Čím láká pohoří Rwenzori?
Pohoří Rwenzori (někdy psáno Ruwenzori) je určeno pro milovníky vysokohorské turistiky a nedotčené přírody, kteří se nebojí námahy a občasné nepohody. Nazývá se „Měsíční hory“, nebo kvůli vydatným srážkám také „Kolébka mraků“. Je utajenou přírodní perlou Afriky, nacházející tak trochu se ve stínu slavného a turisty hojně navštěvovaného pohoří Kilimandžáro v sousední Tanzanii, nebo pohoří Mt. Kenya v Keni. Kvůli náročnosti terénu a klimatu se v nich setkáte s podstatně méně návštěvníky než na Kilimandžáru (ve Rwenzori pouze desítky až stovky ročně), ale i proto zde můžete získat spoustu unikátních zážitků. Během treku v pohoří Rwenzori budete odloučeni od civilizace a to vám umožní se blíže semknout s okolní přírodou.
V pohoří Rwenzori najdete i Mount Stanley (nazývaný také Mt. Margherita nebo Margherita Peak), který je třetí nejvyšší horou v Africe a nejvyšším africkým vrcholem, který není sopečného původu. Dosahuje výšky 5 109 metrů nad mořem.
Během výstupu do nejvyšších míst Měsíčních hor procházíte různými vegetačními stupni (deštné pralesy, bambusové a vřesovcové lesy, alpinské polopouště, mrazové pustiny). Mimořádně příznivý pro růst rostlin v nižších polohách je mrholivý déšť, díky kterému zde rostliny dosahují obřích rozměrů. Tropický deštný horský prales zde nabízí úžasnou podívanou. Z větví visí dlouhé lišejníky. Kmeny jsou pokryté mechy. Stromy jsou bohatě propletené liánami a dalšími rostlinami.
Nejvyšší vrcholy pohoří pak pokrývají ledovce, které se však v posledních desetiletích zmenšují vlivem klimatických změn.
Trek v pohoří Rwenzori
Kancelář národního parku Rwenzori je v městečku Kasese. Zde je třeba vyřídit formality před výstupem. Vstupné je pro cizince v řádu stovek dolarů za osobu. Zahrnuje vstup do parku, průvodce, nosiče, ubytování a palivo. Poté následuje odjezd na bránu národního parku.
Jednomu nosiči můžete dát až 25 kg materiálu. Jako turisté si ponecháte ve vašem malém osobním batůžku jen věci nutné na daný den.
Trek v pohoří Rwenzori není jednoduchý ani na začátku v oblasti deštného pralesa. Čekají na vás rozmáčené stezky, často bahnité, a klouzavé kmeny. Budete obklopení krásnou bujnou zelenou vegetací. Počasí je studené, sychravé a je proto třeba mít kvalitní oblečení. S výstupem vám pomohou naši nosiči a průvodci.
Spí se v horských chatách na dřevěných postelích vybavených matracemi. Tyto chaty se nachází od sebe ve vzdálenosti asi 5 – 7 hodin denní chůze. V nouzovém případě lze využít dalších chatek nezahrnutých do plánované trasy nebo i pod skalními převisy.
Poté co vystoupíte nad deštný prales se vám otevřou krásné výhledy. Trek ve středním pásmu je dobře zvládnutelný.
Pokud se rozhodnete vystoupit na nejvyšší vrchol Mt. Stanley, nebo jiný z nejvyšších vrcholů, jejichž výška dosahuje téměř 5 000 metrů nad mořem, čeká vás na závěr technicky středně náročný výstup po ledovci, kde již bude potřeba maček, lan a cepínů.
Pokud zvolíte nejvyšší vrcholy, očekávejte potřebnou délku treku 7-9 dní.
Rwenzori nabízí mnoho vrcholů s výškou okolo 4 000 – 4 500 metrů nad mořem. Výstup na ně je stejně krásný a v závěrečné fázi méně náročný. Celkem zabere takový trek v horách i méně času, přibližně 4-6 dní.
