Jinja a prameny Nilu

V městečku Jinja se nachází řeka Nil mnoho dalších volnočasových atrakcí. Nachází se ve východní Ugandě a je vzdáleno zhruba dvě hodiny jízdy autem od Kampaly.

Historie Jinja

Jinja byla kdysi předním průmyslovým městem, díky vodní elektrárenské přehradě na Nilu. Vyhnání Asiatů koncem 70. let minulého století ugandským diktátorem Idim Aminem Dadou znamenalo počátek jeho úpadku jako průmyslového centra země. S odchodem Asiatů se jeho ekonomika zhroutila a Uganďané, kteří je v té době nahradili, byli příliš nezkušení na to, aby řídili průmysl. Po svržení vlády Idiho Amina se mnoho Asiatů vrátilo, ale město už nikdy nedosáhlo své bývalé slávy. Z toho těžila jiná ugandská města, především Kampala a Mbarara, které jsou nyní předními průmyslovými centry Ugandy.

Přemístění průmyslu jinam mělo jednu výhodu – z Jinja zůstalo tiché a klidné město, které je ideální pro odpočinek a volnočasové aktivity daleko od hlučného hlavního města. Vznikly zde hotely a začal se rozvíjet cestovní ruch. Hlavní atrakcí Jinja je řeka Nil, podél níž se soustřeďují téměř všechny turistické aktivity. Město po celý rok přitahuje turisty, kteří si chtějí odpočinout po dlouhém safari v různých částech Ugandy a zároveň si užívat klidu řeky Nil.

Nil a jeho okolí umožňuje také řadu adrenalinových aktivit, jako jsou mimo jiné bungee jumping, kanoistika, rafting, jízda na kajaku, jízda na koni a čtyřkolkách. Proto se o Jinja začalo mluvit jako o adrenalinovém centru východní Afriky. Kromě vodních sportů si návštěvníci mohou prohlédnout také staré budovy v koloniálním stylu a staré hinduistické chrámy.

Aktrakce ve městě Jinja

Rafting na divoké vodě

Zážitek z raftingu 5. stupně je v Jinja nejlepší v Africe. Rafting na divoké vodě se pořádá jako půldenní nebo celodenní aktivita. Aktivita zahrnuje nejen plavbu přes peřeje, ale také zastávky na některých ostrovech. Na ostrovech se nachází zelená vegetace, ptáci a primáti.

Pro účast na této aktivitě nemusíte mít žádné zkušenosti. Společnosti si vědí rady jak se začátečníky, tak se zkušenými raftaři. Rafting na divoké vodě v Jinja se provozuje po celý rok a jeho cena se pohybuje kolem 150 USD. Všechny společnosti provozující rafting na divoké vodě berou bezpečnost velmi vážně. Účastníci dostávají ochranné pomůcky a doprovází je několik záchranných kajaků.

Vzpomínka na sjíždění peřejí nejdelší řeky na světě vám zůstane do konce života.

Jízda na vodním skútru

Místo na raftech zdoláváte peřeje pomocí vysokorychlostního člunu, který se pohybuje rychlostí až 90 kilometrů za hodinu. Tato aktivita stojí kolem 75 USD a také při ní zažijete pořádný adrenalin.

Bungee jumping

Tato aktivita spočívá ve skoku z věže (44 metrů vysoké) dolů směrem do vod Nilu s lanem přivázaným ke kotníkům. Tato aktivita není pro slabé povahy, Trvá maximálně 2 minuty, ale vzpomínky na ni vám zůstanou na celý život. Bungee jumping v Jinja je pravděpodobně nejlepší a nejnapínavější v Africe. Bungee jumping v Jinja stojí kolem 120 dolarů na osobu.

Golf

V Jinja je kromě klasického golfového hřiště i zajímavé minigolfové hřiště Big Game. Bylo postaveno s velkými sochami velké pětky (leopard, buvol, lev, buvol, slon a nosorožec) a dalších zvířat.

Golf je zážitek, který je spojen se spoustou zábavy, nápojů a setkávání s místní smetánkou a turisty z celého světa.

Návštěva pramene Nilu

Nil je nejdelší řekou světa. Teče z Ugandy až do Středozemního moře poté, co projde několika zeměmi, jako je Jižní Súdán, Súdán, Etiopie a nakonec Egypt. Pomocí rychlého člunu se turisté mohou vydat k místu, kde řeka začíná svou dlouhou cestu do moře. Jako první Evropan objevil pramen Nilu v roce 1858 John Speke. Místo, kde Speke stál a poprvé spatřil pramen, bylo přeměněno na park s krásnou zahradou, která je ideální pro odpočinek a obdivování řeky. Je to jedno z nejnavštěvovanějších míst v Ugandě. K místu, které je považováno za pramen Nilu, je třeba doplout lodí.

