Národní parky v Ugandě

Národní parky v Ugandě nabízí vše od savan, přes lesy, deštné pralesy, jezera, močály a hory. Uganda není velká země, ale i tak se může pyšnit mnoha různorodými národními parky s pestrou faunou a flórou, včetně tzv. Velké pětky.

Národní parky v Ugandě nabízí i tzv. Velkou pětku
Národní parky Ugandy nabízí i tzv. Velkou pětku

Winston Churchill označil svého času Ugandu za esenci Afriky a perlu tohoto kontinentu. Po získání nezávislosti procházela Uganda několika těžkými obdobími za vlády různých diktátorů, ale v současné době je stabilní zemí zažívající ekonomický růst a zlepšování podmínek jejích obyvatel.

Současně s tím se v posledních deseti letech významně zvýšila přívětivost Ugandy pro turisty. Magazín National Geographic Ugandu vyhlásil za TOP turistickou destinaci pro rok 2019.

Národní parky v Ugandě

V Ugandě se nachází deset různých národních parků:

Národní rezervace v Ugandě

Kromě národních parků je v Ugandě také řada národních přirodních rezervací. Například:

Národní parky v Ugandě
Národní parky v Ugandě

Bwindi Impenetrable Forest National Park

Bwindi Impenetrable Forest National Park je i podle svého názvu neprostupný africký prales s bohatou vegetací tvořenou mnoha stromy, bambusy a jinými rostlinami a květinami. Nachází se na jihozápadě Ugandy. Rozloha parku je 331 km2. Žije zde více než sto různých druhů savců včetně ikonické horské gorily. Z lidoopů zde najdete také šimpanzy a kromě nich další druhy primátů. Z ostatních zvířat jsou zde hojně zastoupeni ptáci, obojživelníci, hadi, a pochopitelně různé druhy hmyzu včetmně mnoha krásných motýlů. Některé z těchto druhů jsou endemické (vyskytující se pouze v této oblasti).

V národním parku Bwindi narazíte náročné terény s prudkými svahy a neprostupnou vegetací.

Hlavní atrakcí národního parku Bwindi je trek za gorilami.

Setkání s gorilami v národním parku Bwindi
Setkání s gorilami v národním parku Bwindi

Mgahinga National Park

Mgahinga National Park byl založen o oblasti pohoří Virunga na jihozápadě Ugandy podél hranic s Rwandou a Demokratickou republikou Kongo. Je to druhé místo v Ugandě, kde se můžete vydat na trek za gorilami.

Kromě toho je v něm několik samostatných aktivních i neaktivních sopek. Výstup na některou z neaktivních sopek nabízí krásné výhledy do okolí na okolní pralesy.

Sopky v národním parku Mgahinga
Sopky v národním parku Mgahinga

V parku Mgahinga žijí i další savci, především různé opice, ale i sloni, levhrati, šakalové a dikobrazi.

Kibale National Park

Národní park Kibale je pokryt hustým tropickým deštným pralesem o rozloze 766 km2. Pyšní se největší koncentrace primátů na světě. Žije v něm 13 druhů primátů, včetně šimpanzů, dále sloni, bůvoli, hroši, lvi, levharti, antilopy a mnoho druhů ptáků a hmyzu.

Národní park Kibale se nachází v západní Ugandě a sousedí s národním, parkem Queen Elizabeth. Je to jedno z nejlepších míst v celé Africe na setkání se šimpanzy v jejich přirozením prostředí ve volné přírodě.

Setkání se šimpanzi v národním parku Kibale
Setkání se šimpanzi v národním parku Kibale

Kidepo Valley National Park

Kidepo Valley National Park má rozlohu 1 344 km2. Najdete v něm horskou krajinu i savanu. Žijí v něm sloni, bůvoli, žirafi antilopy, lvi, levharti, gepardi a mnoho ptáků. Kidepo nabízí pravděpodobně nejlepší klasické safari v Ugandě.

Safari v národním parku Kidepo
Safari v národním parku Kidepo

Park leží na hranici se Súdánem a Keňou. Jeho dominantou je 2 750 metrů vysoká hora Mount Morungole a také řeky Kidepo a Narus.

Lake Mburo National Park

Lake Mburo National Park se nachází v jižní části Ugandy. Najdete v něm mnoho jezer, bažin a vodního ptactva. Zdejší savany nabízí odlišnou faunu a flóru než můžete uvidět v jiných národních parcích Ugandy.

Jezera v národním parku Lake Mburo
Jezera v národním parku Lake Mburo

Savany s akáciemi jsou vhodným prostředím pro zebry, antilopy, topi, divoká prasata, bůvoly, levharty, hyeny, šakaly a další.

