Ziwa Rhino Sanctuary

Ziwa Rhino Sanctuary je záchranná stanice nosorožců tuponosých, zvaných bílí. Rozkládá se na velké ploše a nosorožci zde žijí stejně jako ve volné přírodě. Protože byli nosorožci v Ugandě zcela vyhubeni pytláky, rozhodli se místní úřady obnovit jejich populaci založením této záchranné stanice.

Začínali jen s jedním párem nosorožců převezených z Keni a Floridy. V současné době se ve stanici nachází více jak dvacet jedinců, včetně několika mláďat. Po dalším rozšíření jejich populace v budoucnu je v plánu jejich postupné přesouvání do národních parků po celé Ugandě.

Po záchranné stanici Ziwa Rhino Sanctuary se může chodit pěšky, samozřejmě v doprovodu znalého místního průvodce, který rozumí chování těchto majestátních zvířat a dokáže zajistit vaši bezpečnost. Průvodce obvykle najde několik jedinců, které můžete pozorovat z blízké vzdálenosti několika metrů až několika desítek metrů. Důležité je přiblížit se potichu a po větru. Jedná se opravdu o unikátní zážitek, při kterém se vám bude tajit dech. Je to také skvělá příležitost pro nadšené fotografy.

Nosorožci se přes den za vyšších teplot obvykle věnují odpočinku, nejlépe ve vodě, pokud ji mají k dispozici. V noci se pak krmí a sní přitom velké množství trávy.

Návštěva záchranné stanice nosorožců je jednodenní záležitostí, vlastní pěší trek pak trvá přibližně dvě hodiny. Stanice Ziwa Rhino Sanctuary se nachází několik hodin severně od Kampaly a je dobře dostupná po relativně kvalitní silnici (na ugandské poměry). Vhodné je přijet večer, přespat na místě a druhý den hned ráno po snídani vyrazit na pěší safari za nosorožci. Na odpoledne je pak možné si naplánovat přesun na další místo. Program lze ale zorganizovat i jiným způsobem a za nosorožci je možné vyrazit i v průběhu dne až do šesti večer. Návštěvu nosorožců je možné si kvůli výhodné poloze pár hodin od Kampaly naplánovat hned na první nebo druhý den po příletu do Ugandy (podle času příletu), a následně je vhodné ji kombinovat s dalšími aktivitami, jako je především trek za horskými gorilami, trek za šimpanzi, safari v národních parcích Ugandy, treky v Měsíčních horách (Rwenzori) nebo výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.

Zde naleznete více informací o Ziwa Rhino Sanctuary. http://www.ziwarhino.com/what_to_do.php