Horské gorily v Ugandě

Horské gorily Bwindi Uganda

Na světě žije dnes už jen několik set jedinců gorily horské a asi polovina z nich žije v Ugandě. Většina z nich se nachází v národním parku Bwindi, menší část pak národním parku Mgahinga, který je součástí velkého vulkanického pohoří Virunga rozprostírajícího se přes Rwandu, Ugandu a DR Kongo.

Bwindi Impenetrable Forest National Park je typickým deštným pralesem s bujnou vegetací. Díky své bohaté vegetaci a velkému množství endemických (vyskytujících se pouze na jednom místě) druhů flóry a fauny byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Pouze ve třech zemích můžete navštívit horské gorily, v Ugandě, Rwandě a Demokratické republice Kongo. Návštěvu DR Kongo ale nelze doporučit kvůli místní nestabilitě a nedostatečné bezpečnosti. Výhodou návštěvy goril v Ugandě je jejich tamější nejpočetnější populace, tedy i nejvíce vydávaných povolenek k jejich návštěvě. Navíc ugandské povolenky jsou o dost levnější (700 USD) než rwandské (1 500 USD). Také ubytování je v Ugandě cenově dostupnější a máte možnost zvolit stylové přírodní ubytování v pralese nebo s výhledem na prales za rozumnou cenu. Další zajímavou výhodou Ugandy je možnost kombinovat návštěvu goril s návštěvou šimpanzů v národním parku Kibali a safari za dalšími zvířaty, včetně kompletní tzv. Velké pětky. Na oplátku je třeba počítat v Ugandě s o něco delším cestováním a méně kvalitními silnicemi.

Návštěva lidoopů v jejich přirozeném prostředí, afrických goril především, je nezapomenutelným dobrodružstvím a životním zážitkem. Terén je náročný a proto je třeba mít vhodnou obuv a oblečení a být v dobré kondici. Gorilí rodiny, které navštívíte, žijí divoce v přírodě, ale jsou habituované (zvyklé na lidi) a proto není nutné se setkání s nimi obávat.

Noc strávíte v ubytování poblíž vstupu do parku, vyráží se v malých skupinkách brzy ráno druhého dne, aby bylo dostatek času na vystopování goril. Do parku s vámi jde zkušený specializovaný průvodce – zaměstnanec národního parku. Poté, co s gorilami strávíte určený čas, se vrátíte nazpět ke vstupu do parku, kde si vás opět vyzvedneme.

Během cesty pralesem za gorilami můžete uvidět další africká zvířata, ptáky a zajímavou vegetaci.

Návštěva goril je typicky jednodenní záležitostí. Proto je vhodné ji kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například trek za šimpanzi, návštěva záchranné stanice nosorožců, safari v národních parcích Ugandy, treky v pohoří Rwenzori nebo výstup na některý z vulkánů v národním parku Mgahinga. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.