Návštěva památníku Mahátmy Gándhího

Gándhí je považován za jednoho z největších a nejcharismatičtějších vůdců 20. století. Je také považován za otce indického národa a je připomínán pro velkou roli, kterou sehrál během přeměny Indie v demokratický stát. Gándhí je také připomínán pro svou činnost v Africe a jedním z jeho posledních přání bylo, aby část jeho popela byla vysypána na řece Nil.

Návštěva trhů, kostelů a starých indických budov

Jinja je město, kde vždy žila početná indická komunita. Tyto komunity sem přicházely jako obchodníci již v 18. století a při výstavbě ugandských železnic. Návštěvníci se mohou vydat na prohlídku starých hinduistických chrámů a dalších nemovitostí, které indické komunity vlastnily.

Po prohlídce těchto chrámů a dalších starých architektonických staveb byste měli navštívit také hlavní trh v Jinja, abyste viděli, jak místní obyvatelé obchodují a vykonávají své každodenní činnosti. Možná si budete chtít koupit i nějaké čerstvé ovoce nebo suvenýry v některém z četných řemeslných obchůdků.

Návštěva místní komunity

Prohlídka Jinja a Ugandy obecně není úplná bez setkání s místními lidmi. Návštěva některé z vesnic vám umožní poznat, jak žijí Afričané na venkově. Můžete si vybrat, zda se utáboříte v blízkosti skupiny vesnických domů, nebo zda budete jeden den bydlet u některé z rodin. Během pobytu v místní rodině se naučíte vařit místní jídla, jako je Matooke, nebo pracovat s muži na výrobě místního silného ginu známého jako „Waragi“. Měl by s vámi být průvodce, který vám bude tlumočit.

Jízda na čtyřkolkách

Vydejte se na dobrodružnou jízdu na čtyřkolkách po lesích, vesnicích, farmách a březích řeky Nil. K účasti na čtyřkolkách nepotřebujete žádné zkušenosti. Společnosti provozující jízdu na čtyřkolkách poskytují účastníkům bezplatné tréninky. Důležité je dávat pozor na děti a zvířata, která přebíhají silnice.

Jízda na koni

I když není tak intenzivní jako rafting nebo bungee jumping, je jízda na koni skvělým způsobem, jak poznat řeku Nil a krajinu. Tato aktivita vás provede po březích řeky Nil a ugandských vesnicích, což vám umožní sledovat místní obyvatele při jejich každodenním životě. Připravte se na to, že vás budou sledovat nadšené malé děti, než zmizí zpět do svých domovů. Jízda na koni také nabízí příležitost prohlédnout si krásné lesy, údolí a kopce kolem břehů řeky. K účasti na této aktivitě nepotřebujete mít žádné zkušenosti s koňmi. Všechny účastníky doprovází profesionální a zkušení průvodci.

Jízda na kajaku a kánoi

Jízda na kajaku a kánoi nabízí cestovatelům příležitost poznat nejen velkou řeku Nil, ale také okolní vesnice, místní obyvatele, zemědělskou půdu a ptáky. Tyto aktivity nabízejí ve srovnání s raftingem klidnější zážitky. Všichni účastníci jsou před zahájením těchto aktivit proškoleni zkušenými instruktory. Účastníci se naučí proudění řeky, pádlování vpřed a vzad, základním záběrům, záchranářským dovednostem a dovednostem při převrácení. Zkušenější kajakáři si mohou vybrat, zda se vydají na úseky řeky se silnějším proudem a peřejemi. Společnost dodává kajaky/kanoe a bezpečnostní a výstroj. Cena jízdy na kajaku začíná na 125 dolarech.

Jízda na horském kole

I jízda na horských kolech umožňuje návštěvníkům prozkoumat řeku Nil a okolní vesnice. Tato aktivita je fyzicky náročná vzhledem k nepředvídatelnému terénu. Trvá jednu až tři hodiny a vede přes vesnické farmy a břehy řeky.