Standardní itineráře pro treky v pohoří Rwenzori
- Trek v horách Rwenzori (2 373 m n.m.) – 1 den
- Trek v horách Rwenzori (3 134 m n.m.) – 2 dny
- Kalalama Camp (3 134 m n.m.) a Samalira Camp (3 170 m n.m.) – 3 dny
- Mutinda Lookout (3 975 m n.m.) – 4 dny
- Weismann’s Peak (4 620 m n.m.) – 5 dní
- Mt. Baker (4 860 m n.m.) – 7 dní
- Margherita Peak (5 109 m n.m.) – 7 dní
- Margherita Peak (5 109 m n.m.) – 8 dní
Kdy se vydat do pohoří Rwenzori
Období červenec až srpen a prosinec až březen jsou relativně suchá a pro nezkušené horaly vhodnými obdobími pro trek v pohoří Rwenzori.
Co s sebou?
Vždy je doporučeno mít dobrou pláštěnku, teplý spací pytel, funkční prádlo, nepromokavé a teplé oblečení.
Gumáky, nejlépe zateplené, jsou nutnou obuví pro úvodní fázi treku v pohoří Rwenzori. Pro výstup na nejvyšší horu Mt. Stanley nebo jiné vysoké vrcholy budou třeba i pevné nepromokavé pohorky.
Ostatní horolezecké vybavení (lana, mačky, cepín) lze za přijatelný poplatek vypůjčit v centrále národního parku, toto pro vás zajistíme.
Užitečné informace ohledně potřebného vybavení pro treky v pohoří Rwenzori najdete v článku Vybavení do pohoří Rwenzori v Ugandě na portálu Turistika.cz.
Obecné informace o Rwenzori
Pohoří Rwenzori (Ruwenzori) se nachází na hranici Ugandy a Demokratické republiky Kongo mezi dvěma jezery ve Velké příkopové propadlině. V ní je téměř každý vrchol vulkanického původu, ovšem pohoří Rwenzori není. Vzniklo vrásněním během formování Velké příkopové propadliny. Tvoří předěl mezi savanami východní Afriky a deštnými (pra)lesy v centrální a západní Africe. Z klimatického hlediska tvoří Měsíční hory předěl mezi západním rovníkovým a východním vlhkým klimatem. Proto v celé oblasti velmi často prší a zde, jen kousek od rovníku, leží na vrcholcích hor stále sníh a údolí vyplňují velké ledovce. Oblast je důležitou zásobárnou vody v regionu, napájí i řeku Nil. Právě odtud teče ohromná spousta vody, která dále po proudu umožňuje život v pouštních a polopouštních oblastech Súdánu a Egypta.
Jedná se o pohoří pokrývající velké území, se šesti hlavními masívy, z nichž každý má několik vrcholků pokrytých sněhem a ledem.
Mizení ledu v posledních desetiletích může mít ale vážné důsledky pro místní obyvatele a ekosystém. Údajně se za posledních třicet let posunula hranice ledovce od výšky cca 4 500 m v oblasti nejvyšší hory Mt. Stanley o 500 metrů výš.
Statut národního parku je striktně dodržován a i pro místní obyvatele platí zákaz vstupu bez povolení.
Historie pohoří Rwenzori
První zmínky o pohoří Rwenzori byly známy již ve 4. století př.n.l. Aristoteles se zmiňoval o jakýchsi Stříbrných horách a Ptolemaios psal, že v Měsíčních horách pramení Nil.
První Evropan, který došel první do této oblasti byl cestovatel Henry Morton Stanley v roce 1888. Další expedice, tentokrát italská, pod vedením hraběte z Abruzzi – Luigiho di Savoia, pořídila roku 1906 mapu pohoří a také jeho první fotografie.
Národní park pohoří Rwenzori byl roku 1994 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO jako významná přírodní památka.
Externí odkazy
Pokud se zajímáte o trek v pohoří Rwenzori, pak si můžeme udělat podrobnější představu o tom, jak může být výstup na nejvyšší vrcholy náročný, z těchto reportáží:
- „Čarokrásná Kolébka mraků aneb Výstup na vrchol afrického pohoří Rwenzori“ na serveru Reflex.cz v sekci Lidé a Země
- „Trek v phoří Rwenzori s výstupem na vrchol MARGHARITA (5109 M)“ na serveru Svetoutdooru.cz
- Podívat se můžete také na článek o pohoří Ruwenzori na české Wikipedii.
