Proč lezou stromoví lvi na stromy?
Stromoví lvi jsou vzácným úkazem vyskytujícím se pouze na několika málo místech v Africe. Nejedná se o žádný speciální stromový poddruh lva pustinného, ale o naučené chování běžných lvů vycházející z místních podmínek.
I když lezení na stromy není pro lvy typické, občas se k němu odhodlají, například aby ukradli nějaký úlovek levhartovi, pro nějž je pohyb ve stromech mnohem přirozenější, ale lvům se nemůže postavit. Někdy také lezou na stromy tam, kde je během odpočinku na zemi vyrušuje velká zvěř, jako jsou buvoli nebo sloni. V korunách stromů mají stín a ochlazuje je vítr, který odfukuje i obtížný hmyz. Z výšky mají navíc i větší rozhled po okolí. Během horkých dnů můžete ve větvích spatřit i celou lví smečku. Zdá se, že si lvi techniku lezení na stromy předávají z generace na generaci.
V korunách stromů se ale lvi na rozdíl od levhartů pohybují velmi nejistě. Občas se stane, že některý z nich spadne na zem a zraní se. Lvíčata se na stromy odvažují až potom, co získají zkušenosti na spadených stromech.
Stromoví lvi v Ugandě
Výskytem stromových lvů se proslavili především národní parky Queen Elizabeth v Ugandě a Lake Manyara v Tanzanii.
V národním parku Queen Elizabeth se lvi vyskytují především v jihozápadní části parku, který se nazývá sektor Ishasha. Nejčastěji se je podaří zahlédnout v korunách fíkovníků sicomora, které rostou osamoceně v savaně. Tyto velké stromy se silnými vodorovnými větvemi relativně nízko nad zemí jsou pro lvy ideální na lezení a současně umožňují návštěvníkům parku je dobře pozorovat. V národním parku Lake Manyara je vzhledem k hustém akáciovém porostu mnohem těžší lvy na stromech spatřit.
V sektoru Ishasha je na osamocených stromech jejich pozorování snazší, ale v poslední době se šance na jejich vystopování a pozorování o něco snížila. Zatímco ještě před několika lety byla šance spatřit lvy na stromech při safari téměř stoprocentní, protože jich v něm žilo několik desítek jedinců, v poslední době se jejich počty kvůli pytlákům snížily a jejich budoucnost je ohrožena. Vychovat nová mláďata do dospělosti není vůbec jednoduché. Mladým hrozí nebezpečí od hyen i od jiných lvích samců.
Standardní itineráře zahrnující sektor Ishasha
- 5 dní – To nejlepší z Ugandy – safari, šimpanzi a gorily
- 6 dní – To nejlepší z Ugandy – safari, šimpanzi a gorily
- 6 dní – jižní okruh – safari a treky za primáty
- 7 dní – To hlavní z Ugandy – nosorožci, safari a gorily
- 8 dní – jihozápadní okruh – safari, šimpanzi a gorily
- 8 dní – jihozápadní okruh – safari, šimpanzi, gorily a trek Mgahinga
- 9 dní – kompletní západní okruh – nosorožci, safari, šimpanzi a gorily
- 9 dní – rozšířený jihozápadní okruh – safari, šimpanzi a gorily
- 10 dní – kompletní západní okruh – nosorožci, safari, šimpanzi a gorily
- 11 dní – kompletní západní okruh – nosorožci, safari, šimpanzi a gorily
Externí odkazy
Zajímavý a podrobný článek o stromových lvech s názvem Lvi se výšek nebojí: Vysvětlení mýtu o stromových lvech zveřejnil v roce 2020 magazín 100+1 Zahraniční zajímavost. I my jsme z něj čerpali některé informace při tvorbě tohoto článku.
Další aktivity v Ugandě
K pozorování stromových lvů v sektoru Ishasha je vhodné si naplánovat aspoň dva pokusy. Ideálně jeden dopoledne a jeden odpoledne. Zvýší se tak šance, že se je podaří vašemu průvodci vystopovat.
Jejich pozorování lze kombinovat s dalšími aktivitami v národním parku Queen Elizabeth, jako je klasické safari nebo plavba po kanálu Kazinga. V takovém případě si naplánujte na pobyt v této oblasti 2-3 dny. Tento pobyt můžete kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například plavba k Murchisonovým vodopádům na Nilu, trek za horskými gorilami nebo šimpanzi, návštěva záchranné stanice nosorožců, safari v dalších národních parcích Ugandy, treky v pohoří Rwenzori, výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga, pozorování člunozubce afrického v mokřadech Mabamba a dalšími. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.