Rezervace Budongo Forest

Všeobecné informace o parku

Budongo Forest nemá status národního parku, je přírodní rezervací. Je výjimečný tím, že se jedná o jediný nedotčený původní les v Ugandě.

Obsahuje dvě zajímavá ekoturistická místa: Kaniyo Pabidi a Busingiro. 

Kaniyo Pabidi (směrem k Murchison Falls) nabízí především treky za šimpanzi. Les je zde plný smíšených stromů a hojného množství ovoce, které primáti sbírají. Mahagonové stromy šimpanzi a opice využívají ke hře.

Šimpanzi v Kaniyo Pabidi

Busingiro je domovem Royal Mile, jedné z nejlepších stezek pro pozorování ptáků v zemi. Jedná se o nenáročný trek v krásné přírodě.

Stezka The Royal Mile v Busingiro

Výskyt zvířat v rezervaci Budongo Forest

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Hlavní atrakcí rezervace Budongo Forest je sledování tlupy habituovaných šimpanzů v Kaniyo Pabidi. Váš průvodce vás zavede po lesních stezkách do míst, kde se pohybují. Jakmile je najdete, můžete je jednu hodinu pozorovat. Mohou se krmit v koruně nebo odpočívat na zemi. Pokud jsou v pohybu, jejich sledování může být docela dobrodružství.

Povolenky na pozorování šimpanzů jsou v Budongo Forest levnější než v národním parku Kibale.

Kromě šimpanzů lze podél lesních stezek spatřit další primáty, jako je kolobus černobílý, opice rudoocasá, opice modrá a pavián olivový. Mezi noční primáty patří potto a různé druhy lesních galagů. Žije zde také vzácně viděný pangolin.

Budongo Forest se těší také velkému zájmu milovníků ptáků. Vyskytuje se v něm více než 360 druhů ptáků. Dva druhy ptáků nalezené v lese Budongo se nenacházejí nikde jinde ve východní Africe: mucholapka žlutonohá a illadopsis Puvelova. Nejlepší místo pro pozorování ptáků je na stezce ‚The Royal Mile‘ v Busingiro, ale Kaniyo Pabidi také nabízí pozorování ptáků a je snazší ho prozkoumat. Stěhovaví ptáci jsou přítomni od listopadu do dubna.

Počasí v Budongo Forest

Budongo Forest má horké, tropické klima. Teploty jsou v průběhu roku celkem stálé, pohybují se od 32°C během dne až po 17°C v noci.

Teploty v Budongo Forest v průběhu roku

Deštivější období očekávejte od dubna do října, kdy déšť obvykle přichází jako silné bouřky. V červnu a červenci srážek dočasně ubývá. V období sucha (prosinec až únor) je velmi málo srážek.

Srážky v Budongo Forest v průběhu roku

Nejlepší čas pro návštěvu Budongo Forest

Excellent = výborné podmínky, Good = dobré, Fair = jde to, Poor = nevhodné.

Pozorování divoké zvěře, šimpanzů a ptáků v lese Budongo je dobré po celý rok. Nejlepší je ale od prosince do března a také v červnu a červenci, kdy je méně srážek.

Jak se tam dostanu?

Budongo Forest se nachází asi 300 km severně od Kampaly v sousedství národního parku Murchison Falls. Je obvykle navštěvován cestou do národního parku Murchison Falls nebo z něj.

Jízda trvá minimálně 4 hodiny. Z jihozápadu je to 280 km z Fort Portal a cesta trvá nejméně 6 hodin.

Na letiště Pakuba v NP Murchison Falls je také možné doletět pravidelnými nebo pronajatými letadly z mezinárodního letiště Entebbe (EBB) nebo letiště Kajjansi poblíž Kampaly.

Národní park Murchisson Falls - poloha na mapě Ugandy
Poloha národního parku Murchisson Falls na mapě Ugandy

Historie rezervace Budongo Forest

Výzkumník Vernon Reynolds poprvé přijel do lesní rezervace Budongo, aby studoval šimpanze, v roce 1962.

V 70. a 80. letech propukly v celé zemi dvě občanské války. Během této doby pytláci zabíjeli matky a kradli šimpanzí mláďata a pašovali je k bohatým kupcům.

Reynoldsovi podařilo vrátit se do lesa Budongo v roce 1990. Založil základnu pro hledání a ochranu šimpanzů. Financování poskytl Jane Goodall Institute, který Reynoldsovi pomohl najmout řezače stezek a terénní asistenty, aby našli zbývající šimpanze.

Do roku 1995 se jich našlo nejméně 50, ale z lidí měli pochopitelně strach, takže zvykání byl dlouhý proces. Od roku 2000 počet šimpanzů neustále rostl až na několik set.

V Budongo Forest je kvůli ochraně šimpanzů povolen pouze velmi omezený počet návštěvníků.

Externí odkazy

Můžete se podívat na oficiální stránky Budongo Forest v angličtině.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd do Budongo Forest? Umíme to zařídit.

K jeho návštěvě postačí jeden nebo dva dny. Proto je vhodné ji kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je především safari a návštěva vodopádů v sousedním parku Murchison Falls, trek za horskými gorilami nebo šimpanzi, návštěva záchranné stanice nosorožcůsafari v národních parcích Ugandytreky v pohoří Rwenzori nebo výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.

Další národní parky a rezervace v Ugandě

<< Návrat k přehledu národních parků a rezervací v Ugandě.