Jak se připravit na cestu

Víza do Ugandy

Podívejte se na náš samostatný článek o vízech do Ugandy.

Celní předpisy

Do Ugandy můžete dovézt libovolné množství cizí měny. Její výši byste ale měli při příjezdu do země deklarovat. Z Ugandy je možné vyvézt cizí měnu až do výše částky deklarované při příjezdu.

Do Ugandy / z Ugandy je zakázáno dovážet / vyvážet ugandské šilinky.

Osoby starší 18 let můžou do Ugandy bez cla dovézt 250 g cigaret (nebo jiných tabákových výrobků), 0,5 l parfémů, litr vína, litr lihovin a zboží pro osobní potřebu, jehož celková hodnota nepřesahuje 500 USD.

Do Ugandy je zakázáno dovážet zejména drogy a výbušniny.

Vývoz, průvoz, ale i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat) je trestný. Obecně, vývoz divokých zvířat nebo rostlinných druhů bez povolení je přísně zakázán. Tohle opravdu neriskujte.

Očkování pro cesty do Ugandy

Podívejte se na náš samostatný článek o očkování pro cesty do Ugandy.

Malárie

Podívejte se na náš samostatný článek o očkování pro cesty do Ugandy.

Cestovní lékárnička

Na dovolenou do Ugandy si nezapomeňte vzít cestovní lékárničku. Jejím obsahem by měly být:

  • léky proti bolesti a horečce (Ibalgin, Paralen, …),
  • léky na průjmy a střevní potíže (Imodium, Endiaron, …), vhodná jsou i probiotika (Biopron, Enterol, …),
  • antihistaminika na zklidnění při poštípání nebo při jiných alergických reakcích (Zyrtec, Zodac, …),
  • rychlý prostředek k zastavení menšího krvácení (Traumacel S Dry, …)
  • obinadlo, náplasti s polštářkem i bez,
  • dezinfekční roztoky (Jodisol, …),
  • mast na urychlení hojení (HemaGel, …),
  • mast na infikované rány (Framykoin, …),
  • gely na spáleniny – mohou se hodit i při spálení od slunce na horách nebo u moře (Water Jel, …),
  • teploměr, jehlu, pinzetu,
  • dále, pokud míváte příslušné potíže, můžete potřebovat léky proti nevolnosti v autě (Kinedril), oční kapky pro případ zánětu oka (Ophtalmo-Septonex), mast proti kožním mykózám na nohou (Canesten, Canespor), mast proti oparům rtů (Herpesin, Zovirax), mast na otoky nohou a podobně.
  • Někdo doporučuje vzít si B-komplex a používat ho preventivně jako odpuzovač komárů.

Nezapomeňte na vlastní léky, které pravidelně užíváte. Dejte si je do příručního zavazadla, abyste je měli v případě potřeby po ruce v letadle.

Další léky, jako například antibiotika, antimalarika a podobně vždy konzultujte s vaším lékařem.

Hygienické potřeby

V hotelích, i v těch základních, budete mít všude k dispozici ručníky, pevné nebo tekuté mýdlo a většinou i šampon na vlasy.

Vzhledem k tomu, že kvalita místního mýdla nebo šamponu nemusí všem vyhovovat, nebo může šampon i chybět, zvažte, jestli si nechcete vzít svůj vlastní osvědčený sprchový gel a šampon na vlasy. Obzvláště, pokud máte třeba citlivější pokožku.

Někdo ocení na cestách také hygienické vlhčené ubrousky.

Jak se dostat do Ugandy

Pokud se chcete dostat do Ugandy z České nebo Slovenské republiky, pak je samozřejmě vzhledem ke vzdálenosti přes 6 000 km volbou číslo jedna letecká přeprava. Délka přímého letu do Ugandy (mezinárodní letiště Entebe) je přibližně osm až devět hodin podle cílového letiště, většina letů je ale s minimálně jedním přestupem, a celková délka letecké přepravy je tak přibližně dvanáct až patnáct hodin.
Pokud budete ochotní akceptovat dva a více přestupů a nebo delší čekání na letišti, může se vám podařit sehnat o něco levnější letenky. Pokud naopak budete mít pevný termín a budete spěchat, může být cena letenky vyšší.

V případě, že se vám nepodaří najít vhodné letenky na dovolenou v Ugandě, dejte nám vědět, pomůžeme vám.

Elektrické zásuvky v Ugandě

V Ugandě obvykle není problém s výpadky elektřiny. Podobně jako v ČR, napětí v síti je 230 V, frekvence 50 Hz.

Zásuvky typu G vychází z britské normy (obdélníkové trojkolíkové vidlice). Proto je potřeba si přibalit na cesty do Ugandy minimálně jeden adaptér typu G podle britské normy.

