Národní park Semuliki

Všeobecné informace o parku

Národní park Semuliki se nachází v západní Ugandě na úpatí pohoří Rwenzori. Rozkládá se na ploše 220 km2 s nadmořskou výškou 670-760 m nad mořem. Chrání rozšíření lesa Ituri z konžské pánve v Demokratické republice Kongo.

Je to jediný výskyt skutečného tropického pralesa v Ugandě i celé východní Africe. Najdete v něm vegetaci typickou spíše pro střední Afriku než tu východní. Řeka Semuliki je mezinárodní hranicí mezi Ugandou a DR Kongo.

Národní park Semuliki leží trochu mimo trasy oblíbených ugandských safari okruhů a je tak jedním z nejméně navštěvovaných parků v Ugandě.

Sousední přírodní rezervace Toro-Semliki je směs tropického deštného pralesa a travnaté savany pokrývající ploché pláně. Je to nejstarší rezervace Ugandy a je domovem středoafrických i východoafrických druhů.

Krajina parku Semuliki

Výskyt zvířat v národním parku Semuliki

Prales v Semuliki je domovem víc jak 50 savců, mezi které patří lesní sloni, buvoli, hroši a krokodýli podél řeky Semuliki. Také několik primátů – šimpanz, mangabej červenolící, koliby středoafrický a mnoho plazů a obojživelníků. 11 ze savců je endemických v Semuliki parku (nikde jinde se nevyskytují): veverka trpasličí, veverka Beecroftova, vodní chevrotain, krysa cílová, kaloň malý, duiker, buvol lesní, opice mona.

Semuliki má velkolepé ptactvo se 441 zaznamenanými druhy. Říční stanoviště a pastviny poskytují ptákům bezpečné útočiště. Mezi druhy, na které je třeba dávat pozor, patří piculet africký, tkadlec Maxwellův černý, malimba modrozobá, žlutohrdlý nikátor, zoborožec černý trpasličí, zoborožec Nkulengu, zoborožec roupavý, malimba modrozobá, kukačka žlutokrká a láska listová atd. (ornitologům se omlouváme za překlady z angličtiny, které nemusí být vždy přesné).

Aktivity v parku Semuliky

Horké prameny

Horké prameny v Semuliki jsou opravdu horké

Horké prameny Sempaya v parku Semuliki jsou hlavní atrakcí pro mnoho návštěvníků parku. Lidé Bamba je používají k rituálům, když komunikují se svými bohy pro požehnání a ochranu. Při procházce převážně lesem ke dvěma horkým pramenům pojmenovaným Bintente a Nyasimbe budete pozorovat opice červenoocasé, mangabey šedočelé a černobílé guerézy skákající z větví stromů při hledání potravy.

Vycházka k horkým pramenům vede v jejich blízkosti po lávkách nad mokřady

V horkých pramenech o teplotě až 100°C máte příležitost si uvařit banány a vejce a připravit si tak svačinu během vašeho putování 🙂

Vaření banánů v horkých pramenech

Pěší turistika a příroda

Procházky přírodou se konají hluboko v lese společně s průvodcem. Uvnitř parku vedou tři hlavní stezky:

  • Červená opičí stezka – tato 11 km dlouhá stezka sleduje hranici parku na východ a končí u řeky Semliki. Máte šanci zahlédnout vzácnou opici DeBrazza.
  • Naučná stezka Sempaya – Tato stezka vás zavede k horkým pramenům Sempaya. Procházka vede lesen, kde s největší pravděpodobností potkáte černo-bílé guerézy, opice rudoocasé a mangabeje šedolící. Podél stezky k horkým pramenům míjíte dům na stromě, kde si můžete prohlédnout mnoho ptactva a krásnou krajinu.
  • Stezka Kirumia je dlouhá 13 km a je ideální pro pozorovatele ptáků, končí u řeky Semliki a vede převážně lesem.
Jeden z mnoha druhů ptáků v Semuliki

Komunitní a kulturní procházky a zážitky

Pygmejové žili v lese předtím, než se stal národním parkem. Nyní žijí na hranicích parku, ale často navštěvují les a hledají léčivé rostliny. Ukážkou vám, jak žili v lese, od sběru potravy, lovu po nářadí. Užijete si jejich hudební a taneční vystoupení.

Pygmejové při tradičním lovu

Počasí v parku Semuliki

Park Semuliki a sousední přírodní rezervace Toro-Semliki mají horké klima. Vysoké teploty zůstávají po celý rok. Denní teploty se pohybují na 30°C a v noci klesají na přibližně 18°C.

Teploty v Semuliki v průběhu roku

Déšť je v Semuliki nepředvídatelný, protože zde nejsou výrazně oddělena období sucha a dešťů. Existují však dvě období s větším množstvím srážek – od března do května a od srpna do listopadu.

Srážky v Semuliki v průběhu roku

Nejlepší čas pro návštěvu parku Semuliki

Excellent = výborné podmínky, Good = dobré, Fair = jde to, Poor = nevhodné.

Sušší období od prosince do února a od června do července je nejlepší čas na výlet do přírodní parku Semuliki. Během deštivějších měsíců (březen až květen a srpen až listopad) se silnice mohou stát méně sjízdné a park je hůře přístupný.

Pozorování ptáků je nejlepší od konce ledna do března, přičemž od listopadu do dubna se v parku vyskytují i stěhovaví ptáci

Jak se tam dostanu?

Národní park Semuliki a sousední přírodní rezervace Toro-Semliki je jen 1 hodinu jízdy od Fort Portal.

Nachází se asi 300 km od Kampaly. Přímá jízda trvá 6 až 8 hodin.

Na nedalekou přistávací dráhu je také možné letět pravidelnými nebo pronajatými letadly z mezinárodního letiště Entebbe (EBB) nebo letiště Kajjansi poblíž Kampaly.

Poloha parku Semuliki a rezervace Toro-Semliki na mapě Ugandy

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd do parku Semuliki? Umíme to zařídit.

K jeho návštěvě postačí jeden den, v kombinaci se sousední rezervací Toro-Semliki dva dny. Proto je vhodné ji kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je především safari a návštěva vodopádů v parku Murchison Falls, trek za horskými gorilami nebo šimpanzi, návštěva záchranné stanice nosorožcůsafari v národních parcích Ugandytreky v pohoří Rwenzori nebo výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.

Další národní parky a rezervace v Ugandě

<< Návrat k přehledu národních parků a rezervací v Ugandě.