Murchisonovy vodopády

Mezi hlavní atrakce národního parku Murchinson Falls patří řeka Nil a Murchisonovy vodopády. Sice nejsou tak vysoké jako Iguazu Falls na pomezí Argentiny a Brazílie, nemají tak velký průtok jako Viktoriiny vodopády na Zambezi nebo Niagarské vodopády v Severní Americe, ale přesto ve vás zanechají hluboký dojem.

Unikátní Murchisonovy vodopády

Murchisonovy vodopády jsou také známy jako vodopády Kabalega nebo Kabarega. Jejich výška dosahuje až 43 metrů. V nejužším místě mají vodopády šířku pouhých 7 metrů a díky tomu mají v tomto místě ohromnou sílu a doslova tryskají ze skály. Voda se dere na všechny strany. Je to ohromující zážitek. Mnohé ryby náhlou změnu a prudký pád nepřežijí a tak mají krokodýli na konci vodopádu přichystánu bohatou hostinu.

Nejužší místo Murchisonových vodopádů
Nejužší místo Murchisonových vodopádů

„Najednou nás překvapila úchvatná podívaná. . . . Sněhobílý vodopád nádherně kontrastoval s temnými stěnami po obou stranách řeky a celý obraz doplňovaly krásné tropické palmy a divoké banánovníky. Byl to nejvelkolepější vodopád na Nilu.“ (britský cestovatel sir Samuel White Baker).

Výlet k vodopádům začíná čekáním v přístavu na výletní loď v městečku Paraa. Po nalodění poplujete po Bílém Nilu. Během plavby můžete ve vodě uvidět hrochy a krokodýly, na břehu slony a další zvířata. Plavba k vodopádům trvá přibližně dvě hodiny.

Z lodi je zajímavý pohled na Murchisonovy vodopády
Z lodi je zajímavý pohled na Murchisonovy vodopády

Zajímavý je i pohled na vodopády shora z pevniny. Z výšky můžete uvidět, jak se 50 metrů široký Nil vtěsnává do 7 metrů široké soutěsky a jak potom padá do hloubky 40 metrů. Jak se voda dere úzkým korytem, návštěvníci někdy mohou ucítit i slabé chvění okolní země.

Murchisonovy vodopády při pohledu shora
Murchisonovy vodopády při pohledu shora

Murchinson Falls National Park

Národní park Murchinson Falls byl založen v roce 1952 britskou královnou Alžbětou II. Má celkovou rozlohu 3 850 km2. Nejsou v něm pouze Murchisonovy vodopády, je zajímavý také velkým množstvím různých zvířat, například mnoha žiraf Rothschildových, ale také buvolů, antilop, prasat bradavičnatých, hrochů, a dalších. Z predátorů je třeba zmínit především lvi a levharty.

Samozřejmě rovněž obrovské množství různých druhů ptáků, včetně jeřába královského, kterého má Uganda ve znaku. Proto je kromě Nilu a vodopádů oblíbených cílem tradičních safari výletů.

Standardní itineráře zahrnující Murchisonovy vodopády

Externí odkazy

Zajímavou fotoreportáž z návštěvy Murchisonových vodopádů najdete na blogu Murchison Falls National Park II.

Podívat se také můžete na oficiální stránky Murchison Falls National Park v angličtině.

Další aktivity v Ugandě

K návštěvě vodopádů postačí jeden den, pokud ji spojíte se safari a treky v národním parku Murchison Falls, pak obvykle postačí dva dny. Proto je vhodné ji kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například trek za horskými gorilami nebo šimpanzi, návštěva záchranné stanice nosorožců, safari v národních parcích Ugandy, treky v pohoří Rwenzori, výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga, pozorování člunozubce afrického v mokřadech Mabamba a dalšími. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.