Cena jednoho adaptéru v rozumné kvalitě se pohybuje od 100 do 200 Kč. Doporučujeme zakoupit před odletem v ČR. V Ugandě můžete koupit i levnější, ale tam je cena na úkor kvality a příliš to nedoporučujeme.

Cestovní adaptér typu G podle britské normy
Cestovní adaptér typu G podle britské normy

Ceny a placení v Ugandě

Měna

V Ugandě se používá jako národní měna ugandský šilink (UGX). Jeho bankovky mají hodnotu 1 000, 2 000, 5 000, 10 000, 20 000 a 50 000 šilinků. Mince existují v hodnotách 1, 2, 5, 10, 50, 100, 200 a 500 šilinků.

Menší bankovky jsou často ve špatném stavu, můžou být i popsané a dost špinavé. Nepřijímejte ty potrhané a slepované, protože pak můžete mít problém je znovu někde udat. Stejně tak může být problém platit velkými bankovkami, pouliční prodejci a malé obchody většinou nemají nazpět dost drobných.

Většina turistických atrakcí a služeb se dá platit i americkými dolary nebo eurem. Dolarové bankovky vydané před rokem 2006 vám ale asi nevezmou. Nejlepší je mít s sebou dolarové bankovky ne starší než 2009, nepoškozené a nepopsané.

Aktuální kurz české koruny k ugandskému šilinku zjistíte třeba zde.

Náklady v Ugandě

Pokud budete mít objednanou dovolenou v Ugandě od Mamaland Safaris, nemusíte se bát, postaráme se o vás od začátku až do konce 🙂 Ale pokud byste si chtěli třeba pobyt prodloužit a vyrazit někam na vlastní pěst, můžou se vám hodit informace níže.

Místní doprava, jídlo i ubytování je v Ugandě docela levné. V hlavním městě Kampala jsou ale ceny o něco vyšší než ve zbytku země.

Ve stáncích na ulici a malých jídelnách sice není velký výběr, jídlo je ale levné a pokud není velmi dobré, tak je alespoň zdraví nezávadné a syté. Jedno jídlo (například fazole s rýží a kaší z banánů) stojí 3 500 UGX. Za maso zaplatíte o něco víc, asi 7 000 UGX. Slavný a všudypřítomný Rolex (vaječnou omeletu v indické placce chapati) koupíte nejspíše za 2 000 UGX. Láhev vody stojí 1 500 UGX, místní pivo pak od 3 200 UGX.

Co se týče dopravy, nejlevněji se po Ugandě můžete pohybovat veřejnou dopravou, autobusy a minibusy. Ceny se v různých částech země mohou lišit. Často vám jako turistovi zkusí naúčtovat speciální přirážku. Ptejte se tedy místních spolucestujících kolik platí nebo si cenu domluvte předem. Cesta z Kampaly do Sipi Falls je 280 km, trvá 7-8 hodin a stojí 30 000 UGX. Obyčejné auto bez řidiče si půjčíte od 30 USD / den, auto s řidičem od 70 USD / den.

Vstupy do národních parků a safari je to, za co v Ugandě utratíte nejvíce peněz. Národní parky stojí obvykle 40-50 USD na den. Velmi drahé jsou povolenky na trek za gorilami (700 USD) a trek za šimpanzi (200 USD).

Směnárny, bankomaty, karty

Pokud chcete platit kartou, nejlepší je mít VISA kartu, ale i tak je počet míst, kde jí zaplatíte, ve srovnání s Evropou omezený. 

Bankomaty jsou ve všech větších městech. Maximální obnos, který si můžete vybrat, je omezený a pohybuje se mezi 400 000 a 2 000 000 UGX podle banky. Ale ne vždy je v bankomatu tolik peněz kolik vám může teoreticky dát. Občas se stane že v bankomatu nejsou žádné peníze 🙂 Většina bank si účtuje poplatky za výběr. Občas se stane že některá karta nefunguje a jiná ano. Logiku v tom nehledejte, je třeba zkoušet.

Ve směnárnách si bez problému vyměníte americké dolary a eura za šilinky.

Telefonování a internet

Telefonní předvolba Ugandy je +256.

Ugandskou SIM kartu pořídíte v obchodě jednoho ze sedmi místních operátorů. Nechte si ji tam také zaregistrovat. Nejpopulárnější je MTN a Airtel. Volání po Ugandě je na naše poměry velmi levné. Volání do Evropy stojí 6-7 UGX / vteřina.

Lepší hotely, turistické kavárny a restaurace nabízejí wifi. Jejich kvalita a rychlost ale nejsou vždy ideální. Ve větších městech najdete internetové kavárny. Nejjednodušší způsob je pořízení místní sim s internetem, který je levný a někdy i rychlejší než wifi. 1,5 GB dat platných na jeden týden stojí 10 000 šilinků.

