Weismann’s Peak (4 620 m n.m.) – 5 dní

Standardní program pro pětidenní trek na Weismann’s Peak

Pokud jste ubytovaní v hostelu Trekkers v Kyanjuki, Kilembe, přijdou za vámi horští průvodci obvykle už odpoledne nebo večer před trekem a dají vám potřebné školení pro nadcházející trek v horách. Pokud ne, dostanete potřebné školení ráno před zahájením výstupu.

Den 1 Výstup z Trekkers Hostel 1 450 m n.m. do Kalama Camp 3 134 m n.m.

Trek začíná v hostelu Trekkers v Kyanjuki, Kilembe, který se nachází 1 450 metrů nad mořem a 12 kilometrů od města Kasese. Vhodné je zahájit trek do 9 hodin, ale teoreticky můžete vyrazit až v 11-12 hodin. Dojdete k 2,2 km vzdálené bráně UWA (Uganda Wildlife Authority) ve výšce 1 727 metrů, což zabere zhruba jednu hodinu. Zde zaplatí vaši průvodci vstupné do národního parku a jeho strážci vás seznámí s pravidly chování v národním parku.

Začínáme chůzí do údolí přes vysoké lesy zóny Afro Montane. Jedná se o stálé stoupání s množstvím ptáků v okolním lese a šancí uvidět modré opice. Návštěvníci mohou občas vidět skupiny 15 až 20 černobílých opic Colobus, jak se prohánějí korunami stromů. Vzácně lze pozorovat opici L’Hoest nebo můžete v dálce slyšet divokého šimpanze. Existuje zde široká škála druhů rostlin od lesních stromů po bambusové houštiny, nízké keře, květiny, houby a mnoho stromů porostlých mechem a lišejníky, což vytváří zvláštní atmosféru.

V Sine Camp ve výšce 2 596 metrů jsou dřevěné chaty postavené mezi vysokými lesními stromy na úzkém hřebeni, kde můžete zakončit denní pochod a odpoledne posedět a kochat se přitom krásou lesa Afro Montane, zatímco se díváte dolů na krásný vodopád Enock Falls, který padá přes skály hluboko dolů. Někteří klienti rádi sedí venku a užívají si tepla táboráku a povídají si s průvodci o horách a životě v jejich komunitě.

Ti, kteří jsou fit a chtějí pokračovat až do Kalama Camp ve výšce 3 134 metrů, tak mohou učinit a to jim kromě fantastických výhledů z Kalama Camp poskytne následující den více času v táboře Mutinda, kde můžete například vylézt na Mutinda Lookout ve výšce 3 975 metrů s ještě lepšími výhledy na okolí.

Strava: oběd, večeře
Ubytování: Sine Camp (Kalama Camp)

Den 2 Výstup z Kalama Camp 3 134 m n.m. do Mutinda Camp 3 975 m n.m.

Pokud jdete ze Sine Camp, trek začíná po dobré snídani přibližně v 8:30 a brzy vstoupíte do bambusové vegetační zóny, v níž vás čeká prudké stoupání s mnoha vysokými schody. V období dešťů je bambusová zóna poměrně blátivá a kluzká, což pochod zpomaluje. Atmosféra a les jsou však nádherné.

V táboře Kalama v nadmořské výšce 3 134 metrů si můžete odpočinout a dát si rychlý šálek čaje nebo kávy, než se vydáte na další pochod do tábora Mutinda.

Stezka se klikatí nahoru přes několik malých pahorků po vrcholku hřebene, poté klesá dolů údolím, než se znovu začne zvedat. Přitom překročíte několik malých potoků a projdete blízko vodopádů. Poté vytrvale stoupáte po straně nádherné řeky, která se svažuje dolů po skalách pod stromy Giant Heather, jejichž kmeny jsou pokryty zeleným mechem. Stezka se neustále klikatí, když stoupáte do hlubokého údolí, ve kterém naleznmete obrovskou škálu rostlin a květin. Toto údolí je jedinečné díky mnoha obrovským vřesům, které vytvářejí nádhernou atmosféru často zahalenou v mlze.

Odpoledne můžete chtít vystoupat na vrchol vyhlídky Mutinda (jednu až dvě hodiny nahoru a hodinu dolů). Výhledy jsou úžasné, když stojíte na mechem pokrytých skalách ve výšce 3 975 metrů a pozorujete pohoří Rwenzori a dole město Kasese a jezero George.

Pro klienty, kteří lezou na Margheritu nebo na některý z dalších nejvyšších vrcholů, je výstup na vyhlídku Mutinda také skvělým způsobem, jak se lépe aklimatizovat a snížit tak riziko vysokohorské nemoci.

Strava: plná penze
Ubytování: Mutinda Camp

Den 3 Výstup z Mutinda Camp 3 975 m n.m. do Bugata Camp 4 062 m n.m.

Stezka je zde bažinatá, zejména v období dešťů, ale s trochou dovednosti vám můžou trsy trávy pohyb usnadnit. Provozovatelé stezky zde také postavili několik lávek přes ta nejhorší rašeliniště, kde by byl pohyb jinak velmi obtížný a nebo zcela nemožný.

Přejdete údolím Mutinda přes trsovou trávu s mnoha obřími lobelkami, než vystoupáte příkrým úsekem až do údolí Namusangi (3 840 metrů n.m.), které náhle končí vodopády a fantastickým výhledem na Mutinda Peaks. Údolí Namusangi je široké a čeká vás překonávání několika bažin, tak jak stezka vytrvale stoupá do Bugata Camp ve výšce 4 062 metrů.

