Vízum do Ugandy

Pro vstup a pobyt na území Ugandy musejí občané ČR (a také SR) splňovat podmínky stanovené jejími zákony a obdržet vízum. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území Ugandy je příslušný pouze její zastupitelský úřad. Následující informace jsou určeny k základní orientaci a jsou platné v době jejich uveřejnění. Doporučujeme všem, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu Ugandy, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Vízum do Ugandy

Elektronické vízum do Ugandy

Pro vstup do Ugandy potřebují čeští občané cestovní  pas platný nejméně šest měsíců od data předpokládaného odjezdu a vízum. O to je možné požádat online na oficiálním portálu https://www.visas.immigration.go.ug. To je postup doporučený námi i Ministerstvem zahraničních věcí.

Běžné turistické vízum se vydává jako jednovstupové na maximálně 90 dnů a stojí 50 USD. 

Jako přílohy po vás budou požadovány kopie pasu, fotografie v elektronickém formátu a potvrzení o očkování proti žluté zimnici.

Na základě online vízové žádosti obdržíte tzv. Visa Approval Letter, což je jakési elektronické předschválení víza. Tento dokument sice není vízum samotné, ale na jeho základě vám bude reálné vízum nalepeno do pasu po příletu do Ugandy.

Všechny vízové poplatky jsou zahrnuty v ceně elektronického víza, na hranicích po příletu se již nic neplatí.

Žádost o vízum do Ugandy
Žádost o vízum do Ugandy

Vízum do Ugandy na velvyslanectví v Berlíně

O vízum je možné také požádat fyzicky na Velvyslanectví Ugandy v Berlíně.

Ugandan Embassy in Berlin, Germany
Axel-Springer-Straße 54a
10117
Berlin
Tel.: (+49) 302 060 990
Fax: (+49) 302 404 7557
E-mail: consular@ugandaembassyberlin.de 
Web: http://berlin.mofa.go.ug

Úřední hodiny velvyslanectví: Po-Čt 09:00 – 13:00, 14:00 – 16:00; Pá 09:00 – 14:00

Vízové žádosti jsou v Berlíně nabírány prostřednictvím soukromé firmy Bridge Corporation (http://www.bridge-corporation.com/). Cena víza je v takovém případě navýšena o poplatek zprostředkující společnosti.
Ceník víz:
Vízum k jednomu vstupu s platností 3 měsíce 100 USD
Vízum k více vstupům s platností 6-12 měsíců 100 USD
Vízum k více vstupům s platností 24 měsíců 150 USD
Vízum k více vstupům s platností 36 měsíců 200 USD
Vízum pro studenty (zlevněná sazba) 100 USD

Vyřizování víza na ambasádě v Berlíně nedoporučujeme, je zdlouhavé a drahé.

Vízum do Ugandy po příletu

Vízum dostanete i po příletu na letišti Entebbe, ale doporučujeme si ho raději vyřídit předem online (https://visas.immigration.go.ug/). Mohlo by se vám totiž stát, že pokud narazíte na přepážce na nepoctivého úředníka, cena „záhadně“ vzroste z 50 USD na na 100 USD.

Pobyt v Ugandě

Vstup do Ugandy je možný letecky přes mezinárodní letiště v Entebbe cca 40 km od hlavního města Kampaly nebo přes silniční hraniční přechody z Keni, Tanzanie nebo Rwandy.

Velmi doporučujeme, aby všichni cestovatelé věnovali pozornost typu uděleného víza a délce jeho platnosti, protože ugandské imigrační úřady jsou velmi přísné v případech překročení platnosti víza nebo počtu vstupů. Za každý překročený den platnosti víza je pokuta 30 USD a hrozí i trest vězení nebo vyhoštění.
Bližší informace k podmínkám vstupu do země lze nalézt na stránkách ugandského ministerstva vnitra http://www.immigration.go.ug/content/visas-and-passes.

Doporučujeme mít mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici. U dětí mladších 5 let je vyžadován doklad o očkování proti dětské obrně.

Nabídku aktivit pro pobyt v Ugandě najdete na naší stránce Vyberte dovolenou.

Východoafrické vízum

Pokud plánujete kromě Ugandy cestu i do okolních států, můžete si vyřídit tzv. Východoafrické vízum (East Africa Tourist Visa). To vás opravňuje ke vstupu do Ugandy, Keni a Rwandy. Stojí 100 USD a platí 90 dnů. 

Vstup je nutné uskutečnit přes zemi, která vízum vystavila.