Putování za gorilami

31. srpna 2021 přiletěla skupina našich českých a slovenských klientů na dvanáctidenní zájezd do Ugandy a putování za gorilami bylo samozřejmě asi tím hlavním cílem a motivací pro tuto cestu.

8. září 2021 dorazili po pětidenním treku v horách Rwenzori do ubytování poblíž národního parku Bwindi a následující den se vydali pěšky na cestu za gorilami.

Národní park Bwindi se nachází v jihozápadní okraji Ugandy poblíž hranice s Kongem a Rwandou. Jeho krajinu tvoří především tropický horský les, ve kterém se vyskytuje velké množství ptáků a primátů. Je hlavním cílem v Ugandě pro putování za gorilami, našimi „bratranci“.

Gorila horská je člověku velmi blízce příbuzný lidoop, máme s nimi společné předky. V národním parku Bwindi se můžete vydat na putování za gorilami horskými. Ty obývají deštné pralesy v nadmořské výšce 2 200 až 3 500 m.n.m. Je jich dohromady už jen asi 1 000 jedinců. Navzdory své velikosti a síle gorily horské nepatří mezi agresivní tvory. K potyčkám s lidmi nebo jinými gorilami dochází jenom vzácně, především cítí-li, že je tlupa ohrožena. Jsou býložravci a tak jejich dietu tvoří především listy, výhonky a v menší míře ovoce.

Naše klienty samozřejmě doprovázel v pralese na jejich cestě za gorilami znalý místní průvodce, který rozumí chování těchto zvířat, ví kde je najít a jak se v jejich přítomnosti chovat. A také dva ozbrojení rangeři z národního parku Bwindi.

Po necelé hodině pochodu průvodce našel hledanou rodinu habituovaných goril (zvyklých na lidi), v jejichž přítomnosti mohli strávit naši klienti celou hodinu a z blízké vzdálenosti pozorovat tyto fascinující tvory. V určitém okamžiku se nacházeli od nich ve velmi krátké vzdálenosti několika málo metrů.

Jednalo se opravdu o unikátní zážitek, při kterém se všem našim klientům tajil dech.

A byla to také skvělá příležitost pro nadšené fotografy. Zde jsou ukázky krásných fotografií, které během tohoto setkání s gorilami v září 2021 pořídili (po rozkliknutí náhledu si můžete zobrazit detail fotografie).

I vy můžete vyrazit na putování za gorilami v národním parku Bwindi

V případě zájmu o podobný unikátní zážitek se můžete podívat na podrobnější informace na naší stránce Trek za gorilami.

S organizací celého zájezdu vám rádi poradíme. Putování za gorilami můžete kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například návštěva nosorožců v Ziwa Rhino Sanctuary, trek za šimpanzitreky v pohoří Rwenzori, návštěva Murchisonových vodopádůplavba po kanálu Kazinga, výstup na některý z vulkánů v parku Mgahinga nebo safari v dalších národních parcích Ugandy. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.

Těšíme se na další milovníky dobrodružství a exotiky z České a Slovenské republiky.