Tábor Bugata se nachází nad jezerem Bugata s výhledem přes jezero Kopello na vrchol Weismann’s Peak, který je často pokryt sněhem. Na druhou stranu se můžete kochat pohledem dolů do údolí na jezero Afrika a Kanganika a mnoho malých vrcholů směrem k táboru Mutinda.

Oblast je pokryta trsovou trávou, smilem (Helichrysum), třezalkou tečkovanou, střevlíkem obrovským (Senecio adnivalis) a lobelkou obrovskou (Lobellia gibberoa).

Vyskytuje se zde mnoho rudých duikerů (Cephalophuc nigrifrons), což je poddruh savce, vyskytující se pouze v pohoří Rwenzori.

Bugata Camp má helikoptérovou přistávací plochu (GPS N 18,312 E 29 53,457) pro případ potřeby záchrany helikoptérou. Mějte ale na paměti, že helikoptéra v Ugandě stojí přibližně 10 000 dolarů za hodinu doby letu, což je mnohem více než v jiných zemích, takže velmi doporučujeme pojištění pro případ její potřeby.

Strava: plná penze
Ubytování: Bugata Camp

Den 4 Výstup z Bugata Camp 4 062 m n.m. na Weismann’s Peak 4 620 m n.m. a sestup do Kiharo Camp 3 460 m n.m.

Výstup začíná cestou po úbočí hory pod vysokými útesy nad jezerem Bugata, poté kolem vyvýšeného bodu k jezeru Kopello, kde kráčíme po okraji jezera, které dosahuje průměrné teploty vody 2°C. Při výstupu získáte nádherný výhled na čtyři jezera v údolí níže.

Poslední úsek na vrchol Weismann’s Peak je strmý a skalnatý a může být obtížný při sněžení nebo námraze. V takových podmínkách doporučujeme se výstupu na vrchol vzdát nebo použít jistící lana.

Za jasného dne se vám z Weismann’s Peak naskytnou úžasné výhledy na všechny hlavní vrcholy, Mt. Stanley, Mt. Speke a Mt. Baker.

Nedaleký Stella Peak s výškou 4 626 metrů vyžaduje úplné technické vybavení a lezecké zkušenosti a proto se nedoporučuje pro běžnou turistiku.

Z vrcholu sestoupíme dolů do tábora Kiharo ve výšce 3 460 metrů n.m. údolím Nyamwamba. V údolí se nachází hustý stálezelený podrost a mech se skalnatými štíty tyčícími se nad nimi. Když sestupujete z údolí, všimnete si, že terén je tvořen několika plochými bažinatými oblastmi, kde před miliony let byly ledovce a které sem dovalily několik stěn balvanů. Údolí je také domovem mnoha rudých duikerů (Cephalophuc nigrifrons).

Do tábora Kiharo ve výšce 3 460 metrů dorazíte po náročném, ale krásném, sestupu až za soumraku. Celá oblast je bohatá na stálezelené rostliny a divoké potoky.

Zejména během sušších měsíců je v noci možné slyšet volání skalních damanů (hyrax), malých savců, kteří často sedí ve skalních útesech.

Strava: plná penze
Ubytování: Kiharo Camp

Den 5 Sestup z Kiharo Camp 3 460 m n.m. do Trekkers Hostel 1 450 m n.m.

Stezka údolím Nyamwamba jde převážně z kopce s naprosto ohromujícími výhledy. Mechem pokryté skály podél řeky, kaskádové vodopády, hluboká údolí a lesy jsou možná ta nejhezčí místa v pohoří Rwenzori.

Několik kilometrů od kempu Kiharo odbočuje cesta doprava a vede podél řeky. V některých oblastech můžete při pochodu podél řeky zahlédnout rudého duikera, který se tiše krmí na malých mýtinách. Pokud si přejete, můžete raději jít po řece a skákat přes balvany, když scházíte dolů. Několik kilometrů po řece je velmi strmých s mnoha vodopády, takže se musíme vzdálit od řeky a sledovat úzký hřeben, abychom obešli ty nejvíce strmé úseky. Po opětovném setkání s řekou, pod obrovským skalním přístřeškem zvaným Riverside Rock Shelter, můžete poobědvat. Po překročení malého potoka stoupáte do mírného svahu, protože je terén u řeky příliš prudký. Les je v této části opravdu nádherný s mnoha ptáky, primáty, duikery a damany (hyraxy).

Toto je konec nezapomenutelného treku v pohoří Rwenzori.

Strava: snídaně, oběd
Ubytování: není součástí

Mapa pohoří Rwenzori

Mapa pohoří Rwenzori zobrazující trasy, kempy a vrcholy
Mapa pohoří Rwenzori zobrazující trasy, kempy a vrcholy (klikněte pro zvětšení)

Fakultativní služby a výlety

Nesplnil standardní program vaše očekávání? Dejte nám vědět, a my vám jej upravíme podle vašich požadavků.

Mám zájem o cenovou nabídku

V případě zájmu o cenovou nabídku na tento výstup vyplňte prosím formulář níže a klikněte na tlačítko „ODESLAT POPTÁVKU“ na jeho konci.


    Nemáte rádi kontaktní formuláře? Tak nám prostě pošlete email na adresu info@gorily-uganda.cz.
    A nebo nám zavolejte telefonicky / pomocí aplikace WhatsApp na +420732599863.

    Další standardní programy pro treky v pohoří Rwenzori

    << Návrat k nabídce Treky v pohoří Rwenzori