Národní park Bwindi

Všeobecné informace o parku

Národní park Bwindi (také Bwindi Impenetrable) je nedotčený deštný prales na okraji údolí Albertine Rift. Terén tvoří řada hřebenů a údolí pokrytých velmi hustým, neproniknutelným lesem.

Bwindi má jednu z nejrozmanitějších květen ve východní Africe a nachází se v něm deset druhů stromů, které se nikde jinde v zemi nevyskytují.

Výskyt zvířat v parku Bwindi

Národní park Bwindi - výskyt zvěře
Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Hlavní atrakcí národního parku Bwindi Impenetrable jsou jeho horské gorily. Z jeho populace přibližně 400 jedinců je více než sto habituovaných (zvyklých na lidi).

Gorily v národním parku Bwindi
Gorily v národním parku Bwindi

Bwindi má více než 120 druhů savců, ale většina z nich jsou malá lesní zvířata. Zřídka se v lese objeví slon. Pravidelněji se setkáváme s bushbuckem a několika druhy duikerů.

Národní park Bwindi je domovem deseti druhů primátů, včetně vzácné opice l’Hoest a černobílého colobuse. Šimpanzi jsou také přítomni, ale nejsou zvyklí na lidi, a proto jsou vidět jen zřídka.

Park Bwindi by měl být také v itineráři každého pozorovatele ptáků. Park nabízí jedno z nejlepších pozorování ptáků v horských lesích v Africe. Odhaduje se, že zde žije 350 druhů ptáků, přičemž 14 není zaznamenáno nikde jinde v Ugandě. Albertine Rift má 23 unikátních endemických ptáků, včetně Neumannovy pěnice a druhu sunbird s modrou hlavou. Stěhovaví ptáci jsou přítomni od listopadu do dubna.

Počasí v národním parku Bwindi

Bwindi má vlhké, ale mírné klima. Teploty zůstávají po celý rok konzistentní kvůli blízkosti rovníku. Obvyklé jsou denní teploty kolem 23°C, s výrazným poklesem v noci na zhruba 11°C.

Teploty v národním parku Bwindi v průběhu roku
Teploty v národním parku Bwindi v průběhu roku

V parku Bwindi Impenetrable prší po celý rok. Nejméně prší v měsících červen a červenec. Od března do května a října až listopadu jsou srážky nejvyšší.

Nepostradatelné je nepromokavé oblečení a obuv.

Srážky v národním parku Bwindi v průběhu roku
Srážky v národním parku Bwindi v průběhu roku

Nejlepší čas pro návštěvu národního parku Bwindi

Národní park Bwindi - kdy navštívit.
Excellent = výborné podmínky, Good = dobré, Fair = jde to, Poor = nevhodné.

Národní park Bwindi je otevřen pro treky za gorilami po celý rok, ale nejlepší časy jsou od června do srpna a od prosince do února. V těchto dobách jsou lesní stezky sušší, a proto méně kluzké. Výsledkem může být lepší zážitek a také fotografování bude snazší. Ale i v ostatních měsících se s gorilami setkáte a budete je moci pozorovat.

Jak se tam dostanu?

Národní park Bwindi - poloha na mapě Ugandy
Poloha národního parku Bwindi na mapě Ugandy

V Bwindi jsou čtyři samostatné stezky pro treky za gorilami. Jedná se o Buhoma a Ruhija na severu a Rushaga a Nkuringo na jihu. Po silnici je dělí několik hodin.

Při návštěvě se do Buhomy, hlavní stezky pro pěší safari za gorilami, dostanete z národního parku Queen Elizabeth za dvě až tři hodiny (ze sektoru Ishasha) nebo za pět až šest hodin (ze severnějších sektorů). Od národního parku Lake Mburo k různým stezkám je to pět až sedm hodin po silnici.

Pokud jedete přímo z Entebbe nebo Kampaly, cesta po silnici bude trvat asi osm až deset hodin. V období dešťů je u některých stezek nutné cestovat vozidlem s náhonem na všechna čtyři kola (4WD).

Do Bwindi se lze dostat také pravidelným nebo charterovým letem. Kihihi je nejbližším letištěm ke stezkám Buhoma a Ruhija, Kisoro pro jižnější stezky Rushaga a Nkuringo.

Externí odkazy

Můžete se podívat na oficiální stránky národního parku Bwindi v angličtině.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na národního parku Bwindi a vydat se na trek za místními gorilami? Umíme to zařídit.

K safari za gorilami v národním parku Bwindi postačí jeden, maximálně dva dny. Proto je vhodné je kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například plavba k Murchisonovým vodopádům na Nilu, trek za šimpanzi, návštěva záchranné stanice nosorožcůsafari v dalších národních parcích Ugandytreky v pohoří Rwenzori nebo výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.

Další národní parky a rezervace v Ugandě

<< Návrat k přehledu národních parků a rezervací v Ugandě.