Související články v blogu
I Přemysl Rabas si zvolil Mamaland Safaris
V létě roku 2023 se na nás obrátila s žádostí o zajištění výstupu na Weismann’s Peak v pohoří Rwenzori velká skupina dvanácti turistů z Česka. K našemu překvapení jsme zjistili, že jejich vedoucím je Přemysl Číst celý článek…
Zájezd Uganda září 2021
31. srpna 2021 přiletěla skupina pěti českých a slovenských klientů do Ugandy na dvanáctidenní zájezd. Uganda se na jaře roku 2021 konečně znovu otevřela pro turisty po téměř ročním lockdownu. Toho využili naši klienti, kteří Číst celý článek…
Měsíční hory
31. srpna 2021 přiletěla skupina našich českých a slovenských klientů na dvanáctidenní zájezd do Ugandy a Měsíční hory (Rwenzori Mountains, také někdy Ruwenzori Mountains) nemohly chybět v jejich programu. 2. září 2021 dorazili po treku Číst celý článek…
Další aktivity v Ugandě
Trek v pohoří Rwenzori je vhodné kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například trek za horskými gorilami nebo šimpanzi, návštěva záchranné stanice nosorožců, návštěva Murchisonových vodopádů, safari v národních parcích Ugandy, výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga, pozorování člunozubce afrického v mokřadech Mabamba a dalšími. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.
Africká koruna
V pohoří Rwenzori můžete zdolat třetí nejvyšší horu Afriky. Co takhle si zkompletovat sbírku a vylézt i na tu první a druhou? 🙂
Pokud byste měli zájem o výstup na nejvyšší horu Afriky můžete se podívat na podrobné informace o výstupu na Kilimandžáro na českých stránkách tanzanské cestovní kanceláře Serengeti Joy Tours.
A pokud netoužíte po velkém množství lidí, kteří se vydali na slavné Kili, ale spíše byste měli zájem o výstup na druhou nejvyšší horu Afriky, můžete se podívat na podrobné informace o výstupu na Mount Kenya na českých stránkách keňské cestovní kanceláře Tazama Africa Holidays.
Chimborazo, Cotopaxi a další hory v Ekvádoru
Nejen Afrika nabízí krásné vulkány, spoustu je jich také v Jižní Americe. V Ekvádoru se nachází proslavená „Alej vulkánů„, jak ji nazval německý přírodovědec Alexander Humbolt.
Chimborazo je nejvyšší vrchol Ekvádoru (6 310 metrů nad mořem) a nejvzdálenější bod planety měřeno od středu Země. Jinak řečeno, na jeho vrcholu jste nejblíže ke Slunci kdekoliv na Zemi. Jedná se o fyzicky a dechově náročnější výstup než na Kilimandžáro. V záverečné fázi je pro pohyb na ledovci potřeba mít také mačky a cepíny (zapůjčí cestovka). Ale stále se jedná o turistický trek a nikoliv technické lezení a máte dobrou šanci ho zvládnout. Výstup na Chimborazo může být skvělým prvním lezeckým zážitkem nad 6 000 metrů a vylepšením vašeho výškového rekordu.
Cotopaxi je jedním z nejoblíbenějších vrcholů Ekvádoru! Je to nejvyšší aktivní sopka v zemi. Přes vysokou nadmořskou výšku (5 897 m) není výstup na Cotopaxi příliš náročný. Statisticky je na tom Cotopaxi také nejlépe v počtu dní jasného počasí ze všech sopek v Ekvádoru a proto z ní můžete často zažít krásné výhledy po okolí.
Ekvádor nabízí řadu dalších vulkánů, které jsou hezké sami o sobě a dají se využít pro skvělou aklimatizaci.
Pokud vás zaujaly ekvádorské hory, podívejte se na české stránky ekvádorské cestovní kanceláře Gulliver Expeditions. Najdete tam více informací a můžete si vyžádat výhodnou nabídku od místní CK.