Návštěva Kampaly a okolí

Návštěva Kampaly, hlavního města Ugandy, je obvyklou součástí programu dovolené v Ugandě i kvůli její poloze nedaleko mezinárodního letiště v Entebe. Zařazuje se do programu jako první bod hned po příletu do Ugandy (tentýž den nebo následující den) a nebo na závěr pobytu před odletem do Evropy.

Z Kampaly lze také podniknout řadu jednodenních výletů po okolí. Různé možnosti níže v tomto článku.

Město bylo založeno kmenem Uganda v devatenáctém století v jižní části země, v kopcích v blízkosti břehu Viktoriina jezera. V minulosti bylo centrem království Buganda. Dnes se jedná o kosmopolitní hlavní město plné barů, restaurací a rušného nočního života.

Návštěva Kampaly

V Kambale můžete uvidět mimo jiné:

 • Pohřebiště králů Bugandy v Kasubi zapsané jako památka UNESCO. Potomci královského rodu Bugandi se dodnes starají se o nedaleké paláce a v nich se nacházející památky.
Návštěva Kampaly - hrobky králů Bugandy
Hrobky králů Bugandy
 • Stará mešita s vyhlídkou nabízí nerušený pohled na všech sedm vrcholků Kampaly. Přehledně uvidíte celé hlavní město a za jasného počasí i Viktoriino jezero.
Národní mešita v Kampale
Národní mešita v Kampale
 • Návštěva Lubiri Palace vám poodhalí nedávnou temnou historii Ugandy. Na popravišti v jeho areálu zemřelo více než 200 000 lidí.
 • V Bahai Temple vás nadchne nádherná zahrada.
Kampala Bahai Temple
Bahai Temple a okolní zahrady
 • V galerii Nommo otevřené krátce po získání nezávslosti Ugandy uvidíte díla ugandských i zahraničních umělců.
 • Nakoupit suvenýry můžete na malých trzích a u pouličních prodejců nebo se můžete vydat do řetězce Banana Boat ve velkých obchodních centrech Lugogo a Garden City. Další možností je trh s řemeslnými výrobky Buganda Road Craft Village.
 • Anglikánský chrám v Namugongo, který stojí na místě, kde v letech 1884-87 podstoupilo smrt dvacet pět svědků víry, anglikánů i katolíků. V roce 2015 jej navštívil papež František.
Návštěva Kampaly - Anglikánský chrám Namugongo
Anglikánský chrám v Namugongo

Jednodenní výlety v okolí Kampaly

 • Záchranná stanice nosorožců Ziwa Rhino Sanctuary – vydejte se na jednodenní výlet za majestátními a vzácnými nosorožci.
 • Pramen Nilu – jednodenní výlet vám umožní navštívit pramen mohutné řeky Nilu v Jinja. Cestou do Jinja navštívíme krásné vodopády Ssezibwa a poté pokračujeme výletem lodí až k pramenu Nilu.
 • Pozorování člunozubce afrického v mokřadech Mabamba Swamps.
 • Pozorování ptáků v Mpanga Forest
 • Botanická zahrada v Entebbe

Další aktivity v Ugandě

Návštěva Kampaly zabere obvykle jeden nebo několik málo dní. Proto je vhodné ji kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například trek za gorilami, trek za šimpanzi, návštěva záchranné stanice nosorožců Ziwa Rhino Sanctuary, výlet k Murchisonovým vodopádům, safari v národních parcích Ugandy, treky v pohoří Rwenzori, plavbu po kanálu Kazinga, výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga, pozorování člunozubce afrického v mokřadech Mabamba a dalšími.

O Kampale

Kampala je hlavní a největší město Ugandy. V Kampale žije přibližně 1,66 milionu obyvatel. Nachází se v části nazvané district of Kampala, v nadmořské výšce 1190 m n. m. Město je rozdělené do pěti kampusů, které se nazývají Central, Kawempe, Makindye, Nakawa a Rubaga.

Bugandský kabaka (král) Mutesa I. se rozhodl vybudovat Kampalu na jeho oblíbeném místě, kde pořádal lovy. Oblast byla utvořena četnými kopci a mokřady.

Město se postupně rozrůstalo do rozměrů velké metropole Bugandského království. Z této doby také stále stojí některé budovy, třeba hrobky bugandských králů v Kasubi, které byly v roce 2001 zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, dále také budova bugandského parlamentu, Bugandský soudní dvůr a také korunovační palác Buddo.

Kampala byla těžce poškozena během Ugandsko-tanzanské války. Po válce bylo město kompletně přestavováno, vznikla zde spousta nových budov, včetně hotelů, nákupních center a vzdělávacích institucí, bank nebo nemocnic.