Rezervace Kalinzu Forest

Lesní rezervace Kalinzu se nachází na jihozápadě Ugandy v blízkosti lesa Maramagambo a národního parku Queen Elizabeth. V rezervaci Kalinzu žije hojně divoká zvěř a více než 350 druhů ptáků. Žije zde šest druhů primátů, mezi které patří šimpanzi, paviáni, opice Colobus a další. Zájemci o motýly se mohou těšit na více než 250 druhů. V lesní rezervaci roste přes 400 druhů stromů a květin. Čas od času zavítají do lesa i velcí savci, jako jsou lvi, divoká prasata, antilopy, levharti a buvoli.

Šimpanzi v centrální lesní rezervaci Kalinzu

Šimpanzi jsou hlavní atrakcí lesa Kalinzu. Přestože se v Ugandě vyskytuje přibližně 5 000 šimpanzů, za posledních 80 let se ztratilo 90 % jejich populace a začínají být ohrožení.

Šimpanzi jsou zajímaví tím, že vypadají a chovají se jako lidé. Sdílejí s námi víc jak 98 % DNA. Šimpanzi rodí po každých 5 letech a o svá mláďata se starají zhruba do jejich 12 let. Žijí ve velkých společenstvích a každé má svou vlastní kulturu. Šimpanzi jsou velmi inteligentní a je známo, že používají různé nástroje a triky k lovu hmyzu, menších primátů a antilop.

Největší hrozbou pro šimpanze v Africe je ztráta životního prostředí v důsledku odlesňování. Šimpanzi jsou také loveni a prodáváni jako domácí mazlíčci nelegálním sběratelům zvířat. Uganda přišla v minulém století také o tisíce šimpanzů kvůli pastem nastraženým na jiná zvířata, například antilopy. Vláda přijala opatření na jejich ochranu a prohlásila zabíjení šimpanzů za nezákonné a na ochraně šimpanzů spolupracuje s agenturami na ochranu divoké přírody.

Trek za šimpanzi v lese Kalinzu

Trek za šimpanzi v lese Kalinzu je hlavní aktivitou, která přitahuje návštěvníky. V centrální lesní rezervaci Kalinzu žije jedno z největších společenství šimpanzů v Ugandě. Je to pravděpodobně druhé nejlepší místo pro sledování šimpanzů po národním parku Kibale Forest v Ugandě. Z přibližně 320 šimpanzů v lesní rezervaci je téměř 50 habituovaných (zvyklých na lidi). Většina turistů co zavítali do národního parku Queen Elizabeth volí sledování šimpanzů v lese Kalinzu před další nedalekou šimpanzí komunitou v rokli Kyambura.

Je třeba být dostatečně fyzicky zdatný, abyste mohli jít 2 až 4 hodiny, někdy náročným terénem. Trek může zahrnovat přechod strmých svahů a bahnitých částí pralesa. Ačkoli šimpanzi žijí ve srovnání s horskými gorilami obvykle v rovinatějším terénu, jsou velmi pohybliví a je třeba se připravit na jejich sledování vyšší rychlostí, což může být únavné.

Sledování šimpanzů v lese Kalinzu začíná obvykle ráno a je vedeno průvodcem a ozbrojeným rangerem. Ranger a průvodce šimpanze dobře znají, protože se podíleli na jejich habituaci. Šimpanzi nemusí být k úplně cizím lidem tak vstřícní, a to je jeden z důvodů, proč musí být tato aktivita vedena oficiálním průvodcem.

Kromě ranní probíhá také odpolední směna, ta začíná v 15:00 hodin. Každá směna nabízí jedinečný zážitek. Šimpanzi jsou ráno velmi aktivní, protože se vydávají za potravou a zajišťují si své teritorium. Odpoledne jsou šimpanzi najedení a raději odpočívají a utíkají před slunečním žárem.

Sledování šimpanzů v lese Kalinzu začíná instruktáží průvodce a rangerů. Během instruktáže jsou návštěvníci rozděleni do skupin podle celkové zdatnosti a tempa. Po instruktáži se vydáte do lesa, abyste našli šimpanze. Při výpravě za nalezením šimpanzů se setkáte také s dalšími lesními zvířaty, ptáky a primáty, jako jsou paviáni, modré opice, a další.