Dopis do Evropy může dojít za několik dní, ale i několik týdnů. Některé třeba nedojdou vůbec.

Spropitné

Spropitné se od vás očekává jen v turistických restauracích, a to kolem 10%.

V místních jídelnách a kavárnách to zvykem není, ale jste-li spokojení, můžete samozřejmě obsluhu mile překvapit.

Spropitné očekávají a ocení turističtí průvodci ať už na safari nebo v horách (tam také také nosiči).

Podle vaší spokojenosti bychom doporučili u levnějších zájezdů 5-10 USD na den pro průvodce, u luxusních zájezdů 10-15 USD na den, myšleno za celou vaši skupinu.

Nosiči v horách Rwenzori ocení cokoliv. Podle vaší spokojenosti a velkorysosti 2-10 USD na den za celou vaši skupinu jim vykouzlí úsměv na tváři. Také jim můžete zanechat vaše už nepotřebné vybavení, to jejich je někdy dost špatné.

Smlouvání

Uganda patří mezi země, kde se vyplatí při nákupu na tržišti a suvenýrů smlouvat. Cenu si tak někdy můžete významně snížit. Doporučujeme pobavit se s více prodejci a uvidíte, kam až jsou ochoní zajít. Nejlepší cenu vám často nabídnout, až když ukážete ochotu odejít a koupit si danou věc někde jinde.

Jazyk

V Ugandě se hovoří až padesáti různými jazyky. Nejvíce rozšířený místní je jazyk Luganda.

Angličtinou, která je oficiálním jazykem, se tam kde potřebujete domluvíte většinou bez problémů, ale někdy chvíli trvá si zvyknete na místní výslovnost a speciální výrazy.

Všichni naši průvodci mluví anglicky.

Časové pásmo

V Ugandě je oproti České republice o 1 hodinu více (v době našeho letního času) resp. o 2 hodiny více (v době našeho zimního času).

Oblečení na safari

Uganda je jednou ze zemí, která zažívá dvě roční období: sucha a dešťů. Období červenec-srpen a prosinec-únor jsou poměrně suché. Od poloviny září do listopadu a březen až květen více prší.
I když můžete navštívit Ugandu kdykoli během roku, túry do Měsíčních hor (Rwenzori), treky za gorilami a procházky lesem mohou být náročnější během období dešťů a vyžadují vhodné vybavení.

Určitě doporučujeme přibalit:

  • kvalitní trekové boty a sandály
  • ve Rwenzori jsou potřeba i holínky, ale ty si můžete na místě zapůjčit
  • zvažte trekové hole
  • šortky a trička na teplé dny
  • dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy na chladnější dny a procházky lesem, může se hodit i svetr
  • pláštěnku a/nebo bundu a kalhoty do deště
  • sluneční brýle, opalovací krémy, nějaké repelenty proti hmyzu, kšiltovku
  • fotoaparát s dlouhým a/nebo zoomovým objektivem a dalekohled může být na safari velmi užitečný
  • nějaké energetické tyčinky nebo sušenky jako svačina mohou být fajn. Ale ty se dají se koupit i v Ugandě.
  • pokud půjdete do Měsíčních hor (Rwenzori) nebo na nějaký vulkán v parku Mgahinga, pak určitě zimní vybavení: teplou bundu i kalhoty, čepici, rukavice a lepší je také mít vlastní spací pytel.

Zavazadla

Druh hlavního zavazadla si můžete zvolit podle vašich preferencí. Někdo dává přenost velké krosně na záda, někdo cestovní tašce, někdo kufru. Ani jedno z toho není během vašeho pobytu v Ugandě problém, v lodgích vám se zavazadli ochotně pomůže z auta na pokoj místní personál, jinde náš řidič.

Pokud se vydáte na trek do hor Rwenzori, pak budete potřebovat pro nosiče měkkou tašku, kterou si nosiči vloží do svého vaku (tedy v horách ne kufr) a menší batoh na věci na každý den. Kufr s věcmi, které nebudete potřebovat v horách, si můžete nechat na hotelu nebo u našeho řidiče.

Důležité kontakty

Velvyslanectví

Česká republika nemá velvyslanectví v Ugandě, ale v Nairobi v Keni.

Adresa: Tende Drive 745, Lavington, 00100 Nairobi, P.O.Box 25639

Tel: +254 774 420 460, +254 774 240 860, nouzová linka +254 726 489 626, fax: +254 204 348 163

Email: nairobi@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/nairobi

Provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-12:00, 12:30-17:00 (Pá) 8:30-14:30

Záchranné složky

Policie, hasiči ambulance: 999 nebo 112.

Chybí vám zde některá důležitá informace nebo odpověď na vaši otázku? Zeptejte se nás!