Setkání s gorilami v Ugandě

Setkání s gorilami v Ugandě je zážitek, na který se nezapomíná. Na světě žije dnes už jen několik set jedinců gorily horské a asi polovina z nich žije v Ugandě. Většina z nich se nachází v národním parku Bwindi, menší část pak národním parku Mgahinga, který je součástí velkého vulkanického pohoří Virunga rozprostírajícího se přes Rwandu, Ugandu a Demokratickou republiku Kongo.

Kde můžete zažít setkání s gorilami

Pouze ve třech zemích na světě můžete zažít setkání s gorilami: v Ugandě, Rwandě a Demokratické republice Kongo. Návštěvu Demokratické republiky Kongo nelze v žádném případě doporučit kvůli místní nestabilitě a nedostatečné bezpečnosti. Takže reálně zbývá jen Uganda nebo Rwanda.

Výhodou setkání s gorilami v Ugandě je jejich tamější nejpočetnější populace, tedy i nejvíce vydávaných povolenek k jejich návštěvě. Navíc ugandské povolenky jsou o dost levnější (700 USD) než rwandské (1 500 USD). Také ubytování je v Ugandě cenově dostupnější a máte možnost zvolit stylové přírodní ubytování v pralese nebo s výhledem na prales za rozumnou cenu. Další zajímavou výhodou Ugandy je možnost kombinovat setkání s gorilami s návštěvou a pozorováním šimpanzů v národním parku Kibali a safari za dalšími zvířaty, včetně kompletní tzv. Velké pětky. Na oplátku je třeba počítat v Ugandě s o něco delším cestováním a méně kvalitními silnicemi.

Setkání s gorilami v Ugandě

V Ugandě jsou dvě místa, kam se můžete vydat na setkání s gorilami:

  • národní park Bwindi
  • národní park Mgahinga

Národní park Bwindi

Bwindi Impenetrable Forest National Park je typickým deštným pralesem s bujnou vegetací. Díky své bohaté vegetaci a velkému množství endemických (vyskytujících se pouze na jednom místě) druhů flóry a fauny byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Hlavní atrakcí národního parku Bwindi Impenetrable jsou nepochybně jeho horské gorily. Z jeho populace přibližně 400 jedinců je více než sto habituovaných (zvyklých na lidi). Tyto žiji v několika samostatných rodinách, se kterými je možné se během vašeho výletu setkat. Vždy je ale možné se setkat v rámci jedné povolenky pouze s jednou rodinou.

Díky většinu množství habituovaných rodin jsou k dispozici denně desítky povolenek. Je o ně ale takový zájem, že je vhodné si je rezervovat s velkým předstihem, především v hlavní letní sezóně.

Národní park Mgahinga

Národní park Mgahinga je nejmenší ugandský národní park, který se nachází na odlehlém jihozápadním okraji Ugandy. Je součástí pohoří Virunga a sousedí s národními parky v Kongu a Rwandě.

Žije v něm momentálně pouze jedna habituovaná gorilí rodina, se kterou se můžete v národním parku Mgahinga setkat. To znamená, že je k dispozici pouze osm povolenek denně, a je vhodné si je včas rezervovat.

Průběh setkání s gorilami

Setkání s gorilami v jejich přirozeném prostředí je nezapomenutelným dobrodružstvím. Gorilí rodiny, které navštívíte, žijí divoce v přírodě, ale jsou habituované (zvyklé na lidi). Proto není nutné se setkání s nimi obávat. To nejlepší co můžete udělat, aby vše dopadlo jak má, je poslouchat pokyny rangerů z parku, kteří vás budou doprovázet.

Noc před setkáním s gorilami strávíte v ubytování poblíž vstupu do parku, vyráží se v malých skupinkách brzy ráno druhého dne, aby bylo dostatek času na vystopování goril. Do parku s vámi jde zkušený specializovaný průvodce – zaměstnanec národního parku. Poté, co s gorilami strávíte určený čas, se vrátíte nazpět ke vstupu do parku, kde si vás opět vyzvedneme.

Terén je náročný a pochod za nimi může trvat několik desítek minut až několik hodin. Proto je třeba mít vhodnou pevnou obuv a outdoorové oblečení, optimálně s dlouhými nohavicemi a rukávy a hodí se být v dobré kondici.

Během cesty pralesem za gorilami můžete uvidět další africká zvířata, ptáky a zajímavou vegetaci.

Setkání s gorilami v národním parku Mgahinga, Uganda
Setkání s gorilami v národním parku Mgahinga

Setkání s gorilami je typicky půldenní až jednodenní záležitostí. Proto je vhodné je kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například trek za šimpanzi, návštěva záchranné stanice nosorožců Ziwa Rhino Sanctuary, safari v národních parcích Ugandy, treky v pohoří Rwenzori (Měsíční hory) nebo výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.