Existuje i možnost cyklistiky v lesní rezervaci Mabira vzdálené 20 km od města Jinja, odkud jsou účastníci převezeni autem na výchozí místo. Při projížďce tímto hustým lesem si udělejte čas na obdivování krásných stromů, rostlin, motýlů a opic. Trasa Mabira vede také do skrytých místních vesnic, na cukrové a kávové plantáže. Na konci aktivity byste si mohli udělat představu o tom, jak probíhá každodenní život venkovských rolníků v Ugandě. Cena cyklistiky se pohybuje mezi 30 a 40 dolary a zahrnuje oběd nebo piknik v lese.

Všechna dostupná horská kola jsou kvalitní, robustní a dovezená z Evropy. Průvodci jsou zkušení a vědí, jak kolo opravit v případě, že se porouchá.

Plavba po řece Nil

Výstavbou přehrady u bývalých vodopádů Bujagali vzniklo jezero Bujagali, které je ideální pro plavby lodí. Existují denní i noční plavby lodí, které všechny nabízejí možnost najíst se a napít a zároveň obdivovat řeku Nil a její tvory, jako jsou netopýři, ještěrky, opice, vydry a ptáci. Milovníci rybaření mohou nahazovat vlasce a chytat velké nilské okouny. Kromě plavby lodí po proudu řeky u přehrady Bujagali se pořádají také plavby lodí v blízkosti pramene Nilu.

Pozorování ptáků

Uganda je známá jako jedno z nejlepších míst pro pozorování ptáků na světě – Jinja a zejména řeka Nil nejsou výjimkou. Společnosti v Jindži pořádají výlety za ptáky pro nezkušené i zkušené ornitology. Společnosti poskytují dalekohledy a knihy pro určování druhů. Ptáci se nejvíce aktivizují v ranních hodinách a večer, kdy se připravují k hnízdění. Výlety za ptáky trvají minimálně dvě hodiny, ale pro zkušené ornitology lze domluvit celodenní pozorování ptáků. Ti, kteří se rozhodnou pro celodenní pozorování ptáků, mohou očekávat, že za den spatří nejméně 40 druhů ptáků. Dvouhodinová prohlídka ptáků stojí přibližně 40 dolarů, zatímco celodenní prohlídka ptáků stojí obvykle 90 dolarů.

Rybaření na Nilu

V Jinja se nacházejí jedny z nejlepších rybářských lokalit v Ugandě. Je možné ulovit okouny nilské o hmotnosti přes 150 kilogramů. Rybaření se pořádá po celý den. Nejlepší doba pro rybolov na Nilu je ráno, ale i odpolední výlety jsou známé úžasnými úlovky. Rybaření se mohou zúčastnit jak zkušení rybáři, tak i ti, kteří rybaří poprvé. Celodenní rybolov začíná ráno a končí pozdě večer s přestávkami na oběd. Při celodenní variantě si rybáři musí s sebou vzít obědový balíček. Společnosti pořádající tuto aktivitu poskytují veškeré potřebné rybářské vybavení, balenou vodu, bezpečnostní a kempinkové vybavení. Kromě okouna nilského jsou dalšími významnými druhy ryb tilapie, sumec a další. Rybáři jsou povinni vypustit všechny ryby do vody s výjimkou těch, které se po ulovení nevzpamatují.

Návštěva vodopádů Ssezibwa

Vodopády Ssezibwa se nacházejí podél dálnice Kampala – Jinja. Místní obyvatelé kmene Baganda je považují za významné kulturní místo, kde stále odpočívá duch jejich předků. Turisté si toto místo oblíbili kvůli křišťálově čisté vodě padající ze strmého útesu do blízkého lesa. Návštěva tohoto místa však není jen o vodopádech. Zdejší scenérie je překrásná díky svěže zeleným lesům, které slouží jako útočiště ptákům a drobným primátům. Při návštěvě vodopádů nezapomeňte navštívit místní hadí jeskyni, kde lidé dodnes provádějí voňavkové rituály, aby usmířili své předky.

Plavba po Nilu na pneumatikách

To je další z adrenalinových aktivit, díky nimž je Jinja tak oblíbeným místem k návštěvě. Tato aktivita spočívá v tom, že se na nafukovacím tubusu necháte unášet po Nilu a přitom se opalujete, obdivujete ptáky, krásné ostrovy, zelené lesy a místní obyvatele, kteří se myjí u břehů řeky. Společnosti nabízejí jak individuální, tak tandemové plavby buď v klidnější vodě, nebo v rozbouřených peřejích Nilu. Pro zajištění bezpečnosti nebo účastníků doprovází posádku skupina bezpečnostních kajakářů.