Treky v parku Mgahinga

Treky v parku Mgahinga (Mgahinga Gorilla National Park, součást chráněné oblasti Virunga) jsou populárním doplňkem dovolené v Ugandě. Park se nachází v jihozápadní části Ugandy, u hranic s Rwandou a Demokratickou republikou Kongo. S rozlohou 33 km čtverečních je nejmenším národním parkem v Ugandě.

Scenérie - národní parku Mgahinga
Scenérie národního parku Mgahinga

Park Mgahinga jako místo setkání s gorilami

Národní park Mgahinga je jedním ze dvou míst, kde se můžete v Ugandě vydat za vzácnými horskými gorilami. Ovšem pokud máte zájem o tuto aktivitu, pak doporučujeme spíše se vydat do národního parku Bwindi, kde je populace horských goril větší a k dispozici je tak i více povolenek na setkání s nimi.

Národní parku Mgahinga - setkání s gorilami
V parku Mgahinga se můžete setkat s gorilami

Výstup na sopky v parku Mgahinga

Kromě goril jsou v parku jsou pro turisty nejzajímavější tři dnes už neaktivní sopky: Sabyinyo (3 645 m), Mount Muhabara (4 127 m) a Gahinga (3 474 m). Sabinyo znamená Zub starého muže, Gahinga Hromada kamení a Muhavura znamená v překladu Průvodce. Muhavura je nejvyšší a nejlépe viditelná zdálky, proto asi získala své jméno.

Výstup na každou z těchto sopek zabere jeden celý den. Po dosažení vrcholu se vám otevřou krásné výhledy na bujnou vegetaci pralesa Bwindi a pohoří Rwenzori.

Nejvyšší horou národního parku je jediná čtyřtisícovka Mount Muhabura, nejčastějším cílem výstupu je ale Sabyinyo. Její vrchol leží na rozmezí tří států: Ugandy, Rwandy a Demokratické republiky Kongo. Z vrcholu si tak za jasných dnů užijete krásné výhledy do tří různých států.

Sopky - národní parku Mgahinga
Sopky v národním parku Mgahinga

Při toulkách parkem pak můžete uvidět spoustu zvířat, mimo jiné endemického (jinde se nevyskytujícího) kočkodana zlatého, dále rozsáhlé bambusové porosty, bažiny a v nich množství ptactva.

Standardní itineráře zahrnující treky v parku Mgahinga

Průběh výstupu na sopku

Na Sabyinyo se vyráží vždy hodně brzo ráno. Řidič vás potká a vyzvedne už někdy po šesté hodině z vašeho ubytovacího zařízení, nejčastěji v Kisoru.

Poté následuje transfer převážně zemědělskou krajinou do návštěvnického centra parku Ntebeko. To se nachází v nadmořské výšce 2 340 m. Odkud už je na obzoru hezky vidět sopka Sabyinyo .

V návštěvnickém centru se vyřídí formality, dá se dohromady celá skupina (povinný je průvodce i ozbrojený ranger) a můžete vyrazit.

První část výstupu je méně zajímavá, trasa vede přes planiny zarostlé křovinami a stromy. Dříve je obdělávali místní zemědělci, ale ti byli po založení parku vysídleni mimo hranice parku. Sopečná půda je velmi úrodná, takže mimo hranice národního parku je vidět její intenzivní obdělávání.

Následuje průchod přes bumbusové lesy, které se po několika hodinách promění na zajímavé lišejníkové lesy. Při výstupu můžete už v této fázi občas spatřit přes okno mezi stromy dvě sousední sopky: Gahingu a Muhaburu.

Trasa vede na prudších a podmáčených úsecích po dřevěných žebřících různého sklonu a velikosti. Svahy sopky jsou pokryty bujnou vegetací a nabízí velmi malebné pohledy.

Mnohem lepší vyhlídka, než v dosavadním průběhu výstupu, se vám ukáže z nástupního místa pro závěrečný výstup, jakéhosi předvrcholu. Zde končí svůj výstup někteří turisté co si netroufají na samotný vrchol, případně za velmi špatného počasí. Zde je ideální místo pro nabrání sil a kochání se výhledy po okolí.

Charakteristickým rysem starých sopek je propadený kráter a prstenec okolních prudkých stěn, které po něm zůstaly. Závěrečná a nejnáročnější část celého výstupu vede proto v prudkém svahu skoro neustále po dřevěných žebřících. Trvá přibližně jednu hodinu a ve špatném počasí se z bezpečnostních důvodů nepoporučuje. Mokré žebříky mohou být velmi kluzké.

Pokud se na nejvyšší vrchol vydáte, budete pozorovat v okolí zajímavou vysokohorskou endemickou (jinde se nevyskytující) vegetaci. Pokud se ohlédnete, uvidíte za sebou celou trasu vašeho dosavadního výstupu.

Vrcholek Sabyinya nabízí za příznivého počasí krásné výhledy do třech okolních zemí. Počasí je ale vrtkavé a vrcholky jsou proto občas zahaleny v mracích.

Sousední země vypadají každá trochu jinak. DR Kongo, země s rozvrácenou centrání vládou, se zdá být hodně vylidněné. V sousední Rwandě naopak panuje čilý ruch v mnoha vesnicích a na mnoha okolních políčcích.

Při sestupu si musíte dávat pozor v první fází při slézání žebříků. To není úplně příjemné a je třeba postupovat pomalu. Poté už následuje rychlý sestup na bránu parku.

Externí odkazy

Pokud se zajímáte o jeho návštěvu a treky v národním parku Mgahinga, pak si můžete udělat podrobnější představu o tomto parku na jeho oficiálních webových stránkách Mgahinga Gorilla National Park (v angličtině).

Další aktivity v Ugandě

Treky v parku Mgahinga je vhodné kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například trek za horskými gorilami nebo šimpanzi, návštěva záchranné stanice nosorožců, treky v pohoří Rwenzori, návštěva Murchisonových vodopádů, plavba po kanálu Kazinga, safari v dalších národních parcích Ugandy, pozorování člunozubce afrického v mokřadech Mabamba a dalšími. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.