Měsíční hory

31. srpna 2021 přiletěla skupina našich českých a slovenských klientů na dvanáctidenní zájezd do Ugandy a Měsíční hory (Rwenzori Mountains, také někdy Ruwenzori Mountains) nemohly chybět v jejich programu.

2. září 2021 dorazili po treku za šimpanzi do ubytování v městečku Kasese poblíž Měsíčních hor a následující den zahájili pětidenní výstup na Weismann’s Peak.

Měsíční hory jsou ideální pro milovníky horské turistiky a nedotčené „dechberoucí“ přírody, kteří se nebojí občasné námahy a nepohody. Kvůli vydatným srážkám se také někdy nazývají „Kolébka mraků“. Jsou utajenou a neprávem opomíjenou perlou Afriky, nacházející se ve stínu slavného a turisty hodně navštěvovaného pohoří Kilimandžáro v Tanzanii. Masiv Měsíčních hor odděluje v nitru Afriky dva hodně odlišné světy – hluboký a vlhký deštný prales v Kongu na západě a rozsáhlé ugandské pláně a savany na východě. Kvůli náročnosti terénu a větším srážkám se v nich setkáte s podstatně méně návštěvníky než na Kilimandžáru (jen desítky až stovky ročně), ale můžete zde získat spoustu unikátních zážitků. Během treku v Měsíčních horách budete odloučeni od civilizace a to vám umožní se blíže semknout s okolní krásnou přírodou.

Měsíční hory za jasného počasí
Měsíční hory za jasného počasí

Naši klienti neměli dostatek času na to, aby se vydali na výstup na Mt. Stanley (Margherita Peak) – nejvyšší vrchol pohoří s nadmořskou výškou 5 109 metrů. Na ten je třeba minimálně sedm, lépe osm dní. V pěti dnech, které měli k dispozici, se rozhodli zdolat Weismann’s Peak v nadmořské výšce 4 620 m.

Měsíční hory - Weismann’s Peak - cíl výpravy
Weismann’s Peak – cíl výpravy

Trek v Měsíčních horách je skvělá příležitost pro nadšené fotografy přírody. Během výstupu a sestupu se mění vegetační pásma, procházíte přes údolí, řeky, průsmyky, lesy, mokřady a další krajinné zajímavosti. Níže najdete několik ukázek fotografií, které během této výpravy v září 2021 naši klienti pořídili (po rozkliknutí náhledu si můžete zobrazit detail fotografie).

Měsíční hory – výstup na Weismann’s Peak

Trek našich klientů začal v hostelu Trekkers v Kyanjuki, Kilembe, který se nachází 1 450 metrů nad mořem. Nejdříve dorazili k 2,2 km vzdálené bráně UWA (Uganda Wildlife Authority) ve výšce 1 727 metrů. Zde zaplatili naši průvodci vstupné do národního parku a jeho strážci seznámili naše klienty s pravidly chování v národním parku. Cesta pak rychle ubíhala a i počasí bylo první den celkem příznivé. Déšť je zastihl až poslední půlhodinu cesty. První noc strávili v Kalalama Camp.

V dalších dvou dnech vystoupali přes Mutinda Camp až do Bugata Camp ve výšce 4 062 m nad mořem. Tábor Bugata se nachází nad jezerem Bugata s výhledem přes jezero Kopello na vrchol Weismann’s Peak. Na druhou stranu se můžete kochat pohledem dolů do údolí na jezero Afrika a Kanganika a mnoho malých vrcholů směrem k táboru Mutinda.

V Bugata Camp si naši klienti nečekaně užili pár hodin krásného slunečného počasí. Byla to skvělá možnost jak se trochu nahřát, opálit a dosušit si věci zvlhlé v předchozích dnech.

Měsíční hory – sestup na bránu parku

Bohužel, poslední noc před výstupem na Weismann’s Peak se počasí prudce zhoršilo a čerstvý sníh a náledí na srázu pod vrcholem nedovolili závěrečný výstup až na vrchol. Proto si po poradě s našimi průvodci vybrali za náhradní cíl průsmyk Bamwanjara, přes který se chodí na Mt. Stanley.

Po jeho dosažení se vrátili krásným údolím do Kiharo Camp a den poté dokončili sestup do Trekkers Hostel.

I vy můžete vyrazit na trek do Měsíčních hor

V případě zájmu o podobný unikátní zážitek se můžete podívat na podrobnější informace na naší stránce Pohoří Rwenzori.

S organizací celého zájezdu vám rádi poradíme. Měsíční hory můžete kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například návštěva nosorožců v Ziwa Rhino Sanctuary, trek za horskými gorilami nebo šimpanzi, plavba po kanálu Kazinga, návštěva Murchisonových vodopádů, výstup na některý z vulkánů v parku Mgahinga nebo safari v dalších národních parcích Ugandy. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.

Těšíme se na další milovníky dobrodružství a exotiky z České a Slovenské republiky.

Externí odkazy

Pokud byste se chtěli podívat na Měsíční hory očima jiných návštěvníků, můžete si přečíst třeba článek Na pětitisícovku v gumákách: Krásné a neznámé hory Rwenzori jsou jako z jiného světa uveřejněný v červnu 2021.

A nebo se můžete podívat na fotografie cestovatele Davida Černického v jeho článku a fotoreportáži AFRIKA – MĚSÍČNÍ HORY RUWENZORI.

Národní park Rwenzori Mountains

Ugandská vláda si uvědomuje unikátnost místní fauny i flóry a proto se rozhodla chránit Měsíční hory vyhlášením národního parku Rwenzori Mountains. Ten se rozkládá na téměř 100 000 ha v západní Ugandě a tvoří hlavní část pohoří Rwenzori (Měsíční hory), které zahrnuje třetí nejvyšší vrchol Afriky (Mount Margherita: 5 109 metrů n.m.). Díky ledovcům, vodopádům a jezerům je tato oblast jednou z nejkrásnějších alpských oblastí v Africe. V parku je mnoho přírodních stanovišť ohrožených druhů a bohatá a neobvyklá flóra zahrnující mimo jiné vřes obrovský.

Národní park Rwenzori Mountains poskytuje úžasné výhledy na ledovce a zasněžené hory jen několik kilometrů od rovníku. Sousedí s národním parkem Virunga v Demokratické republice Kongo (DRC). Pohoří ukrývá třetí nejvyšší horu Afriky s výškou 5 109 m (po Kilimandžáru v Tanzanii a Mount Kenya v Keni) ale ugandský park zahrnuje mnohem větší alpskou oblast než ten tanzanský a keňský. Pokrývá plochu 99 600 ha, z nichž 70 % leží ve výšce přes 2 500 m. Měsíční hory jsou nejvyšším a nejtrvalejším zdrojem řeky Nilu, který představuje životně důležité povodí pro rozsáhlé oblasti Afriky.

Díky množství rychle tekoucích řek, nádherných vodopádů a vrstvené vegetace je místní příroda mimořádně malebná a krásná. Hory jsou známé svou jedinečnou alpskou květenou, která zahrnuje mnoho druhů endemických pro Albertinskou trhlinu ve vyšších nadmořských výškách, včetně obřích vřesů, sysel a lobelií.

Park je také důležitým kulturním dědictvím místních obyvatel.