Záchranná stanice nosorožců Ziwa Rhino Sanctuary

Nosorožci Ziwa Uganda

Ziwa Rhino Sanctuary je záchranná stanice nosorožců tuponosých, zvaných bílí. Rozkládá se na velké ploše a nosorožci zde žijí stejně jako ve volné přírodě. Protože byli nosorožci v Ugandě zcela vyhubeni pytláky, rozhodli se místní úřady obnovit jejich populaci založením této záchranné stanice.

Začínali jen s jedním párem nosorožců převezených z Keni a Floridy. V současné době se ve stanici Ziwa Rhimo Sanctuary nachází více jak dvacet jedinců, včetně několika mláďat. Po dalším rozšíření jejich populace v budoucnu je v plánu jejich postupné přesouvání do národních parků po celé Ugandě.

Nosorožci se přes den za vyšších teplot obvykle věnují odpočinku, nejlépe ve vodě, pokud ji mají k dispozici. V noci se pak krmí a sní přitom velké množství trávy, obvykle víc jak 100 kg.

Nosorožci v Ziwa Rhino Sanctuary spasou velké množství trávy
Nosorožci spasou velké množství trávy

Návštěva Ziwa Rhino Sanctuary

Nosorožci jsou nekonfliktní zvířata (na rozdíl například od agresivních hrochů). Proto se po záchranné stanici Ziwa Rhino Sanctuary může chodit pěšky, samozřejmě v doprovodu znalého místního průvodce, který rozumí chování těchto majestátních zvířat a dokáže zajistit vaši bezpečnost. Průvodce obvykle najde několik jedinců, které můžete pozorovat z blízké vzdálenosti několika metrů až několika desítek metrů. Důležité je přiblížit se potichu a po větru. Jedná se opravdu o unikátní zážitek, při kterém se vám bude tajit dech. Je to také skvělá příležitost pro nadšené fotografy.

Návštěva záchranné stanice nosorožců je jednodenní záležitostí, vlastní pěší trek pak trvá přibližně dvě hodiny.

Pozorování nosorožců v Ziwa Rhino Sanctuary
Pozorování nosorožců v Ziwa Rhino Sanctuary

Stanice Ziwa Rhino Sanctuary se nachází několik hodin severně od Kampaly a je dobře dostupná po relativně kvalitní silnici (na ugandské poměry) která vede na sever k Murchisonovým vodopádům. Vhodné je přijet večer, přespat na místě a druhý den hned ráno po snídani vyrazit na pěší safari za nosorožci. Na odpoledne je pak možné si naplánovat přesun na další místo. Program lze ale zorganizovat i jiným způsobem a za nosorožci je možné vyrazit i v průběhu dne až do šesti večer. Návštěvu nosorožců je možné si kvůli výhodné poloze pár hodin od Kampaly naplánovat hned na první nebo druhý den po příletu do Ugandy (podle času příletu).

Externí odkazy

  • Záchranná stanice nosorožců je velmi zajímavou destinací v Ugandě. Pokud se zajímáte o její návštěvu, pak si můžete udělat podrobnější představu na jejích oficiálních webových stránkách Ziwa Rhino Sanctuary (v angličtině).
  • Hezké fotografie a další zajímavé informace z návštěvy parku Ziwa Rhino Sanctuary najdete ve fotoreportáži Michala Jirouše s názvem Uganda, ráj bílých nosorožců na stránkách PHOTO NATURE.cz.

Další aktivity v Ugandě

Návštěvu záchranné stanice Ziwa Rhino Sanctuary je vhodné kombinovat s dalšími aktivitami v Ugandě, jako je například trek za horskými gorilami nebo šimpanzi, treky v pohoří Rwenzori, návštěva Murchisonových vodopádů, plavba po kanálu Kazinga, výstup na některý z vulkánů v parku Mgahinga nebo safari v dalších národních parcích Ugandy. Za jednodenní nebo několikadenní prohlídku stojí i hlavní město Kampala.