Národní park Kibale

Všeobecné informace o parku

Národní park Kibale (také Kibale Forest) zahrnuje řadu vegetačních druhů v různých výškových pásmech. Tropický les na náhorní plošině Fort Portal se v Albertine Valley na jihu mění na savanu. Les v minulosti méně trpěl těžbou dřeva ve srovnání s některými jinými lesy v Ugandě, a proto je stále do značné míry původní a najdete v něm velké mahagony, fíky a jiná tvrdá dřeva.

Prales v národním parku Kibale Forest
Prales v národním parku Kibale Forest

Výskyt zvířat v parku Kibale

Národní park Kibale - výskyt zvířat
Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Komunita šimpanzů v národním parku Kibale je nejlépe zvyklá na lidi a umožňuje vynikající pozorování z blízké vzdálenosti.

Pozorování šimpanzů v národním parku Kibale
Pozorování šimpanzů v národním parku Kibale

Rozmanitost primátů v parku je jednou z nejvyšších v Africe, bylo identifikováno 13 různých druhů. Mezi nimi lze spatřit druhy jako černobílý colobus, opice červenoocasá a modrá opice. Park poskytuje také útočiště největší populaci ohrožené opice červený colobus na světě a je důležitou základnou pro ugandského mangabey, vzácný endemit (vyskytuje se pouze v Ugandě).

Kibale Forest je kromě primátů domovem mnoha druhů savců, ale setkáte se s nimi jen zřídka. Slon a buvol se občas toulají lesem a dalšími přítomnými druhy jsou obří lesní prase, prase bradavičnaté, bushbuck a modrý, červený a Peterův duiker.

Kibale je rájem pozorovatelů ptáků. Nachází se v něm více než 370 druhů včetně vyhledávané africké pitty. V žádném jiném ugandském národním parku nebyly zaznamenány čtyři druhy ptáků: Cassinův spinetail, modrohlavý včelojed, Nahanův francolin a Masked apalis. Nejlepší místo pro pozorování ptáků je Bigodi Wetland Sanctuary – komunitní projekt, kde vás zkušení průvodci vezmou na čtyřhodinovou stezku. Stěhovaví ptáci jsou přítomni od listopadu do dubna.

Počasí v národním parku Kibale

Klima v Kibale je vlhké a mírné. Teploty zůstávají po celý rok téměř stejné. Denní teploty jsou asi 27°C, v noci se ochladí na asi 15°C.

Teploty v národním parku Kibale v průběhu roku
Teploty v národním parku Kibale v průběhu roku

Národní park Kibale postrádá skutečné období sucha; déšť je možný kdykoli. Prosinec až únor jsou však obvykle sušší, stejně jako červen a červenec.

Existují dvě výraznější období dešťů: březen až květen a srpen až listopad. Doporučuje se přinést nepromokavé oblečení.

Srážky v národním parku Kibale v průběhu roku
Srážky v národním parku Kibale v průběhu roku

Nejlepší čas pro návštěvu národního parku Kibale

Národní park Kibale - kdy navštívit
Excellent = výborné podmínky, Good = dobré, Fair = jde to, Poor = nevhodné.

Kibale je otevřeno pro treky za šimpanzi po celý rok.

Prosinec až únor a červen a červenec jsou nejsušší měsíce, a proto jsou pro cestu za šimpanzi nejvhodnější. Chůze po stezkách je v tuto chvíli jednodušší. Ale i v ostatních měsících jsou treky za šimpanzi možné.

Jak se tam dostanu?

Národní park Kibale - poloha na mapě Ugandy
Poloha národního parku Kibale na mapě Ugandy

Národní park Kibale je jen zřídka sám o sobě cílem ale je vhodný jako zastávka mezi jinými parky na prohlídce Ugandy. Národní park Kibale se nachází v západní Ugandě. Šimpanzí stezka na Kanyanchu se nachází 35 km jihovýchodně od města Fort Portal, 30-45 minut jízdy po dnes dobře udržované silnici a 360 km (asi šest hodin) od Kampaly.

Externí odkazy

Můžete se podívat na oficiální stránky národního parku Kibale v angličtině.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na národního parku Kibale a vydat se na trek za místními šimpanzi? Umíme to zařídit.

K safari za šimpanzi a jinými primáty v národním parku Kibale postačí jeden, maximálně dva dny. Proto je vhodné je kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například plavba k Murchisonovým vodopádům na Nilu, trek za horskými gorilami, návštěva záchranné stanice nosorožcůsafari v dalších národních parcích Ugandytreky v pohoří Rwenzori nebo výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.

Další národní parky a rezervace v Ugandě

<< Návrat k přehledu národních parků a rezervací v Ugandě.