Národní park Mgahinga

Všeobecné informace o parku

Národní park Mgahinga (někdy také Mgahinga Gorilla) je nejmenší ugandský národní park. Je součástí pohoří Virunga a sousedí s národními parky v Kongu a Rwandě.

Celý park je ve vysoké nadmořské výšce. Nejvýraznějším rysem jsou kužely vyhaslých sopek, na které si můžete vylézt a pozorovat okolní krajinu ve třech různých zemích. Nabízí nádherný výhled mimo jiné na jezera Mutanda a Mulehe.

Zdolat vrchol sopky v parku Mgahinga je lákavé
Zdolat vrchol sopky v parku Mgahinga je lákavé

Výskyt zvířat v parku Mgahinga

Národní park Mgahinga - výskyt zvířat
Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Národní park Mgahinga je známý jako alternativní destinace k národnímu parku Bwindi pro treky za horskými gorilami. Nabízí také dobré příležitosti pro pozorování ptáků a dalších primátů (mimo jiné zlatá opice, která je endemická v pohoří Virunga).

Skupina Nyakagazi je jedinou habituovanou gorilí rodinou, za kterou se můžete v národním parku Mgahinga vydat. To znamená, že je k dispozici pouze osm povolenek denně, a je třeba si je včas rezervovat. Jedná se o velmi exkluzivní zážitek.

V parku Mgahinga je jedna habituovaná gorilí rodina
V parku Mgahinga je jedna habituovaná gorilí rodina

S buvolem se lze setkat poměrně často, zatímco k dalším „utajenějším“ savcům patří zlatá kočka, šakal pruhovaný, obří lesní prase a slon.

Počasí v národním parku Mgahinga

Klima v národním parku Mgahinga je mírné až studené a vlhké. Vysoká nadmořská výška (2 227 – 4 127 m) z něj činí jednu z nejchladnějších destinací v zemi. Přes den je v průměru 20°C, večer se ochladí až na 9°C.

Teploty v národním parku Mgahinga v průběhu roku
Teploty v národním parku Mgahinga v průběhu roku

Národní park Mgahinga nezažívá žádné skutečné období sucha, déšť je možný kdykoliv, ale v prosinci až lednu je srážek méně a v červnu a červenci nejméně.

Existují dvě rozpoznatelná období dešťů: od února do května a od září do listopadu. Doporučuje se přibalit kvalitní turistickou obuv a nepromokavé oblečení.

Srážky v národním parku Mgahinga v průběhu roku
Srážky v národním parku Mgahinga v průběhu roku

Nejlepší čas pro návštěvu národního parku Mgahinga

Národní park Mgahinga - kdy navštívit
Excellent = výborné podmínky, Good = dobré, Fair = jde to, Poor = nevhodné.

Národní park Mgahinga je otevřen pro treky za gorilami a/nebo pro výstupy na některou z vyhaslých sopek po celý rok, ale nejlepší doba je v období sucha od června do srpna a prosince až ledna. V tuto dobu je obvykle snazší se po stezkách pohybovat a strávit drahocennou hodinu s gorilami může být příjemnější, když neprší. Také je větší šance, že budete mít z vrcholu sopky lepší výhled.

Ani v období dešťů ale není jisté, že vám bude pršet. Spíše počítejte s občasnými denními přeháňkami.

Jak se tam dostanu?

Národní park Mgahinga - poloha na mapě Ugandy
Poloha národního parku Mgahinga na mapě Ugandy

Národní park Mgahinga Gorilla leží 14 km od městečka Kisoro po špatně udržované stoupavé cestě (cca 45 minut). Na tuto „silnici“ je vždy doporučeno vozidlo s pohonem všech čtyřech kol (4WD), které je přímo nezbytné v obdobích dešťů (od února do května a od září do listopadu).

Park je vzdálený 510 km mil od Kampaly (nejméně devět hodin jízdy) a dostanete se k němu po silnici z národního parku Queen Elizabeth (přibližně šest hodin) nebo národního parku Lake Mburo (pět až sedm hodin).

Externí odkazy

Můžete se podívat na oficiální stránky národního parku Mgahinga v angličtině.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na národního parku Mgahinga? Umíme to zařídit.

K jeho návštěvě a setkání s gorilami a/nebo výstupu na některý ze sopečných vrcholů stačí jeden nebo dva dny. Proto je vhodné je kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například plavba k Murchisonovým vodopádům na Nilu, trek za horskými gorilami, trek za šimpanzi, návštěva záchranné stanice nosorožcůsafari v dalších národních parcích Ugandy nebo treky v pohoří Rwenzori. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.

Další národní parky a rezervace v Ugandě

<< Návrat k přehledu národních parků a rezervací v Ugandě.