Mabamba Swamp: ptačí ráj

Mabamba Swamp je vysněnou destinací milovníků ptactva. Je domovem 260 druhů ptáků, včetně prehistoricky vyhlížejícího člunozubce afrického – nejvyhledávanějšího ptáka Ugandy!

Člunozubec africký

Mabamba Swamp se nachází na severním břehu Viktoriina jezera na západ od města Entebbe.

Mabamba je název doslovně odvozený od Dvojdyšné ryby (dokáží dýchat i vzdušný kyslík) místně zvané Mamba. Bažina je bohatá na ryby Mamba a místní rybáři proto tuto oblast pojmenovali Mabamba Swamp, což znamená bažina (mokřad) dvojdyšných ryb. Ty jsou nejlepší potravou pro člunozubce a spoustu dalších ptáků.

Výlet na lodi zabere 2-4 hodiny, podle vašeho zájmu. Lze je zařadit na začátek nebo na konec vašeho programu v Ugandě, nejlépe při odjezdu z letiště po příletu nebo před návratem na letiště před odletem. Lze jej také provést samostatně jako jednodenní výlet pro návštěvníky ubytované v Entebbe nebo v Kampale.

Prohlídku Mabamba Swamp lze absolvovat na dřevěném motorovém člunu, nebo člunu s dřevěnými vesly. Návštěvníci s dalekohledy tiše projíždějí močály v doprovodu průvodce, který zná poslední místa výskytu člunozubce.

Na člunech v mojřadech Mabamba Swamp
Na člunech v mokřadech Mabamba Swamp

Zátoka Mabamba je uvedena jako mokřad mezinárodního významu Mezinárodní ptačí federací (IBA).

Mezi další druhy zde žijících ptáků patří jeřáb královský, papyrus gonolek, pěnice bělokřídlá, snovač vesnický, čejka ostruhová, konipas žlutý, ledňáček lesní, orel chocholatý, turako modrý, volavka popelavá, kormorán velký, volavky goliášské, bílá volavka, pelikán růžovohřbetý, datel šedý, kachna žlutozobá, vrabec šedohlavý, šterlink fialový, kachna hvízdavá bělolící, snovačka pomerančová, ledňáček malachitový, zelenonožka obecná, vdovec vějířovitý a mnoho dalších (omlouváme se předem ornitologům, pokud jsou některé názvy přeloženy z angličtiny špatně).

Mezi měsíci říjnem a březnem je každoročně v bažině Mabamba nastěhováno obrovské hejno migrujících ptáků.

Kromě ptáků je v Mabambě další atrakcí hledání antilopy Sitatunga, která žije v bažině, kočkodana, rybářské výlety a mnoho druhů motýlů.

V mokřadech najdete lekníny, papyrus a další vegetaci.

Mokřady jsou pro návštěvníky otevřeny v kteroukoli roční dobu, ale nejlepší doba je v období sucha, kdy je hladina vody nižší. Člunozubce můžete vidět kdykoli během dne, nejlepší čas jsou však ranní hodiny.

Další místa kde můžete v Ugandě pozorovat člunozubce afrického jsou: národní park Murchison Falls, národní park Lake Mburo, rezervace nosorožců Ziwa Rhino Sanctuary a přírodní rezervace Semliki.

Video

Hezkou představu o tom, co váš čeká na tomto výletě do Mabamba Swamps si můžete udělat z následujícího videa.