Vízum a přílet do Ugandy

Pro vstup a pobyt na území Ugandy musejí občané ČR (a také SR) splňovat podmínky stanovené jejími zákony a obdržet vízum. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území Ugandy je příslušný pouze její zastupitelský úřad. Následující informace jsou určeny k základní orientaci a jsou platné v době jejich uveřejnění. Doporučujeme všem, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu Ugandy, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Vízum do Ugandy

Pro získání ugandského víza máte dvě možnosti: elektronicky online (doporučujeme) a na ambasádě v Berlíně.

Upozornění: Dříve bylo možné získat vízum také až v Ugandě po příletu na letiště, ale tato možnost už je zrušená. Pokud nebudete mít vízum vyřízené předem, nepustí vás do letadla!

Elektronické vízum do Ugandy

Pro vstup do Ugandy potřebují čeští občané cestovní  pas platný nejméně šest měsíců od data předpokládaného odjezdu a vízum. O to je možné požádat online na oficiálním portálu https://www.visas.immigration.go.ug. To je postup doporučený námi i Ministerstvem zahraničních věcí.

Elektronická žádost o vízum do Ugandy
Elektronická žádost o vízum do Ugandy

Jako přílohy po vás budou požadovány elektronická kopie pasu, pasová fotografie a potvrzení o očkování proti žluté zimnici (stačí sken strany z mezinárodního očkovacího průkazu).

Po dokončení a předložení žádosti budete vyzváni systémem k zaplacení vízového poplatku. Běžné turistické vízum se vydává jako jednovstupové na maximálně 90 dnů a stojí 50 USD. Ve skutečnosti si k těm nominálním 50 USD přidají drobný poplatek a vy tak zaplatíte 51,50 USD.

Po provedení úhrady dostanete email od Imigračního úřadu ugandského ministerstva vnitra s potvrzením, že poplatek za vízum 50 USD byl uhrazen. Pak budete čekat na schválení žádosti.

Potvrzení o úhradě vízového poplatku
Potvrzení o úhradě vízového poplatku

Pokud budete mít v žádosti vše v pořádku, dostanete obvykle potvrzení o schválení žádosti ještě tentýž den nebo do několika dní. Může se vám ale stát, že budete vyzvání k doplnění některých informací. Například kontaktu na cestovní kancelář, která vám zajišťuje pobyt v Ugandě. V takovém případě se proces schvalování může protáhnout a proto nedoporučujeme nechávat to na poslední chvíli, ale nechte si na vyřízení žádosti alespoň 30 dní před odletem.

Na základě schválené online vízové žádosti obdržíte tedy z adresy mail@immigration.go.ug tzv. Application Approved email a v jeho příloze bude tzv. Visa Approval Letter, což je jakési elektronické předschválení víza. Tento dokument sice není vízum samotné, ale na jeho základě vám bude reálné vízum nalepeno do pasu po příletu do Ugandy.

Všechny vízové poplatky jsou zahrnuty v ceně elektronického víza, na hranicích po příletu se již nic neplatí.

Potvrzení o schválení elektronické žádosti o vízum do Ugandy
Potvrzovací email o schválení elektronické žádosti o vízum do Ugandy

V potvrzovacím emailu jste vyzvaní, abyste se po příletu do Ugandy dostavili k imigrační přepážce s originály následujících dokumentů:

  • Vytištěný Visa Approval Letter
  • Pas
  • Potvrzení o vakcinaci (Žlutá horečka)
  • Pasová fotografie

Pokud zapomenete vytištěnou pasovou fotografii, do Ugandy se i tak dostanete 🙂 Buď si vás vyfotí sami na přepážce svou kamerkou nebo použijí fotografii z vašeho pasu.

Určitě ale nezapomeňte a mějte u sebe vytištěný Visa Approval Letter, pas a potvrzení o vakcinaci. Protože bez nich byste se do Ugandy skutečně dostat nemuseli.

Visa Approval Letter - elektronické předschválení víza do Ugandy
Visa Approval Letter – elektronické předschválení víza do Ugandy

Vízum do Ugandy na velvyslanectví v Berlíně

O vízum je možné také požádat fyzicky na Velvyslanectví Ugandy v Berlíně.

Ugandan Embassy in Berlin, Germany
Axel-Springer-Straße 54a
10117
Berlin
Tel.: (+49) 302 060 990
Fax: (+49) 302 404 7557
E-mail: consular@ugandaembassyberlin.de 
Web: http://berlin.mofa.go.ug

Úřední hodiny velvyslanectví: Po-Čt 09:00 – 13:00, 14:00 – 16:00; Pá 09:00 – 14:00

Vízové žádosti jsou v Berlíně nabírány prostřednictvím soukromé firmy Bridge Corporation (http://www.bridge-corporation.com/). Cena víza je v takovém případě navýšena o poplatek zprostředkující společnosti.
Ceník víz:
Vízum k jednomu vstupu s platností 3 měsíce 100 USD
Vízum k více vstupům s platností 6-12 měsíců 100 USD
Vízum k více vstupům s platností 24 měsíců 150 USD
Vízum k více vstupům s platností 36 měsíců 200 USD
Vízum pro studenty (zlevněná sazba) 100 USD

Vyřizování víza na ambasádě v Berlíně nedoporučujeme, je zdlouhavé a drahé.

Vstup do Ugandy a pobyt v Ugandě

Vstup do Ugandy je možný letecky přes mezinárodní letiště v Entebbe cca 40 km od hlavního města Kampaly nebo přes silniční hraniční přechody z Keni, Tanzanie nebo Rwandy.

Velmi doporučujeme, aby všichni cestovatelé věnovali pozornost typu uděleného víza a délce jeho platnosti, protože ugandské imigrační úřady jsou velmi přísné v případech překročení platnosti víza nebo počtu vstupů. Za každý překročený den platnosti víza je pokuta 30 USD a hrozí i trest vězení nebo vyhoštění.
Doporučujeme mít mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici. U dětí mladších 5 let je může být vyžadován doklad o očkování proti dětské obrně.

Nabídku aktivit pro pobyt v Ugandě najdete na naší stránce Vyberte dovolenou.

Východoafrické vízum

Pokud plánujete kromě Ugandy cestu i do okolních států, můžete si vyřídit tzv. Východoafrické vízum (East Africa Tourist Visa). To vás opravňuje ke vstupu do Ugandy, Keni a Rwandy. Stojí 100 USD a platí 90 dnů. 

Vstup je nutné uskutečnit přes zemi, která vízum vystavila.