Hlavní stopaři kteří vyrazili už před vámi komunikují s průvodcem telefonicky a informují ho o pohybu šimpanzů a jejich poloze. Šimpanzi jsou velmi pohybliví a většinu času tráví na vrcholcích stromů. Jejich pozorování a fotografování vyžaduje určitou zručnost a úsilí.

Hodinu, kterou máte na jejich pozorování od okamžiku setkání, využijte k pozorování jejich chování a skupinové dynamiky. Možná zahlédnete některé z nich odpočívat, jiné se pářit nebo se navzájem upravovat. Někteří jednotliví šimpanzi se k vám mohou přiblížit, zatímco většina si bude udržovat odstup. Všimnete si, že vydávají různé zvuky, kterými vyjadřují různé emoce. Význam každého zvuku pochopíte, když budete pozorovat, jak na něj ostatní šimpanzi reagují.

Úspěšnost pozorování šimpanzů v lese Kalinzu je cca 95 %. Permit (povolenka) na trek za šimpanzi a jejich hodinové pozorování od okamžiku setkání s nimi v lese Kalinzu je jen za 50 USD (oproti 200 USD v NP Kibale Forest). Vlastní pozorování lze pak za příplatek 50 USD prodloužit až na 4 hodiny. Věková hranice je 12 let. Povolení k pobytu šimpanzů si můžete rezervovat prostřednictvím cestovní kanceláře. Ačkoli lze občas povolení pro trek za šimpanzi v pralese Kalinzu získat i v den stopování, je lepší si je pro jistotu rezervovat předem.

Další aktivity v lese Kalinzu

Procházky v přírodě

Procházky přírodou s průvodcem v lese Kalinzu jsou opravdu nezapomenutelné. Ztratíte se v úplně novém světě hustých lesů, krásných scenérií, vodopádů, zpěvu ptáků a volání primátů. Můžete se vydat na vyhlídku Kishunja Hill a prohlédnout si les z vrcholu odkud dohlédnete i na pohoří Rwenzori a národní park Queen Elizabeth. Průvodce se s vámi podělí o informace o lese, jeho dávných mýtech a zvířatech.

Les má čtyři hlavní stezky pro procházky přírodou – stezku v údolí, stezku u vodopádů, stezku u řeky a stezku u palmy.

Údolní stezka vás zavede do nádherných údolí a lesních korun. Absolvování této stezky trvá 4 hodiny a za tu dobu se setkáte s mnoha zvířaty a primáty žijícími v lese.

Stezka k vodopádům trvá 4 až 6 hodin. Hlavní atrakcí je zde vodopád Kilyantama. Stezka prochází přes oblasti s velkým převýšením, které nabízejí skvělé výhledy na les.

Říční stezka je nejlepší pro ty, kteří se zajímají o šimpanze. Kromě toho zde návštěvníci narazí tak na řeku Kajojo, ve které se občas sprchují sloni. Absolvování říční stezky trvá asi hodinu.

Palmová stezka vás naopak povede na dvě hodiny pěší túry rovinatým terénem s možností vidět zajímavé druhy stromů – včetně plamenného stromu, jehož listy podle místní pověsti zvyšují ženský sexuální apetit, dračího stromu a palmy Raphia pro výrobu tradičních rohoží.

Pozorování velkých savců a dalších volně žijících zvířat

Některá zvířata z parku Queen Elizabeth, jako jsou levharti, divoká prasata a antilopy, se občas vydají do lesa, aby se zde nakrmila. Lze se s průvodcem domluvit, že se vydáte do oblasti lesa navazující na národní park, abyste měli šanci spatřit některé z velkých savců a dokonce i velké kočky.

Pozorování ptáků

Kalinzu Forest je rájem pro milovníky ptáků. Je to jedno z nejlepších míst pro pozorování ptáků v Ugandě. Mezi zajímavé druhy patří kasuára černá a bílá, kukačky, turako velký modrý a další ptáci. Při pátrání po ptácích v lese Kalinzu očekávejte, že se setkáte také s dalšími lesními tvory, primáty, rostlinami a úžasnými scenériemi. Pozorování ptáků je nejlepší v ranních hodinách.

Pozorování a určování motýlů

S pomocí průvodce se můžete ráno nebo večer vydat do lesa a určit více než 200 druhů motýlů.

Kempování

Uprostřed lesa je zřízeno tábořiště, kde mohou návštěvníci žít v blízkosti přírody a užívat si krásnou africkou noc při poslechu úžasných zvuků nočních zvířat.