Pohoří Rwenzori

Čím láká pohoří Rwenzori?

Pohoří Rwenzori (někdy psáno Ruwenzori) je určeno pro milovníky vysokohorské turistiky a nedotčené přírody, kteří se nebojí námahy a občasné nepohody. Nazývá se „Měsíční hory“, nebo kvůli vydatným srážkám také „Kolébka mraků“. Je utajenou přírodní perlou Afriky, nacházející tak trochu se ve stínu slavného a turisty hojně navštěvovaného pohoří Kilimandžáro v sousední Tanzanii. Kvůli náročnosti terénu se v nich setkáte s podstatně méně návštěvníky než na Kilimandžáru (desítky až stovky ročně), ale můžete zde také získat spoustu unikátních zážitků. Během treku v pohoří Rwenzori budete odloučeni od civilizace a to vám umožní se blíže semknout s okolní přírodou.

V pohoří Rwenzori najdete i Mount Stanley – třetí nejvyšší horu v Africe s nejvyšším africkým vrcholem, který není sopečného původu (nazývaný Mt. Margherita). Dosahuje výšky 5 109 metrů nad mořem.

Výstup na nejvyšší vrchol Mount Stanley je náročný ale krásný
Výstup na nejvyšší vrchol hory Mount Stanley je náročný ale krásný

Během výstupu do nejvyšších míst Měsíčních hor procházíte různými vegetačními stupni (deštné pralesy, bambusové a vřesovcové lesy, alpinské polopouště, mrazové pustiny). Mimořádně příznivý pro růst rostlin v nižších polohách je mrholivý déšť, díky kterému zde rostliny dosahují obřích rozměrů. Tropický deštný horský prales zde nabízí úžasnou podívanou. Z větví visí dlouhé lišejníky. Kmeny jsou pokryté mechy. Stromy jsou bohatě propletené liánami a dalšími rostlinami. Nejvyšší vrcholy pohoří pak pokrývají ledovce, které se však v posledních desetiletích zmenšují vlivem klimatických změn.

Sníh a led na nejvyšších vrcholem pohoří Rwenzori
Sníh a led na nejvyšších vrcholech pohoří Rwenzori

Trek v pohoří Rwenzori

Kancelář národního parku Rwenzori je v městečku Kasese. Zde je třeba vyřídit formality před výstupem. Vstupné je pro cizince v řádu stovek dolarů za osobu. Zahrnuje vstup do parku, průvodce, nosiče, ubytování a palivo. Poté následuje odjezd na bránu národního parku.

Jednomu nosiči můžete dát až 25 kg materiálu. Jako turisté si ponecháte ve vašem malém osobním batůžku jen věci nutné na daný den. 

Trek v pohoří Rwenzori není jednoduchý ani na začátku v oblasti deštného pralesa. Čekají na vás rozmáčené stezky, často bahnité, a klouzavé kmeny. Budete obklopení krásnou bujnou zelenou vegetací. Počasí je studené, sychravé a je proto třeba mít kvalitní oblečení. S výstupem vám pomohou naši nosiči a průvodci.

Spí se v horských chatách na dřevěných postelích vybavených matracemi. Tyto chaty se nachází od sebe ve vzdálenosti asi 5 – 7 hodin denní chůze. V nouzovém případě lze využít dalších chatek nezahrnutých do plánované trasy nebo i pod skalními převisy.

Poté co vystoupíte nad deštný prales se vám otevřou krásné výhledy. Trek ve středním pásmu je dobře zvládnutelný.

Nádherné výhledy při vyjasnění
Nádherné výhledy při vyjasnění

Pokud se rozhodnete vystoupit na nejvyšší vrchol Mt. Stanley, nebo jiný z nejvyšších vrcholů, jejichž výška dosahuje téměř 5 000 metrů nad mořem, čeká vás na závěr technicky středně náročný výstup po ledovci, kde již bude potřeba maček, lan a cepínů. 

V nejvyšších polohách pohoří Ruwenzori je nutné jištění lany
V nejvyšších polohách je nutné jištění lany

Pokud zvolíte nejvyšší vrcholy, očekávejte potřebnou délku treku 7-9 dní.

