Peak k soutoku řeky Nyamwamba, která teče dolů přes Kilembe a Kasese k jezeru George v národním parku Queen Elizabeth.

Pokud máte dost sil a přejete si vylézt na Weismann’ss Peak ve výšce 4 620 metrů na mořem směrem od Oliver’s Pass, můžete tak učinit. Za jasného dne se vám odtud naskytnou fantastické výhledy na Margheritu a Mt. Stanley, Mt. Speke a Mt. Baker.

Z vrcholu Weismann’s Peak sestoupíme dolů do tábora Kiharo ve výšce 3 460 metrů n.m. údolím Nyamwamba. V údolí se nachází hustý stálezelený podrost a mech se skalnatými štíty tyčícími se nad nimi. Když sestupujete z údolí, všimnete si, že terén je tvořen několika plochými bažinatými oblastmi, kde před miliony let byly ledovce a které sem dovalily několik stěn balvanů. Údolí je také domovem mnoha rudých duikerů (Cephalophuc nigrifrons).

Do tábora Kiharo dorazíte po náročném, ale krásném, sestupu pravděpodobně až za soumraku. Celá oblast je bohatá na stálezelené rostliny a divoké potoky.

Zejména během sušších měsíců je v noci možné slyšet volání skalních damanů (hyrax), malých savců, kteří často sedí ve skalních útesech.

Strava: plná penze
Ubytování: Kiharo Camp

Den 7 Sestup z Kiharo Camp 3 460 m n.m. do Trekkers Hostel 1 450 m n.m.

Stezka údolím Nyamwamba jde převážně z kopce s naprosto ohromujícími výhledy. Mechem pokryté skály podél řeky, kaskádové vodopády, hluboká údolí a lesy jsou možná ta nejhezčí místa v pohoří Rwenzori.

Několik kilometrů od kempu Kiharo odbočuje cesta doprava a vede podél řeky. V některých oblastech můžete při pochodu podél řeky zahlédnout rudého duikera, který se tiše krmí na malých mýtinách. Pokud si přejete, můžete raději jít po řece a skákat přes balvany, když scházíte dolů. Několik kilometrů po řece je velmi strmých s mnoha vodopády, takže se musíme vzdálit od řeky a sledovat úzký hřeben, abychom obešli ty nejvíce strmé úseky. Po opětovném setkání s řekou, pod obrovským skalním přístřeškem zvaným Riverside Rock Shelter, můžete poobědvat. Po překročení malého potoka stoupáte do mírného svahu, protože je terén u řeky příliš prudký. Les je v této části opravdu nádherný s mnoha ptáky, primáty, duikery a damany (hyraxy).

Toto je konec nezapomenutelného treku v pohoří Rwenzori.

Strava: snídaně, oběd
Ubytování: není součástí

Mapa pohoří Rwenzori

Mapa pohoří Rwenzori zobrazující trasy, kempy a vrcholy
Mapa pohoří Rwenzori zobrazující trasy, kempy a vrcholy (klikněte pro zvětšení)

Fakultativní služby a výlety

 • Poskytujeme v ceně vybavení potřebné pro výstup, jako jsou mačky, lana, postroje a karabiny. V případě zájmu zapůjčíme gumáky (zadarmo) nebo spacáky (za úplatu).
 • Ubytování před zahájením nebo po skončení treku
 • Trek za šimpanzi před zahájením nebo po skončení treku
 • Plavba po kanálu Kazinga před zahájením nebo po skončení treku
 • Safari v národním parku Queen Elizabeth před zahájením nebo po skončení treku

Nesplnil standardní program vaše očekávání? Dejte nám vědět, a my vám jej upravíme podle vašich požadavků.

Mám zájem o cenovou nabídku

V případě zájmu o cenovou nabídku na tento výstup vyplňte prosím formulář níže a klikněte na tlačítko „ODESLAT POPTÁVKU“ na jeho konci.


  Nemáte rádi kontaktní formuláře? Tak nám prostě pošlete email na adresu info@gorily-uganda.cz.
  A nebo nám zavolejte telefonicky / pomocí aplikace WhatsApp na +420732599863.

  Další standardní programy pro treky v pohoří Rwenzori

  << Návrat k nabídce Treky v pohoří Rwenzori