Rwenzori Mountains National Park

Rwenzori Mountains National Park se nachází ve stejnojmenném pohoří na západní hranici Ugandy. Pohoří se táhne v décle víc jak 100 km. Nejvyšší vrchol Mt. Margherita dosahuje výšky 5 100 metrů nad mořem a je třetí nejvyšší horou Afriky. Některé vrcholky hor jsou celoročně pokryty ledovcem a sněhem.

Rwenzori Mountains, v překladu Měsíční hory, jsou světovým dědictvím UNESCO. Park má rozlohu 996 km2. Nádherná krajina nabízí výstupy s různou obtížností.

Pohoří Rwenzori
Pohoří Rwenzori

Rostou zde exotické lobélie a lze tu spatřit opice, slony, šimpanzi, mangusty, kočkodany a mnoho druhů ptáků.

Murchinson Falls National Park 

Murchinson Falls National Park je s rozlohou 3 840 metrů největším parkem v Ugandě. Najdete v něm savany, deštný prales, bažiny i lesy.

Parkem protéká řeka Nil podél jejíchž břehů se nachází vysoká koncentrace zvěře. Spatřit zde můžete krokodýly, lvi, levharty, hyeny, slony, žirafy Rotschildovy, bůvoly, koby, antilopy, opice a samozřejmě mnoho druhů ptáků.

Jednou z hlavních atrakcí parku jsou Murchisonovy vodopády, které patří mezi nejhezčí v Africe. Zdrojem Murchisonových vodopádů je řeka Nil, která tvoří úzké koryto v Příkopové propadlině. Po řece je možné podniknout plavbu k vodopádům.

Plavba k vodopádům Murchison Falls
Plavba k vodopádům Murchison Falls

Park byl pojmenován podle Rodericka Murchisona, presidenta Královské geografické společnosti v době, kdy byly vodopády objeveny.

Queen Elizabeth National Park

Queen Elizabeth National Park je druhým největším národním parkem Ugandy s rozlohou 1 978 km2. Park leží v jižní části pohoří Rwenzori u hranic s Demokratickou republikou Kongo.

Jsou zde četná jezera a bažiny s plameňáky a stovkami druhů ptactva. Je tu deštný prales i savana, které jsou domovem stovek druhů savců, například bůvolů, slonů, hrochů, antilop, kobů, stromových lvů, šimpanzů a dalších primátů. Unikátním zážitkem je plavba po kanálu Kazinga. Kanál Kazinga je 40 km dlouhý kanál, který spojuje jezero Georgeovo a Edwardovo. Plavba na lodi po něm určitě stojí za to. Z lodi lze pozorovat zvířata a ptáky nejen ve vodě, ale také na břehu.

Plavba po kanálu Kazinga
Plavba po kanálu Kazinga

Semuliki National Park

Semuliki National Park a sousední přírodní rezervace Toro-Semliki je tropický nížinatý prales na hranicích s Demokratickou republikou Kongo. Park má rozlohu 550 km2. Je to velká odlehlá rezervace tvořená pralesem, savanou a mokřady.

Rozkládá se kolem řeky Semliki a vyvěrá zde mnoho horkých přírodních pramenů.

Přírodní prameny v národním parku Semliki
Přírodní prameny v národním parku Semliki

Najdete v něm bůvoly, koby, stovky druhů ptáků a také šimpanzi.

Mount Elgon National Park

Mount Elgon National Park je 4. největší park v Ugandě. Leží ve východní části Ugandy na hranici s Keňou. Většina parku se nachází v nadmořské výšce víc jak 2 000 metrů nad mořem. Tvoří jej především savany a horské lesy.

Dominantou parku je hora Mount Elgon, známá také jako Hora iluze. Nejvyšší vrchol Wagagai má nadmořskou výšku 4 321 metrů.

Mount Elgon
Mount Elgon

Externí odkazy

Národní parky v Ugandě představuje a zážitek z nich zprostředkovává režisér Petr Hajn v dokumentárním filmu Národní parky Ugandy z roku 2020. Diváka vezme spolu se strážci rezervace na výpravu za horskými gorilami v horách parku Bwindy. Spolu s ním se vypravíte i do rybářské vesnice u kanálu Kanzinga, kde se plaví skupiny hrochů žijících zde v relativní symbióze se slony a krokodýly. A také do tropického lesa mezi šimpanze. Při těchto výpravách zároveň ukazuje, jak žijí lidé na kraji národních parků, jak soužití s chráněnými druhy ovlivňuje jejich život i jak soužití s lidmi ovlivňuje život a podmínky zvířat. A také to, jaký vliv na život v Ugandě má turistický zájem o tyto lokality.

V roce 2018 zveřejnil server Aktuálně.cz zajímavou reportáž Miroslava Lorencze z návštěvy Ugandských národních parků s názvem V ugandských národních parcích na davy nenarazíte, Uganďané jsou velmi přátelští, říká cestovatel.

Podívat se můžete také na fotoreportáž na našem webu z dvanáctidenního zájezdu do několika ugandských národních parků.