Šimpanz je považován za nejbližšího příbuzného lidí na základě shody lidské a šimpanzí DNA. Šimpanzi žijí v pralesích Afriky od Guineje po Ugandu a na jih až k jezeru Tanganika. Většinou jsou vázaní na deštný prales. V Ugandě se vyskytuje druh šimpanze Pan troglodytes schweinfurthi (šimpanz učenlivý), a to především v pralesním národním parku Kibale Forest.
Tuto oblast obývají také dva domorodé kmeny – Batooro a Bakiga – jejichž příslušníci využívají prales k obživě a berou si zde dřevo jako stavební materiál. Jejich zásahy do ekosystému jsou ale minimální. V pralese žijí stovky druhů motýlů a ptáků, včetně velmi vzácných druhů. Dominantními savci jsou v Kibale kromě šimpanzů i další druhy primátů (kočkodani, guarézy, paviáni a další). Kibale je národní park s největší koncentrací primátů v celé Africe. Také se zde můžete setkat s pralesními slony, pralesními prasaty, několika druhy antilop, levhartem a na savanách i se lvem.
O poznání života šimpanzů se zasloužila paní Jane Lawick-Goodallová, jejíž knihy o studiu života šimpanzů v tanzanské rezervaci Gombe vycházejí i u nás. Zjistila například že šimpanzi používají nástroje a společně loví zvěř pro maso.
Návštěva habituovaných (na člověka zvyklých) šimpanzů funguje v Ugandě na povolenky a v malých organizovaných skupinkách, podobně jako návštěva horských goril. Setkání s oběma těmito těmito lidoopy patří k nezapomenutelným životním zážitkům. Noc strávíte v ubytování poblíž vstupu do parku, vyráží se brzy ráno druhého dne, aby bylo dostatek času na vystopování šimpanzů. Do parku s vámi jde zkušený specializovaný průvodce – zaměstnanec národního parku. Poté, co s šimpanzi strávíte určený čas, se vrátíte nazpět ke vstupu do parku, kde si vás opět vyzvedneme.
Povolenky pro návštěvu šimpanzů jsou výrazně levnější než povolenky na gorily, aktuálně 200 USD na osobu.
Do parku Kibale se lze dostat přímo z hlavního města Kampaly přes Fort Portal, nebo použít cestu z jihu přes sousední park Queen Elizabeth. Vlastní návštěva šimpanzů je typicky jednodenní záležitostí. Proto je vhodné ji kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například trek za horskými gorilami, návštěva záchranné stanice nosorožců, safari v národních parcích Ugandy, treky v pohoří Rwenzori nebo výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.