Záchranná stanice nosorožců

Záchranná stanice nosorožců Ziwa Rhino Sanctuary je domovem v Ugandě vzácných nosorožců tuponosých, zvaných bílí. Rozkládá se na velké ploše a nosorožci zde žijí stejně jako ve volné přírodě. Protože byli nosorožci v Ugandě zcela vyhubeni pytláky, rozhodli se místní úřady obnovit jejich populaci založením této záchranné stanice.

Začínali jen s jedním párem nosorožců převezených z Keni a Floridy. V současné době se ve stanici Ziwa Rhimo Sanctuary nachází více jak dvacet jedinců, včetně několika mláďat. Po dalším rozšíření jejich populace v budoucnu je v plánu jejich postupné přesouvání do národních parků po celé Ugandě.

Nosorožci se přes den za vyšších teplot obvykle věnují odpočinku, nejlépe ve vodě, pokud ji mají k dispozici. V noci se pak krmí a sní přitom velké množství trávy, obvykle víc jak 100 kg.

Nosorožci v záchranné stanici Ziwa Rhino Sanctuary spasou velké množství trávy
Nosorožci spasou velké množství trávy

Návštěva v záchranné stanici nosorožců

Nosorožci jsou nekonfliktní zvířata (na rozdíl například od agresivních hrochů). Proto se po záchranné stanici Ziwa Rhino Sanctuary může chodit pěšky, samozřejmě v doprovodu znalého místního průvodce, který rozumí chování těchto majestátních zvířat a dokáže zajistit vaši bezpečnost. Průvodce obvykle najde několik jedinců, které můžete pozorovat z blízké vzdálenosti několika metrů až několika desítek metrů. Důležité je přiblížit se potichu a po větru. Jedná se opravdu o unikátní zážitek, při kterém se vám bude tajit dech. Je to také skvělá příležitost pro nadšené fotografy.

Ze setkání s nosožci v záchranné stanici budete mít úplně jiný zážitek, než když jste na klasické safari vyjížďce odděleni velkým terénním vozem. Teprve z jejich úrovně si zcela uvědomíte jejich velikost a majestátnost. Budete překvapeni tím, jak tiše se tyto kolosy dokáží pohybovat. Uslyšíte je jak spásají trávu a ucítíte je. Tento zážitek nerušený zvukem a zápachem auta vás ohromí.

Turistický ruch hraje důležitou roli při ochraně těchto zvířat a návštěvou rezervace se tedy současně podílíte i na jejich ochraně. Budete tak mít dobrý pocit i zážitek na celý život.

Záchranná stanice nosorožců Ziwa Rhino Sanctuary
Pozorování nosorožců v Ziwa Rhino Sanctuary

Návštěva záchranné stanice nosorožců je obvykle maximálně půldenní záležitostí, vlastní pěší trek pak trvá přibližně dvě hodiny. Ovšem pobyt se dá v případě zájmu prodloužit o další aktivity.

Stanice Ziwa Rhino Sanctuary se nachází několik hodin severně od Kampaly a je dobře dostupná po relativně kvalitní silnici (na ugandské poměry) která vede na sever k Murchisonovým vodopádům. Vhodné je přijet večer, přespat na místě a druhý den hned ráno po snídani vyrazit na pěší safari za nosorožci. Na odpoledne je pak možné si naplánovat přesun na další místo. Program lze ale zorganizovat i jiným způsobem a za nosorožci je možné vyrazit i v průběhu dne až do šesti večer. Návštěvu nosorožců je možné si kvůli výhodné poloze pár hodin od Kampaly naplánovat hned na první nebo druhý den po příletu do Ugandy (podle času příletu).

Standardní itineráře zahrnující trek za nosorožci v Ziwa Rhino Sanctuary

Externí odkazy

  • Záchranná stanice nosorožců je velmi zajímavou destinací v Ugandě. Pokud se zajímáte o její návštěvu, pak si můžete udělat podrobnější představu na jejích oficiálních webových stránkách Ziwa Rhino Sanctuary (v angličtině).
  • Hezké fotografie a další zajímavé informace z návštěvy parku Ziwa Rhino Sanctuary najdete ve fotoreportáži Michala Jirouše s názvem Uganda, ráj bílých nosorožců na stránkách PHOTO NATURE.cz.

Související články v blogu

Nosorožci v Ugandě

Zájezd Uganda září 2021

31. srpna 2021 přiletěla skupina pěti českých a slovenských klientů do Ugandy na dvanáctidenní zájezd. Uganda se na jaře roku 2021 konečně znovu otevřela pro turisty po téměř ročním lockdownu. Toho využili naši klienti, kteří Číst celý článek…

Nosorožci v Ugandě

Za nosorožci v Ugandě

Za nosorožci v Ugandě je třeba vyrazit do Ziwa Rhino Sanctuary. To je anglické jméno pro záchranou stanici nosorožců, kterou přesně 1. září 2021 navštívila skupina našich českých a slovenských klientů v rámci dvanáctidenního zájezdu Číst celý článek…

Další aktivity v Ugandě

Návštěvu záchranné stanice Ziwa Rhino Sanctuary je vhodné kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například trek za horskými gorilamitrek za šimpanzi, treky v pohoří Rwenzori, návštěva Murchisonových vodopádů, plavba po kanálu Kazinga, klasické safari v národních parcích Ugandy, výstup na některý z vulkánů v parku Mgahinga, pozorování člunozubce afrického v mokřadech Mabamba a dalšími. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.