Kanál Kazinga

Kanál Kazinga spojuje dvě jezera patřící do Velké příkopové propadliny (Lake George a Lake Edward). Kanál, i obě jezera, se nachází v národním parku Queen Elizabeth. Je skoro čtyřicet kilometrů dlouhý a plavba po něm je skvělým zážitkem.

Kanál Kazinga je vyhlášený především obrovským množstvím hrochů, trávícími svůj den v chladivé vodě kanálu. Pokud budete mít štěstí, můžete je uvidět i v plné kráse stojící na mělčině na břehu. Někdy se vynoří zpod hladiny jen kousíček od lodě nebo ji podplouvají, což nemusí být příjemný pocit, neznamená to ale pro turisty žádné ohrožení jejich bezpečí.

Kanál Kazinga - hroši a ptáci
Symbióza hrochů a ptáků v kanálu Kazinga

Hroši však nejsou jedinými zvířaty, která můžete během plavby po kanálu Kazinga uvidět. Je to napajedlo mnoha dalších druhů zvířat. Kromě hrochů narazíte v kanálu a jeho okolí na buvoly, vodušky, slony, krokodýly čekající na kořist, africká prasata a další druhy. Okraje kanálu jsou také domovem různých druhů ptáků, mimo jiné pelikánů, ledňáčků, čápů a řady dalších. Ptáci a savci žijí v okolí kanálu Kazinga ve velké symbióze. Ptáci se často vyskytují na zádech velkých savců a zbavují je nepříjemných parazitů.

Safari ve formě plavby po kanálu Kazinga je unikátním zážitkem a velmi zajímavým doplňkem k tradičním safari vyjížďkám v ostatních národních parcích Ugandy nebo jiných zemích (Keňa, Tanzanie, Jižní Afrika, …). Během plavby máte možnost sledovat na vzdálenost několika metrů a přitom z bezpečí lodi divoká africká zvířata.

Safari plavba na kanálu Kazinga
Safari plavba na kanálu Kazinga

Vzhledem k tomu, že na lodi je i místní průvodce, máte možnost během plavby poslouchat i přednášku o africké fauně a floře. I to je důvod proč by se měla určitě objevit na seznamu aktivit během vašeho zájezdu v Ugandě.

Samotná plavba po kanálu trvá přibližně dvě hodiny. Lodě obvykle vyplouvají 3-4 denně. Lodě mají střední velikost a proto máte ze všech sedadel garantovaný dobrý výhled po okolí.

Plavba lodí po kanálu Kazinga
Plavba lodí po kanálu Kazinga

Standardní itineráře zahrnující plavbu po kanálu Kazinga

Externí odkazy

Zajímavou fotoreportáž z plavby po kanálu Kazinga najdete na blogu Safari v kanálu Kazinga.

Přidáváme i odkaz na anglický článek o kanálu Kazinga na anglické Wikipedii, česká verze bohužel zatím neexistuje.

Související články v blogu

Nosorožci v Ugandě

Zájezd Uganda září 2021

31. srpna 2021 přiletěla skupina pěti českých a slovenských klientů do Ugandy na dvanáctidenní zájezd. Uganda se na jaře roku 2021 konečně znovu otevřela pro turisty po téměř ročním lockdownu. Toho využili naši klienti, kteří Číst celý článek…

Plavba po kanálu Kazinga

31. srpna 2021 přiletěla skupina našich českých a slovenských klientů na dvanáctidenní zájezd do Ugandy a plavba po kanálu Kazinga nemohla chybět v jejich programu. 7. září 2021 dorazili po pětidenním treku v horách Rwenzori do ubytování Číst celý článek…

Další aktivity v Ugandě

K plavbě po kanálu Kazinga postačí půl dne. Pokud ji spojíte se safari v národním parku Queen Elizabeth, pak obvykle postačí jeden nebo dva dny. Proto je vhodné ji kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například plavba k Murchisonovým vodopádům na Nilu, trek za horskými gorilami nebo šimpanzi, návštěva záchranné stanice nosorožců, safari v dalších národních parcích Ugandy, treky v pohoří Rwenzori, výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga, pozorování člunozubce afrického v mokřadech Mabamba a dalšími. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.