Rwenzori nabízí mnoho vrcholů s výškou okolo 4 000 – 4 500 metrů nad mořem. Výstup na ně je stejně krásný a v závěrečné fázi méně náročný. Celkem zabere takový trek v horách i méně času, přibližně 4-6 dní.

Standardní itineráře pro treky v pohoří Rwenzori

Kdy se vydat do pohoří Rwenzori

Období červenec až srpen a prosinec až březen jsou relativně suchá a pro nezkušené horaly vhodnými obdobími pro trek v pohoří Rwenzori.

Co s sebou?

Vždy je doporučeno mít dobrou pláštěnku, teplý spací pytel, funkční prádlo, nepromokavé a teplé oblečení.

Gumáky, nejlépe zateplené, jsou nutnou obuví pro úvodní fázi treku v pohoří Rwenzori. Pro výstup na nejvyšší horu Mt. Stanley nebo jiné vysoké vrcholy budou třeba i pevné nepromokavé pohorky.

Ostatní horolezecké vybavení (lana, mačky, cepín) lze za přijatelný poplatek vypůjčit v centrále národního parku, toto pro vás zajistíme.

Obecné informace o Rwenzori

Pohoří Rwenzori (Ruwenzori) se nachází na hranici Ugandy a Demokratické republiky Kongo mezi dvěma jezery ve Velké příkopové propadlině. V ní je téměř každý vrchol vulkanického původu, ovšem pohoří Rwenzori není. Vzniklo vrásněním během formování Velké příkopové propadliny. Tvoří předěl mezi savanami východní Afriky a deštnými (pra)lesy v centrální a západní Africe. Z klimatického hlediska tvoří Měsíční hory předěl mezi západním rovníkovým a východním vlhkým klimatem. Proto v celé oblasti velmi často prší a zde, jen kousek od rovníku, leží na vrcholcích hor stále sníh a údolí vyplňují velké ledovce. Oblast je důležitou zásobárnou vody v regionu, napájí i řeku Nil. Právě odtud teče ohromná spousta vody, která dále po proudu umožňuje život v pouštních a polopouštních oblastech Súdánu a Egypta.

Jedná se o pohoří pokrývající velké území, se šesti hlavními masívy, z nichž každý má několik vrcholků pokrytých sněhem a ledem.

Hlavní hory a vrcholy pohoří Rwenzori (Ruwenzori, Měsíční hory)
Hlavní hory a vrcholy pohoří Rwenzori

Mizení ledu v posledních desetiletích může mít ale vážné důsledky pro místní obyvatele a ekosystém. Údajně se za posledních třicet let posunula hranice ledovce od výšky cca 4 500 m v oblasti nejvyšší hory Mt. Stanley o 500 metrů výš.

Statut národního parku je striktně dodržován a i pro místní obyvatele platí zákaz vstupu bez povolení. 

Historie pohoří Rwenzori

První zmínky o pohoří Rwenzori byly známy již ve 4. století př.n.l. Aristoteles se zmiňoval o jakýchsi Stříbrných horách a Ptolemaios psal, že v Měsíčních horách pramení Nil.

První Evropan, který došel první do této oblasti byl cestovatel Henry Morton Stanley v roce 1888. Další expedice, tentokrát italská, pod vedením hraběte z Abruzzi – Luigiho di Savoia, pořídila roku 1906 mapu pohoří a také jeho první fotografie.

Národní park pohoří Rwenzori byl roku 1994 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO jako významná přírodní památka.

Externí odkazy

Pokud se zajímáte o trek v pohoří Rwenzori, pak si můžeme udělat podrobnější představu o tom, jak může být výstup na nejvyšší vrcholy náročný, z těchto reportáží:

Podívat se můžete také na článek o pohoří Ruwenzori na české Wikipedii.

Další aktivity v Ugandě

Trek v pohoří Rwenzori je vhodné kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například trek za horskými gorilami nebo šimpanzi, návštěva záchranné stanice nosorožců, návštěva Murchisonových vodopádů, safari v národních parcích Ugandy, nebo výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.